NORTH AMERICA WITH SIMON REEVE / BBC / 2019
Scenarij: Simon Reeve
Režija: Eric McFarland.
Režiser in scenarist Valentin Pečenko odstira Boroevićevo pot »od slave in zvezd do padca in pozabe«, ki je simbolično tudi zgodba propada večne habsburške monarhije. Eden največjih vojskovodij prve svetovne vojne je pozabljen in v pomanjkanju maja 1920 umrl v 64. letu starosti v Celovcu. Njegov pogreb na Dunaju, ki se ga je udeležilo več tisoč ljudi, je potekal brez državniških časti. Grob mu je iz izgnanstva plačal zadnji avstrijski cesar Karel. General Boroević je kot poveljnik soške armade proti vsem pričakovanjem porazil Italijane, ki so bili v izraziti premoči tako v pehoti kot orožju. Ljubljanski župan Ivan Tavčar ga je zaradi zaslug pri obrambi soške fronte avgusta 1915 imenoval za častnega meščana Ljubljane, a so ga že junija 1919 na predlog mestnega personalno pravnega sveta črtali s tega seznama. Leta 2009 je mestna občina Ljubljana generalu Boroeviću naziv častnega meščana vrnila. K raznolikosti filma pripomorejo številni priznani domači in tuji zgodovinarji ter preučevalci zgodovine. O generalu Boroeviću spregovorijo v sedmih evropskih jezikih in z različnih vidikov presojajo vlogo in pomen branilca Karpatov in legendarnega poveljnika soške fronte. Na Primorskem in krajih ob reki Soči je spomin nanj še vedno zelo živ, kot tudi legende in ledinska imena po njem. Marsikatero manj znano dejstvo o Boroeviću in prvi svetovni vojni pa bo širši slovenski javnosti v filmu predstavljeno prvič.
V nadaljevanju se posvetimo lesu, trajnemu materialu, s katerim človek rad biva že od nekdaj. Na Norveškem je trenutno najvišja lesena stavba na svetu, visoka je 85,4 metra, ima 18-nadstropij. Ne tako visoke, ampak večstanovanjske lesene objekte, ki sledijo viziji trajnosti, pa že gradimo tudi pri nas. Mi smo dve našli v Celju.
Pod Krvavcem sta zakonca Mirjam in Gregor iz nič ustvarila zeliščno posestvo, na njem pa poleg svoje hiše postavila še več edinstvenih lesenih objektov in elementov. Od kozolca toplarja in zeliščne kašče do hiške, ki sicer ni na drevesu, a nosi ime Drevo.
Jack odrašča v srečni družini, ki jo nekega dne pretrese vest, da se bo njegov bratec rodil z Downovim sindromom. Jackovi starši ohranjajo optimizem in ko se fantek Gio rodi, v njihovem domu še bolj zacveti ljubezen. Ob začetku srednje šole pa se Jack prične zavedati bratovih pomanjkljivosti in ga preplavi sram. Za vsako ceno hoče biti sprejet med novimi sošolci in očarati dekle, ki mu je všeč, zato se zlaže, da je njegov brat umrl. Resnica v najmanj primernem trenutku pride na dan, Jacka pa vsi v šoli označijo za neonacista. Deček, ki je storil hudo napako, mora sprejeti odgovornost za zatajitev brata, pri tem pa mu pomagajo vsi družinski člani.
Izvirni naslov: MIO FRATELLO RINCORRE I DINOSAURI / Italijanski film, 2019 / Režija: Stefano Cipani / Scenarij: Fabio Bonifacci, Giacomo Mazzariol / Igrajo: Alessandro Gassmann, Isabella Ragonese, Rossy de Palma.
THE THREE GENERATIONS OF NOMURA KYOGEN FAMILY: MANSAKU, MANSAI AND YUKI DIVINE DANCE IN PARIS / Japonska / 2018.
1. del:
Afrika je zibelka človeštva in celina, ki je za človeka že od nekdaj velikanski izziv. Prihajali so tuji osvajalci, zasužnjevali ljudi ter uničili zgodovinski spomin na prvobitne prebivalce. Afriška ljudstva, ki so jih izoblikovale razmere na celini, zdaj čaka zahtevna prihodnost.
THE SIX CONTINENTS REVEALED / UNSERE KONTINENTE / Nemčija / 2022 / Režija: Sigrun Laste, Raphael Wüstner.
SHERWOOD / Velika Britanija / 2022
V glavnih vlogah: David Morrissey, Joanne Froggatt, Lesley Manville, Robert Glenister, Adeel Akhtar, Lorraine Ashbourne, Kevin Doyle
Scenarij: James Graham
Režija: Lewis Arnold...... IMDb ocena: 7.4/10
.
Nicola, Briato, Lollipop in druščina so predrzni in neustrašni najstniki, ki živijo bolj kot ne na ulicah zloglasne četrti Sanita. Edini vzorniki teh petnajstletnikov so lokalni kriminalci, zato na vse mogoče načine iščejo lahko pot do denarja, ki jim bo omogočil nakup dizajnerskih oblačil in najnovejših športnih copat. Na strehah stavb v svoji četrti se urijo v streljanju, prodajajo mamila na ulicah in ne oklevajo, ko je treba za dosego svojih ciljev poseči po orožju. Njihov vodja Nicola je prebrisan in pameten, tako da tolpi kmalu uspe »prevzeti« četrt. Ampak zdaj vstopijo v igro velikih, kajti izzovejo enega od starih šefov. Staro pravilo pa še vedno velja: kdor je na vrhu danes, je lahko jutri že v krsti …
Originalni naslov: LA PARANZA DEI BAMBINI
Leto produkcije: 2018
Država: Italija
Žanr: kriminalna drama
Režija: Claudio Giovannesi
Scenarij: Maurizio Braucci, Claudio Giovannesi in Roberto Saviano po knjigi Roberta Saviana
Igrajo: Francesco Di Napoli, Viviana Aprea, Mattia Piano Del Balzo, Ciro Vecchione.
V Marseillu, v Franciji, je od 17. do 24. septembra potekalo medversko srečanje. Prvo srečanje škofov sredozemskih držav je bilo na pobudo italijanske škofovske konference leta 2020 v Bariju. Lani so se v Firencah predstavnikom 60 Cerkva pridružili župani sredozemskih držav. Letos pa so predstavniki različnih religij o političnih, ekonomskih in okoljskih izzivih razpravljali z mladimi. Spraševali so se o vlogi, ki jo imajo v procesu sprave, pri graditvi miru. Iskali so rešitve za naraščajoče število beguncev in migrantov, za katere je Sredozemsko morje postalo pokopališče. Ob koncu se je udeležencem pridružil še papež Frančišek. Za 24. september, svetovni dan migrantov in beguncev, je napisal poslanico z naslovom »Svobodna odločitev, preseliti se ali ostati«.
Kot prednostno nalogo za to leto so pri Pax Christi v Franciji izbrali vzgojo ter izobraževanje otrok in mladih za mir, dialog in spravo. V Župniji Sveti Križ v Ljubljani začenjajo verouk za odrasle. Luki Ločniškarju je katehumenat spremenil življenje. Udeleženci sinode v Rimu prosijo za molitev. V Župniji sveti Lenart vas vabijo v oktobru k molitvi rožnega venca.
Avtor besedila: Dušan Velkaverh
Moja dežela je jingle skladba v oglasnem filmčku Gostje prihajajo iz leta 1986. Napev v izvedbi Oto Pestnerja in v spremljavi ženskega vokalnega ansambla Strune in je bil del osrednjega televizijskega oglasa iz kampanje »Slovenija, moja dežela«.
Izmed vseh napevov jinglov za televizijske oglase je prav Moja dežela eden najbolj priljubljenih.
Infografika bo na časovnem traku povzela glasbeno pot Janija Goloba, avtorja glasbe za oglasni film iz akcije »Slovenija, moja dežela«, za prelomni televizijski oglas, ki je v nekaj podobah in verzih našo deželo za zmeraj postavil na sončno stran Alp.
The Mekong River with Sue Perkins / Režija: Steve Robinson / BBC 2014 / Združeno kraljestvo.
Francis Martin je v vasi Boveresse kuhal absint že v času, ko je bilo to še prepovedano. Po legalizaciji je odprl majhno destilarno, zdaj je podjetje prevzel sin Philippe, ki se očetov uspeh trudi nadgraditi z novo različico žganja. Absint pa ni le pijača, uporabite ga lahko za izboljšanje številnih jedi, kot so postrvi, sladoledni sufle ali klobase, pri čemer glavno vlogo igrajo aromatična zelišča v absintu.
ZU TISCH ... / Nemčija / 2015 / Avtor: Lorenz Findeisen.
SOKO Wien (XV.) / Avstrija / 2019-20
Scenarij: Markus Staender, Martin Muser, Jens Schäfer, Frank Weler, Andreas Quatsch idr.
Režija: Holger Barthel, Olaf Kreisen, Holger Gimpel, Sophie Allet-Coche
V glavnih vlogah: Stefan Jürgens, Michael Steinocher, Lilian Klebow, Brigitte Kren, Maria Happel, Helmut Bohatsch...... IMDb ocena: 5.4/10
.
Nekega dne Max pred domačim pragom zaloti dekle iz soseske Iris, ko namerava zavreči star računalnik. Max prepozna njegovo vrednost, ponudi ji pomoč in se loti popravila. Čeprav se Iris zdi predvsem ljubka ovira na poti do tehnološkega zveličanja, postaja Max ob njeni neposrednosti vse bolj zmeden. Ko se obisk zavleče v noč, skoraj pozabi na starega prijatelja iz virtualnega sveta. A tudi Ivan potrebuje ljubezen in skrb. Prijateljstvo je na preizkušnji, pa tudi življenje v različnih svetovih.
Režija: Domen Martinčič.
NICOTINE, AN ADDICTIVE DRUG / Nemčija / 2020 / Režija: Bärbel Merseburger-Sill.
Ne glede na čas, v katerem je uprizorjena, vedno buri duhove in občinstvu omogoča, da v njej prepozna ključna vprašanja določenega časa. O tem, kako naj danes razumemo Antigonino iskanje Polinejka, smo se pogovarjali z ustvarjalci in dr. Gašperjem Troho.
Na velikem odru SNG Drame Ljubljana pa poteka tudi proces študija za odrsko priredbo Knausgaardovega romana Jutranja zvezda. Režiser Ivica Buljan se po režiranju opusa dram sodobnih dramatikov spet vrača k romanu.
Urednica: Marjana Ravnjak.
Leta 1912 je v Togo prispela filmska ekipa pod vodstvom avanturista Hansa Schomburgka, ki je takrat snemal dokumentarec o afriški divjini. V upanju na visoko donosnost novo nastajajoče filmske industrije je baron Codelli s Schomburgkom sklenil pogodbo in tako postal producent prvega igranega filma, ki je bil kdaj koli posnet na afriški celini. Schomburgk je v Londonu najel snemalca Jamesa Hodgsona, scenarij za film z naslovom: Bela boginja in Wangore (Eine Weisse unter Kannibalen) pa je napisala baronica Rozalija Codelli, baronova mati. Zgodba govori o majhni deklici, ki jo po brodolomu na obalo naplavi morje. Otroka najde ljudožersko pleme, ga sprejme in po božje časti. Pleme nato odkrije evropski avanturist, ki se v dekle zaljubi in jo reši. Glavno vlogo je odigrala nemška igralka Meg Gehrts, zgodba je nato najverjetneje navdihnila tudi Hodgsonovega prijatelja Edgarja R. Burroughsa, ki je leta 1914 izdal roman z znamenitim Tarzanom v glavni vlogi. S pomočjo Codellijevih potomk in igralca Primoža Bezjaka se je filmska ekipa scenarista in režiserja Mihe Čelarja odpravila po sledeh izginulega filma. Obiskali so berlinske arhive, odleteli v Togo in poiskali ostanke veličastne Codellijeve radiotelegrafske postaje ter filmskih prizorišč. Pot jih je vodila nazaj v Ljubljano, kamor sta Codellijevi potomki prinesli ostanke izgubljenega filma. V igranem delu so z igralci in posebno tehnologijo animirali več kot 600 fotografij iz Codellijeve fotografske zbirke in tako poustvarili prizore nemega filma o njegovem pustolovskem življenju.
V filmu je predstavljeno Ljubljansko barje, ki je kulturna krajina, saj ga oblikujejo in vzdržujejo naravni procesi in človekovi posegi. Zaradi izjemnosti pokrajine je bil večji del območja leta 2008 razglašen za krajinski park. Tu živijo številne ogrožene živali in rastline, zato je Ljubljansko barje del evropskega omrežja varovane narave Natura 2000. Zaradi kulturne dediščine nekdanjih kolišč je tudi svetovno priznano UNESCO območje. Pomembna je njegova funkcija zadrževanja vode v prostoru, blaženja klime in čiščenja vode. Dejavnik, ki vse to omogoča, pa je poleg posegov človeka, prisotnost vode.
Film je nastal v okviru projekta PoLJUBA, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
4. del: Bomo ljubili robote?
Umetna inteligenca prepoznava ljudi, vozi avtomobile, izvaja natančne kirurške posege in celo ustvarja umetnine. Kaj pa čustva? Bodo roboti nekoč tudi naši prijatelji in partnerji? Bi lahko robota ljubili kot človeka in bi nam znal ta ljubezen enakovredno vračati?
42 - THE ANSWER TO ALMOST EVERYTHING / 42 - DIE ANTWORT AUF FAST ALLES / Nemčija / 2021 / Režija: Tanja Küchle, Lucas Gries.
Obiranje jabolk je pomemben dogodek in k takemu prazniku spada tudi krepka domača hrana. Manuela in Maria bosta pripravili gosto enolončnico iz korenja, krompirja in čebule. Za sladico bo jabolčna krema.
Bergische Kaffeetafel je pojedina ob koncu obiranja, na kateri ne sme manjkati kava, poleg nje pa se priležejo različne vrste kruha, slano in sladko pecivo in še marsikaj. Manuela in Maria bosta spekli jabolčni kolač in rozinov šarkelj. Vse jedi bodo spekli v posebni peči, ki stoji v starem skednju.
ZU TISCH / Nemčija / 2015 / Avtorici: Stefanie Fleischmann in Adama Ulrich.
Takanašijeva, ki so ji zaradi spodrsljaja odvzeli odvetniško licenco, ustanovi novo pravno pisarno, ki se bo zavzemala za pravičnost in pomagala šibkim. Za direktorja namesti profesorja prava, v družbo pa pritegne še pisano množico likov, med njimi nekdanja kaznjenca. V prvem primeru zagovarjajo kemika, ki ga na dan prijave patenta obtožijo otipavanja.
scenarij: Hiroshi Hashimoto
režija: Hidetomo Matsuda, Naoki Tamura
v glavnih vlogah: Ryoko Yonekura, Osamu Mukai, Kento Hayashi, Nanao, Yosi Yosi Arakawa, Risa Naito
Mayu Miyamoto, Yumi Adachi, Shohei Miura, Masanobu Katsumura.
Kelly odrašča v družini irskih priseljencev, ki so se naselili na robu avstralske divjine. To je območje, kjer se zakoni spoštujejo (in uveljavljajo) precej podobno kot na bolj razvpitem ameriškem Divjem zahodu. Z lokalnimi oblastmi je imel probleme že Nedov oče. V spletki, ki jo zakuha lokalni, skorumpirani policist, Nedu v rosnih letih umre oče. Pod svoje okrilje ga vzame Harry Power, konjski tat, in ga nauči vseh pravil svoje dejavnosti. Zakon zanju seveda ne velja, prostrana dežela pa tudi nudi ogromno možnosti za skrivanje in razbojništvo. Z vsakim srečanjem z organi pregona mladenič zabrede globlje v brezno kriminala in njegova podoba se kmalu znajde na tiralicah. Okoli sebe zbere skupino razbojnikov, ki postanejo državni sovražniki številka ena.
Originalni naslov: TRUE HISTORY OF THE KELLY GANG
Leto produkcije: 2019
Država: koprodukcija
Žanr: zgodovinska drama
Režija: Justin Kurzel
Scenarij: Shaun Grant po knjigi Petra Careya
Igrajo: George MacKay, Essie Davis, Nicholas Hoult, Charlie Hunnam, Russell Crowe.