Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Mu bo uspelo najti še drugo?
Osemletnica Lotta živi v stalnem kaosu. Njena mama obsedeno študira ajurvedo, njen oče preveč dela, mlajša brata jo nenehno jezita. K sreči ima Lotta najboljšo prijateljico Cheyenne, z njo in bistrim sošolcem Paulom pa sestavljajo bando Divjih zajcev. Banda ima tudi naravnega sovražnika, skupino Glamuroznih punc. Ko Berenike, njihova vodja, deli vabila na rojstnodnevno zabavo, pa Lotte, Cheyenne in Paul niso med povabljenci. Zato skujejo načrt, kako se vendarle pritihotapiti na praznovanje.
Izvirni naslov: MEIN LOTTA-LEBEN / Nemški film, 2019 / Režija: Neele Leana Vollmar / Scenarij: Bettina Börgerding, Daniela Kohl / Igrajo: Stefanie Bock, Caro Cult, Robert Paul Eitelberg.
STURM DER LIEBE (XVI.) / Nemčija / 2019-2020
Scenarij: Björn Firnrohr, Claudia Köhler
Režija: Felix Bärwald, Stefan Jonas, Carsten Meyer-Grohbrügge, Udo Müller, Steffen Nowak, Lutz von Sicherer, Alexander Wiedl idr.
V glavnih vlogah: Léa Wegmann, Florian Frowein, Antje Hagen, Sepp Schauer, Dirk Galuba, Joachim Lätsch, Dieter Bach, Lorenzo Patané, Uta Kargel, Melanie Wiegmann, Erich Altenkopf, Jenny Löffler, Sandro Kirtzel, Jennifer Siemann, Julia Grimpe, Anna Lena Class, Franz-Xaver Zeller, Patrick Dollmann, Isabell Ege, Paulina Hobratschk, Lukas Schmidt.
DEPARTURES / Kanada / 2008.
- a magyar kultúra napja Ljubljanában;
- hagyományos tollfosztás és tökmagköpesztés Szerdahelyen;
- Köztünk élnek: Hozjan Mišel és Gyurkač Marcell fiatal vegyészek.
Vsebina oddaje:
- dan madžarske kulture v Ljubljani;
- tradicionalno česanje perja in lupljenje bučnega semena v Središču;
- rubrika Med nami živijo: mlada kemika Mišel Hozjan in Marcell Gyurkač.
Ko so prišli naši predniki iz Zakarpatja, kjer so živeli med rekami Dnjeper, Dnjester, Odra in Visla, in so se naučili plavati ter naselili v naših hribih in genih, kot poje Praslovan, so se formirali drobci našega nezavednega, ki je kasneje oblikovalo tudi sodobne fenomene, o katerih poje Zoran Predin.
Koncert je bil posnet v ljubljanski Cvetličarni 17. novembra 2022.
Režija: Urška Žnidaršič.
Starogrški mit o Orfeju in Evridiki je prestavljen v čas karnevala, ki preplavi ulice favele v brazilski prestolnici Rio de Janeiro. Orfej je mlad vrhunski glasbenik, ki po izginotju Evridike, svoje velike ljubezni, to zaman poskuša oživiti v starodavnem ritualu in jo po svoji lastni krivdi tudi drugič izgubi.
Ob nastanku je film z živahnimi ritmi modernega glasbenega sloga bossa nove, slikovito vizualno podobo in nalezljivim karnevalskim vzdušjem navdušil občinstvo po vsem svetu. Čeprav sodi v kanon svetovne kinematografije, so ga v zadnjem času kritizirali zaradi rasističnih komponent, saj brazilsko favelo orisuje skozi optiko zahodne oziroma belske kulture: revni, temnopolti prebivalci so prikazani kot otroški, nedolžni, senzualni ljudje, ki ves čas le pojejo in plešejo, družbeno-politični problemi pa v filmu niso navzoči. Kljub pomislekom glede eksotizacije brazilske kulture filmu statusa klasike ni mogoče oporekati. Še danes lahko brez slabe vesti občudujemo njegovo muzikaličnost, vitalnost in šarm.
Izvirni naslov: ORFEU NEGRO / Koprodukcijski film, 1959 / Režija: Marcel Camus / Scenarij: Marcel Camus, Jacques Viot, Vinicius de Moraes / Igrajo: Breno Mello, Marpessa Dawn, Lourdes de Oliveira.
Hardball II. / Avstralija / 2021
scenarij: Guy Edmonds, Matt Zeremes, Catherine Nebauer
režija: Ashton Darren
v glavnih vlogah: Semisi Cheekam, Reannah Handan, Logan Reberger, Erin Choy, Holly Simon, Ella Holowell, Sam Everingham.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
Princ Ki-Ki-Do s pomočjo zvestih komarjev Tineta in Bineta najde salomonsko rešitev. Neprimerna oblačila razparajo. Iz vse volne pujsa Rozi naplete velikansko preprogo iz nje pa naredijo tako velik šotor, da v njem najdejo toplo zavetje vse živali.
Srečne živali Ki-Ki-Do-ju zapojejo božično hvalnico, on pa se le skromno prikloni in odet v sveže spleteni gromozanski šal odleti v sončni zahod.
razmišlja MARKO KOŠNIK.
ozivalih@rtvslo.si.
Gre za deset kratkominutnih zgodb, ki jih je poznavalka zgodovine Darinka Kladnik spletla v zanimive kratke zgodbe, polne zgodovinskih podatkov, pa tudi humornih ali nenavadnih anekdot o bolj ali manj poznanih a pomembnih zgodovinskih osebnostih.
Namen miniatur je poleg obogatitve programa tudi izobraževanje o družbeni in kulturni preteklosti prostora, v katerem živimo.
Od ranega otroštva je Jože Rožmanec angažiran reševalec živali v stiski. Kot otrok je začel s srnico, prešel na razne druge divje živali, kot so divji prašiči, nadaljeval z medvedom, lani pa je v svoj vrt pripeljal še tigre. S širitvijo je pridobil dovoljenje za živalski vrt, vendar je ta čudežni vrt v resnici zavetišče za živali, ki bi bile sicer evtanazirane. Jože med živalmi ne dela razlik, tako so v njegovem vrtu tudi kokoške, zajčki in druga čudovita bitja.
navrtu@rtvslo.si.
Vaši sobotni gostiteljici sta Lorella Flego in Ana Tavčar.
Hiša unikatnih detajlov smo jo poimenovali. Osnovni dizajn interijera je sicer temeljil na črno beli kombinaciji, vendar se je lastnica kot športna in modna navdušenka brez oklevanja odločila vnesti tudi nekaj intenzivnejših barv. S pomočjo arhitektke pa so si uredili še zunanji del, ki prav vabi k preživljanju časa na prostem.
Za stanovanja v blokih se marsikomu zdi, da ima človek ob morebitni prenovi na veliko koncih zvezane roke. V mestu ob Dravi smo ugotovili, da stene ne predstavljajo mej, če je v glavi polno idej. Pobliže predstavimo stanovanje, polno vrhunskega dizajna in drznih rešitev.
Dvajset let že »zori« vrt na Gorenjskem. Lastnica spoštuje naravo, zato je izbrala sonaravno vzgojo rastlin. Okrasni vrt je zasnovala po zgledu angleških okrasnih vrtov, s pomočjo moževih rok pa nastane veliko koristnega in lepega.
Aleksander Litvinenko je bil nekdanji ruski vohun, ki je postal britanski državljan in umrl leta 2006 zaradi posledic zastrupitve z radioaktivnim polonijem. Litvinenko je nekaj dni pred smrtjo narekoval pismo in v njem odgovornost za zastrupitev pripisal Putinu. Rusija vpletenost ves čas zanika.
1. del
London, november 2006. Nekdanji agent ruske obveščevalne službe FSB Aleksander Litvinenko se v bolnišnici bori za življenje. Preiskovalci ugotovijo, da je bil očitno zastrupljen s polonijem, ki velja za najbolj strupeno snov na svetu. Kriminalistoma, ki prideta v bolnišnico posnet njegovo izjavo, na smrtni postelji natančno opiše, s kom se je srečal v dneh pred zastrupitvijo, in jima zaupa, da ga je najverjetneje doletelo maščevanje nekdanjega vodje FSB, ruskega predsednika Vladimirja Putina. Ko po dveh tednih agonije umre, njegova žena Marina prosi kriminalista Brenta Hyatta, naj izpolni obljubo, ki jo je dal njenemu možu, in poskrbi, da bo pravici zadoščeno.
LITVINENKO / Velika Britanija / 2021
Scenarij: George Kay
Režija: Jim Field Smith
V glavnih vlogah: David Tennant, Margarita Levieva, Mark Bonnar, Neil Maskell, Stephen Campbell Moore.
Prva oddaja bo gledalca uvedla v svet animiranih filmov za odrasle. Svoje ustvarjanje bo predstavila gostja, Špela Čadež, naša najuspešnejša mednarodno uveljavljena ustvarjalka animiranega filma in tudi avtorica večkrat nagrajenega animiranega filma Steakhouse, ki bo premierno predvajan na Televiziji Slovenija.
Animirani film je prejel mnogo nagrad na uveljavljenih festivalih animiranega filma tako po svetu kot doma.
Scenarij, režija in animacija: Dušan Kastelic.
Filmski omnibus, postavljen v kolonialno Afriko poznega 19. stoletja, pripoveduje zgodbe petih likov: razrvanega kralja, Pigmejca srednjih let, ki dela v luksuznem hotelu, propadlega poslovneža na odpravi, izgubljenega nosača in mladega dezerterja.
Originalni naslov: CE MAGNIFIQUE GÂTEAU!
Leto produkcije: 2019
Država: koprodukcija
Žanr: animirani film
Režija: Marc James Roels in Emma De Swaef
Scenarij: Marc James Roels in Emma De Swaef
Glasovi: Jan Decleir, Wim Willaert, Goua Grovogui, Gaston Motambe.
Režija: Špela Čadež.
Poskusi verskih skrajnežev, da bi rekrutirali mlado in svežo kri v njihove vrste, zaradi vojne vseh proti vsem ne obrodijo sadov. V filmu je nazorno prikazana temnejša stran vseh večjih pa tudi manjših globalno-uveljavljenih verskih skupnosti. Z njihovo konkretizacijo se gledalca sili v razmislek o vlogi in pomenu obstoječih verstev v sodobnem svetu.
razmišlja MARKO KOŠNIK.
Pred nami so informativni dnevi. Kaj pri nas mlade najbolj pritegne, kaj si želijo? Kako akademski solopevki in učiteljici vokalne tehnike v Zavodu svetega Stanislava uspe navdušiti dijake za vrhunske glasbene stvaritve? To potrjujejo številne nagrade. Nazadnje smo Dekliški zbor občudovali v Božični nostalgiji o sveti Hildegardi iz Bingna.
Tradicionalni božični čas smo sklenili s praznikom Gospodovega darovanja, svečnico. To je tudi dan Bogu posvečenega življenja; o njem nam bodo pripovedovale karmeličanke iz Mirne Peči. Vstopile so v jubilejno leto, posvečeno njihovi vzornici, Mali Tereziji iz Lisieuxja.
Ob včerajšnjem mednarodnem dnevu bratstva nas Srečko Rože z vojaškimi eksponati poziva: »Nikoli več vojne!«.
Steve Landry je odpisan boksar na koncu svoje kariere, za seboj ima številne izgubljene bitke. Ko njegova hči izrazi željo po klavirju, da bi lahko nadaljevala glasbeno izobraževanje, Steve sprejme ponudbo, da postane sparing partner obetavnega mladega boksarja. Po eni strani to pomeni zaslužek, ki ga Steve potrebuje, po drugi strani pa poskuša s tem podvigom dokazati, da je zmožen več, kot kaže serija izgub v njegovi karieri. Stevova žena izrazito nasprotuje moževi odločitvi, saj se zaveda nevarnosti sparinga. To namreč presega Stevove telesne zmogljivosti in predstavlja veliko tveganje za poškodbe.
Izvirni naslov: SPARRING / Francoski film, 2017 / Režija: Samuel Jouy / Igrajo: Matthieu Kassowitz, Olivia Merilahti, Billie Blain, Souleymane M'Baye.
Med sprehodom v gozdu lovec naleti na razpadlo truplo. Izkaže se, da gre za sina znanega svečinskega vinarja, čigar izginotja pa ni prijavil nihče. Glede na dejstvo, da je umorjeni pred kratkim prevzel družinsko podjetje, se inšpektorju Vrenku odpre cela vrsta osumljencev, od žrtvinih bližnjih sorodnikov do sodelavcev, ki pa imajo vsi skupno lastnost – nenavadne obsedenosti.
Janez Škrubej s skupino sošolcev elektrotehnikov ustanovi podjetje. Ustanovi ga v kleti, piše se leto 1976. Podjetje Iskra Delta se uveljavi bliskovito hitro, predvsem na vzhodnem trgu. Iskra Delta ob tem naglo postaja samozadostna, sama izdeluje računalnike in jih nadgrajuje, vanje pa vstavlja le ameriške čipe, ki zaradi takratnega embarga ne morejo na vzhodni trg. Iskra Delta jih lahko edina, z ameriškim »end use« certifikatom, pošilja na vzhod, na Kitajsko, v Indijo in Sovjetsko zvezo. V trenutku, ko postane tehnologija Iskre Delte preveč neodvisna in ko ameriškim proizvajalcem ne le konkurira, ampak jih na nekaterih področjih celo prekaša, se zanjo začne zanimati CIA: tehnologija ne sme v roke sovražniku. Na drugi strani pa vidi KGB v Iskri Delti zadnjo možnost, da bi Vzhod nadoknadil tehnološki zaostanek.
Iskri Delti se po robu postavi tudi domača oblast, predvsem zaradi kratkovidnosti, podkupljivosti in »slovenske« zavisti.
Za povrh se začenja razpad Jugoslavije.
Scenarij Jurij Gruden in Miloš Kalusek, režija Jurij Gruden.
