Tako je z odlično interpretacijo ob spremljavi Simfoničenga orkestra RTV Slovenija ter njene spremljevalne skupine predstavila skladbe svojih začetkov, narodno zabavne skladbe, se dotaknila kabareta ter zaključila skladbami, ki so zaznamovale njene nastope na Emi in nastop na Eurosongu. Predstavila pa je tudi dve novi skladbi – balado Naj mi dež napni dlan in aktualno pesem Usojena.
Na odru so se ji pridružili: sin Matevž Derenda v skladbi Unforgettable, Frenk Derenda v skladbi Sanjam o domovini, Mojmir Sepe, ki je za izvedbo skladbe Poletna noč za dirigentsko paličico zamenjal Patrika Grebla, mladinska pevska zbora O.Š. Artiče in Brežice, mešani pevski zbor Viva iz Brežic ter plesalci Pro dance Studia.
Posebno nadgradnjo pa je dodal tudi povezovalec koncerta Tilen Artač, ki je za to priložnost prevzel različne vloge voditeljev TV oddaj.
Vozimo se lahko z avtomobili na bencinski, dizelski ali električni pogon, s hibridnimi vozili in takimi, ki jih poganja vodik. Še vedno pa nam ni uspelo narediti okolju prijaznega vozila, ki bi ga bilo mogoče preprosto reciklirati in bi bilo tudi cenovno ugodno. Promet prispeva približno 25 odstotkov vseh izpustov ogljikovega dioksida. Kakšen je promet danes in kakšnega si želimo v prihodnosti? Kakšen izziv je to za tehnologijo, družbo, ekonomijo in politiko?
Ibrahim Nouhoum, dolgoletni obiskovalec festivala, je v 80. letih prišel k nam kot študent iz Malija. Spominja se, da v tistem času v Jugoslaviji ni bilo slišati afriške glasbe. Zato je bila Druga godba zanj praznik. Z Ibrahimom se sprehodimo skozi izbrane koncertne posnetke ter spomine ključnih protagonistov mednarodnega festivala Druga godba, ki že štirideset let širi obzorja v našem prostoru ter nas z glasbo različnih zvrsti, izrazov in kultur nagovarja k sprejemanju drugačnosti v vseh pojavnih oblikah. To je festival, ki nas uči uglašenega sobivanja.
Scenarij in režija Maja Pavlin.
FLORENCE NIGHTINGALE, NURSING PIONEER / FLORENCE NIGHTINGALE, LA PREMIERE DES INFIRMIERES / Francija / 2021 / Režija: Aurine Crémieu.
Vabimo vas, da si pogovor z Darjo Švajger Mohorič v oddaji Dober večer ogledate v ponedeljek 13. januarja ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Skozi njegova dela nas vodijo literarni zgodovinarji Aleksander Bjelčevič, Urška Perenič, Miran Hladnik. Publicist, novinar in sociolog Bernard Nežmah nam plastično oriše njegovo vlogo urednika in časnikarja, ki je bil zelo poznan in priljubljen v tistem času. Ilustrator Marjan Manček nas popelje skozi ilustracije brezčasne satire družbenega življenja, vsem znane Kozlovske sodbe v Višnji gori. In literarni zgodovinar Igor Grdina zaključi: -Višnjani smo mi vsi-.
Zgodba je prepletena z odlomki iz celovečernega igranega filma posnetega po Jurčičevi knjižni predlogi, romanu Deseti brat.
Dokumentarni portret je režirala Nina Blažin, scenarij sta napisala Boštjan Virc in Dora Trček, produciral ga je Studio Virc za RTV Slovenija.
Dr. Vladimir Kante (1905–1945) je bil policijski uradnik. Služboval je na policiji v Beogradu in Ljubljani, izobraževal se je tudi v Rimu. Prizadeval si je za
humano ravnanje z zaporniki. Bil je izobražen in kultiviran. Kot uslužbenec policije je ves čas vojne delal za Osvobodilno fronto, obveščal jo je o načrtih in ukrepih okupatorja in njegovih pomagačev ter rešil marsikatero življenje. Januarja 1945 so ga odkrili in kmalu nato obesili. Desetletja se o dr. Kantetu, kljub njegovi pomembni vlogi v naši polpretekli zgodovini, ni smelo govoriti in pisati. Leta 1985 pa je po romanu Janeza Vipotnika režiser Vojko Duletič o njem posnel film z naslovom Doktor.
Še danes se zastavlja vprašanje, kako je lahko dr. Vladimir Kante cela štiri leta vojne deloval v samem vrhu policije in hkrati sodeloval z Osvobodilno fronto.
V filmu so nakazana tudi ugibanja o njegovi spolni usmerjenosti, ki bi lahko vplivala na njegovo delovanje Njegovo osebnost in delo pomagajo s pričevanji osvetliti tudi ljudje, ki so bili z njim povezani zasebno.
Dokumentarni film skuša tudi najti najti odgovore na vprašanje, kdo je izdal dr. Kanteta in zakaj. Ga je izdal eden tistih, ki jim je najbolj zaupal? Je bil razlog izdaje strah za lastno življenje?
Tako kot njegovo življenje je bila nenavadna tudi njegova usmrtitev z obešenjem. Vrv se je pri tem strgala, zato so ga obesili še enkrat.
Mladi Soheil je svež priseljenec v Weddingu, ki pred novimi prijatelji turških, palestinskih, kurdskih in arabskih korenin prikriva svojo judovsko identiteto. Njegova družina je prišla iz Irana, zato je na zunaj tak kot druga mladina iz emigrantskih družin v Weddingu. Vseeno ga nekega dne po naključju razkrije Selma, njegova prijateljica in simpatija, ki se pojavi v krojaški trgovini njegovih staršev in nehote odkrije njihovo versko poreklo. -To mora ostati najina skrivnost,« Selmo prosi Soheil. Vendar gredo stvari svojo pot in kmalu vsem postane jasno, kdo je v resnici. Življenje se nenadoma zaplete. Prijatelji izginejo, tudi s Selmo so težave. Soheil najde uteho v judovskem vseučilišču. Spoznava holokavst in zgodovino svojega naroda in se sprašuje, ali je Wedding pravo okolje zanj.
WET DOG / NEM / 2021
Režija: Damir Lukačević / Scenarij: Damir Lukačević / Igrajo: Doguhan Kabadayi, Mohammad Eliraqui, Derya Dilber Kida, Khodr Ramadan, Judith Hofmann, Dorka Gryllus, Ariella Hirshfeld ….