Slovenske TV

Podnaslovljene TV

Lokalne TV

EX YU TV

Angleške TV

Nemške TV

Italijanske TV

Ostale TV

SLO 2
09:20
Videotrak
10:35
Četrtek Tv Slo-tv Mb; Mariborsko jutro bo tokrat pomladno obarvano. Povabili vas bomo na 6. Festival sprehodov, predstavili čistilno akcijo v Račah, kjer moči združijo lovci in osnovnošolci, naučili pa se bomo tudi izdelati šopke za materinski dan iz rož, ki nikoli ne uvenejo. V rubriki Svetujemo bo dr. Ivica Flis razložila kako do kakovostnega spanca, izvedeli bomo kako se ženske znajdejo v svetu računalnikov, povabili pa vas bomo tudi na BOB leta.
13:20
Pragozdovi ne rastejo samo v tropskem pasu, ampak tudi v Sloveniji, kjer imamo 14 pragozdnih ostankov, ki preraščajo približno 500 hektarjev. To niso neprehodne džungle, ampak mogočni sestoji bukve, jelke in tudi smreke. Tu so drevesa starejša in debelejša kot kjer koli drugod. Stara so lahko nekaj stoletij, drugod pa drevesa navadno posekamo, ko imajo komaj pet desetletij. Na enem samem hektarju pragozda je kar tisoč kubičnih metrov lesa, to je trikrat več kot v »navadnem« gozdu. Pragozdovi v Sloveniji so neprecenljiva naravna dediščina.
14:00
Dokumentarni film »Zven stoletij« predstavlja bogato dediščino zvonov na Slovenskem.


Zvonjenje namreč pomeni zvočno identiteto naše kulturne krajine, zvonovi pa so pomembno povezani z etnološkim izročilom, umetnostno ustvarjalnostjo in mojstrsko livarsko obrtjo. Zvonovi niso samo cerkvena glasbila, ampak so družbeni povezovalci in usmerjevalci človeških življenj. Zvonjenje se je oglasilo tudi ob osvoboditvi Ljubljane leta 1945 in ob osamosvojitvi Slovenije leta 1991. Poudariti je treba, da je bila simbolna in praktična vloga zvonov v starih časih nepogrešljiva, danes pa je pomen zvonov manjši in zvonjenje za nekatere moteče. V filmu so predstavljene raznovrstne teme v povezavi z zvonovi, med drugim ulivanje v edini slovenski livarni zvonov v Žalcu in dvig novega zvona v Šturjah, zvonjenje na Šmarni gori in pritrkavanje v Šentvidu pri Stični, snemanje zvonjenja v Crngrobu za objavo na družbenih omrežjih in raziskovanje pritrkavanja na ZRC SAZU, praznovanje velike noči v Polhovem Gradcu, zvončarska obrt v Gorjah, zborovska glasba v povezavi z zvonjenjem in koncert za zvonove, ki je leta 1997 odprl Evropski mesec kulture v Ljubljani. Pri nastajanju filma so sodelovale številne ustanove in posamezniki, ki niso zgolj strokovnjaki, ampak tudi veliki navdušenci nad zvonovi.

15:10
Klarinetist Borut Bučar, letnik 1935, je predstavnik swing generacije slovenskih jazzovskih glasbenikov. Šolal se je v Ljubljani, kjer se je tudi začela njegova poklicna glasbena pot. Številne generacije pomnijo zvoke njegovega klarineta s plesov na klasični gimnaziji in v Narodnem Domu. Pravzaprav bi v prestolnici težko našli prizorišče, kjer ni nastopil s številnimi glasbenimi skupinami. Leta 1958 se je priključil Ljubljanskemu Jazz ansamblu, s katerim je dve leti kasneje posnel prvo jazzovsko ploščo v Jugoslaviji, leta 1981 pa s prijatelji ustanovil Greentown Jazz Band – in z njim uspel v domovini jazza, v ZDA.
16:05
Gosta oddaje V petek zvečer sta izjemna športnika, olimpijca in danes poslovneža, ki od nekdaj gojita veliko ljubezen do glasbe. To sta Jure Franko in Jure Košir.

V družbi Diamantov glasbeni oder zasedata tudi vrhunska glasbenika Nina Pušlar in Bor Zuljan, pevke Saša Lešnjek, Larisa Sreš in Deja Čerček, Gregor Ravnik, Jure Jaklič in Godalni kvartet C'est La Vie. Predstavlja se glasbena naveza hčere in očeta, Naja in Franci Podbrežnik, z vsakim nastopom bolj navihan trio Dinamitke ter prvič v naši družbi Kristijan Crnica in Aljaž Ramot. V duhu minulega Svetovnega prvenstva v Planici, se tej športni lepotici poklanjamo z Avsenikovo pesmijo Planica v izvedbi Anite Kadenšek, Mance Špik, Marka Vozlja in Matjaža Robavsa. DJ Melani, plesalke Plesnega mesta in naše gledalce je na noge dvignil nastop Alenke Godec in Mance Špik.


Spomladanska televizijska sezona oddaje V petek zvečer nadaljuje z odkrivanjem izjemnih glasovnih talentov, tokrat starejših od 16 let. Lana Hrvatin in Kristina Čok prihajata z Obale, predstavljata pa se s sestavljeno priredbo pesmi Danila Kocjančiča in Draga Misleja - Mefa.

17:45
Nič Kaj Drugačni Od Ostalih; Ob 10. obletnici predstave Razstava src in 40. obletnici delovanja Društva Sonček Maribor je nastal dokumentarni film NIČ KAJ DRUGAČNI OD DRUGIH avtorjev Svetlane Dramlić in Roka Vilčnika, producentke Lidije Šestak Zorič ter v produkciji Društva Sonček Maribor in Rosa production.

Razstava src je predstava Roka Vilčnika, ki je nastala kot projekt Evropske prestolnice kulture Maribor 2012. V njej so zaigrali člani in uporabniki Mariborskega društva za cerebralno paralizo Sonček in Zveze Sonček. Doživela je 37 ponovitev in ogledalo si jo je več kot 6000 gledalcev. Prebila se je v finale regionalnega Linhartovega tekmovanja amaterskih gledališč leta 2013, producentka Lidija Šestak Zorič in mentorica gledališke skupine pa sta dobitnici posebnega priznanja selektorice regijskega tekmovanja. Gledališka skupina se je za gostovanja na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini ter kasneje v Srbiji naučila besedilo tudi v hrvaškem oziroma srbskem jeziku.

Radovedna kamera je pospremila člane društva na pot v Beograd, kjer so leta 2017 v gledališču Kulturnega centra Vuk Karadžić še zadnjič odigrali svojo gledališko uspešnico. Ta je nekaj posebnega prav zaradi njih samih, saj so na odrske deske prenesli svoje veselje, nepopustljivo voljo in odločnost ter brezmejno srčno čistost. Njihovo vsakdanje življenje je omejeno z vsemi mogočimi skorajda nepremagljivimi ovirami, ki pa jih s pomočjo svojih skrbnikov pogumno premagujejo. To je zgodba o trudu in požrtvovalnosti njih samih in njihovih spremljevalcev. Nežni road movie o drugačnosti drugačnih, ki v resnici niso nič kaj drugačni. Premiera filma je bila 1. decembra 2022 v mariborskem kinematografskem središču Maribox.

18:20
Videotrak
19:20
V prvi pomladanski oddaji preizkusimo Volkswagnov električni kombi, s katerim na parkirišču nismo imeli miru. Predstavimo vam lexusa z volanskim obročem, ki ni več okrogel. Mercedesa zaklenemo s telefonom. Primerjamo prvega in petega priusa, oddajo pa zaokroži električni nissan na bencin.
19:55
The Mysteries Of The Cosquer Cave / La Grotte Cosquer Un Chef D'eouvre En Sursis; Dokumentarna oddaja razkrije nenavadno zgodbo o eni izmed najlepših poslikanih jam v Evropi. Blizu Marseilla se v globinah morja ob obali Calanquesa skriva dragulj, ki ga je morje skrivalo več tisočletij: Cosquerjeva jama. Leta 1985 jo je odkril potapljač Henri Cosquer, ki je to najdbo pred oblastmi skrival kar šest let, dokler v njej niso utonili trije potapljači. V jami je kakih sto risb in gravur konjev, bizonov, meduz in njork. Edino poslikano podvodno jamo na svetu pa danes ogroža dvigovanje morske gladine. Znanstveniki in umetniki so strnili vrste in naredili njeno repliko ter osvetlili življenje prazgodovinskega človeka pred 30 000 leti.


THE MYSTERIES OF THE COSQUER CAVE / LA GROTTE COSQUER, UN CHEF-DOEUVRE EN SURSIS / Francija, Japonska / 2022 / Režija: Marie Thiry.

21:00
At Our Neighbours Table (viii.); V Savojskih Alpah v Franciji je nekaj najvišjih evropskih vrhov. Najvišji med njimi je Mont Blanc. Ob vznožju mogočnega vrha leži Chamonix, mondeni smučarski in gorniški kraj. Tukajšnja kuhinja temelji na hranljivem krompirju, suhem sadju in slanini. Julie Ravanel za družino pogosto pripravlja savojske jedi, medtem ko njen mož Sylvain vodi gornike po bližnjih vrhovih.


ZU TISCH / Nemčija / 2017 / Friederike Schlumbom.

21:30
Informativna oddaja Panorama vsak delovnik gledalcem ponuja svež pregled najzanimivejših dogodkov dneva v Sloveniji in tujini ter prinaša poglobljene prispevke in analize, razmišljanja gostov, poročanje novinarjev s terena ter oglašanja posebnih poročevalcev iz svetovnih prestolnic in dopisnikov iz vse Slovenije.
21:40
Informativna oddaja Znanost in tehnologija vsak četrtek ponuja gledalcem tedenski pregled najzanimivejših dogodkov in novic s področja znanosti in tehnologije ter prinaša poglobljene prispevke in analize, razmišljanja gostov in oglašanja novinarjev s terena.
21:55
Mrakijada je nedvomno najdaljša predstava v letošnji sezoni ljubljanske Drame, v njej nastopajo sama zveneča igralska imena. Gledališče, poezija, televizija in še kaj so domači tudi komiku Žanu Papiču, ki nas zna vedno nasmejati.
22:00
I: Corbett John, Corbin Barry, Darren E., Geary Cynthia, Miles Elaine, Morrow Rob, Phillips Peg, Polo Teri, Provenza Paul, Turner Janine... Northern Exposure (iii.); 4. del: Živali v nas

Ed meni, da njegov film ni dober, zato sklene, da bo vse skupaj opustil, a si nazadnje po pogovoru z Joelom premisli. Po Cicelyju se potepa pes, ki se naveže na Maggie in ji ves čas sledi. Maggie začne verjeti, da je Rickova reinkarnacija. Maurice se navduši nad ogromnimi jajci, ki jih nesejo Marylinini noji, zato ji predlaga, da bi se skupaj lotila posla.


NORTHERN EXPOSURE / ZDA / 1992

scenarij: Joshua Brand, Hohn Falsey, Sean Clark, Charles Rosin, Ellen Herman, Robin Green, Craig Volk, David Assael, Jeff Vlaming, Mark B. Perry, Denise Dobbs, Jeff Melvoin, Barbara Hall idr.

režija: Joshua Brand, Peter O'Fallon, Rob Thompson, Nich March, Miles Watkins, Jim Hayman, Michael Fresco, Charles Braverman, Bill D'Elia, Oz Scott idr.

v glavnih vlogah: Rob Morrow, Barry Corbin, Janine Turner, John Cullum, Cynthia Geary, John Corbett, Darren E. Burrows, Peg Phillips, Elaine Miles, Paul Provenza, Teri Polo.

22:55
Pianist Zoran Škrinjar se je po končani ljubljanski Akademiji za glasbo dodatno izobraževal na različnih klasičnih klavirskih seminarjih, nato pa še na jazzovskih seminarjih pri Bošku Petroviću, Reggieju Workmanu, Ericu Vloeimansu, Jerryju Bergonzziju, Renatu Chiccu in drugih, bil pa je tudi reden gost jam sessionov mednarodnih jazz festivalov v Perugi, Pragi, Zagrebu in Ljubljani. V svoji glasbeni govorici se Škrinjar naslanja na pianiste Keitha Jaretta, Chicha Coreo, Herbija Hancocka, Oskarja Petersona in druge, pa tudi na klasično glasbo. Na tokratnem koncertu, ki ga je v celoti zaznamovala Škrinjarjeva avtorska glasba, se je Zoran Škrinjar predstavil z zanimivimi glasbenimi gosti – jazzovskimi in klasičnimi glasbeniki.
23:40
Videonoč
06:00
Napovedujemo
08:30
Videotrak
09:45
Leta 2019 smo na svetu izdelali 460 milijonov ton plastike. Plastiko izdelujemo pretežno iz neobnovljivih virov energije, to je iz surove nafte. Ko plastične izdelke nehamo uporabljati, postanejo odpadki. V Sloveniji v povprečju vsak prebivalec ustvari 40 kilogramov plastičnih odpadkov na leto. Le 10 odstotkov jih recikliramo.

Če se plastika znajde v naravi, tam ostane več sto let; najdemo jo povsod, v oblakih, toči, podzemnih jamah, vodi, morju, tudi v živih bitjih.

Kaj bi lahko bila rešitev teh težav? Novi materiali, ki bi imeli enake dobre značilnosti kot plastika, bili iz surovin, ki jih je dovolj, in ne bi onesnaževali narave, torej bi se v njej razgradili na osnovne gradnike: z eno besedo – biomateriali.

10:25
Oddaja Dobro jutro je oddaja gledalcev. S svojimi svetovalnimi, izobraževalnimi, razvedrilnimi in informativnimi vsebinami sledimo željam gledalcev vseh starostnih skupin. V večurnem živem in dinamičnem jutranjem programu, ki je na sporedu vsak delovni dan, se prepleta studijski del z aktualnimi vklopi v živo z različnih koncev Slovenije. Raziskujemo teme, ki se dotikajo vsakdanjega življenja ljudi, in ponujamo najrazličnejše vsebine: od zdravstvenih, pravnih in kuharskih nasvetov, svetovanj o medosebnih odnosih, receptov iz domače lekarne do predstavljanj osupljivih življenjskih usod, vrtičkarskih in prehranskih nasvetov in atraktivnih nagradnih iger. Oddaja poteka tudi v sodelovanju z RTV centrom Koper in RTV centrom Maribor, s čimer v živi program vnašamo še več lokalnih vsebin.


Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.

13:10
Družili smo se s terapevtskima psoma in člani Društva 8tačk, ki deluje na OŠ Marije Vere v Kamniku. Predstavljamo pasmo psov beagle. Svetujemo, kako sebi in pasjemu mladiču olajšati prve dni v novem domu. Pridružili smo se akciji varnega prenašanja dvoživk do mrestišč. Spoznavamo mačje pande. Vabljeni k ogledu.

ozivalih@rtvslo.si.

13:55
POMLAD PRED VRATI

Barvno prebujajočo se pomlad si lahko omislimo tudi pred vrati. V sodobnejši keramični ali kamniti lonec zasadimo vijoličaste anemone, pisane trobentice, nežne zimzelene (vinke).

VZGOJA LASTNIH SADIK

Pri Martini Plohl Krevh se vrtičkarska sezona začne takoj po novem letu. Sejančki so marca še na toplem in pod ultravijolično lučjo.

ZIMSKA REZ ASIMINE

Asimine imajo lepo razrast, zato jih ni nujno obrezovati. S posnemanjem njihove naravne oblike in odstranitvijo nekaj vej, jim rodnost lahko (še) povečamo.

REZ ŽAJBLJA IN SIVKE

Ali se vam je že zgodilo, da si po skrbni rezi in oblikovanju sivke ali žajblja rastlina ni opomogla. Kje ste ga polomili, izveste v tokratnem nasvetu Sebastjana Liparja.

navrtu@rtvslo.si.

14:35
Jaka Judnič je bil v sedemdesetih glasnik nove generacije medijev in oglasnih sporočil, ki so vpeljala novo estetiko in življenjski slog.


To je bil čas nastopa generacije, ki je prinesla novo senzibilnost, za sabo pa hitro ekspanzijo novih medijev. Pohod glasbe, zabave, in hitrih – za tiste čase – sporočil, je določal estetiko in življenjski slog. Nova časovna enota za zaključen medijski izdelek je bilo pol minute. Toliko je smel trajati običajni televizijski oglaševalski spot. Ni ga določala vsebina, ampak cena za sekundo televizijskega časa. Deloma so ga optimizirali tudi raziskovalci potrošnikovega vedenja, a v vsakem primeru je ritem določal maksimalni učinek na minimalno časovno enoto. Prva rešitev je na prvi pogled enostavna, geg in kolaž. A prav tu se je pokazala razlika. Ni kolaž kolažu enak in geg ni zmeraj geg. Tu se začne zgodba o Jaki Judniču, avtorju najbolj znanih spotov slovenskega televizijskega zaslona. Dokumentarec, ki jo pripoveduje, ne govori samo o njem, ozre se širše po ekonomiji in sociologiji tistega časa, vključi vse, ki so utirali pot marketingu in profesionalizirali oglaševanje. Preleti ambicije in možnosti nacionalnega podjetništva in oriše razmere, v katerih je nacionalni projekt postal blagovna znamka. 00:02:33 RAJA je film o svetovnem trendu, ki je pljusknil pod vznožje Alp. Številka iz naslova je povprečna dolžina, v katero je moral Jaka Judnič uokviriti svoja sporočila.

15:45
Smučarske tekačice in tekači bodo sezono končali na progah znamenitega Lahtija na Finskem.

V petek se bodo pomerili v sprintu dvojic, disciplini, ki je redko v programu tekmovanj svetovnega pokala. Med ženskami so favoritinje Švedinje, za ostala mesta pa se bodo borile Norvežanke, Američanke, Nemke in Finke. Med moškimi so favoriti svetovni prvaki Norvežani, za stopničke pa se bodo borili tudi Italijani, Francozi, Švedi in Finci.

18:20
Vsak koncert Andréja Rieuja in njegovih glasbenikov je za poslušalce nepozabno doživetje, ki zahteva dolge tedne vaj in obsežnih priprav. V tokratni oddaji nam dirigent predstavi zakulisje koncertov, od gradnje odra, ki spominja na grški tempelj, do priprave ognjemeta, ki se mora ujemati z glasbo. Videli bomo, kako se na svoj prvi nastop pripravlja novinka v zboru, kako z dirigentom in orkestrom vadi sopranistka in kako sta se z drugimi glasbeniki ujela posebna gosta, španski duet Los del Río.
19:15
Se še spomnite trendov v gradnji pred desetletji? Gradile so se ogromne hiše, v marsikaterem pogledu predimenzionirane. Pa okrogline, frčade, štirikapnice, zalomljene strehe… Marsikdo je želel graditi unikatno, izstopajoče, drugačno, ne da bi se hkrati tudi zavedali, da je takšen dom težje opremiti in dražje vzdrževati. Naša gostitelja Lea in Rok sta rešitev za svoj novi dom iskala več let. Naletela sta na hišo, ki je bila sicer prevelika in v marsičem neustrezna. Preobrazbo pokažemo v oddaji.

Največji leseni športni objekt v Sloveniji je dobitnik nagrad BigSEE in Naj lesena zgradba leta 2020. Lastnik je želel, da ta zdrava lupina ne bi obremenjevala okolja in da bi v njej ustvarili idealne pogoje ne le za šport, temveč za bivanje na splošno. Ubral je veliko trajnostnih korakov ter med drugim vse skupaj začinil z zelenjem in veliko okusno izbrane opreme, ki briše meje med zasebnim in javnim.

Tudi stanovanje, ki ga predstavimo, je nagrajeno na uglednem tekmovanju European property awards v Londonu. Lastnika sta kupila novogradnjo, ki jima je povsem ustrezala, ampak strokovno oko je v danih volumnih zaznalo še večji potencial – kar je pomenilo samo eno: tudi, če je bilo vse na novo zgrajeno, je marsikaj moralo ven. In po predanem procesu oblikovanja interierja se je lahko na koncu pokazalo vse to, kar bo gledalce navduševalo.

20:00
Easy Sex, Sad Movies / Sexo Facil, Peluculas Tristes; Duhovita pripoved o razlikah med romantično komedijo in resničnim življenjem.


Fant sreča dekle v knjigarni, po prvem zmenku se zaljubita, in ko brez večjih težav premagata prvo oviro, živita srečno do konca svojih dni. To je zgodba o Victorju in Marini, ki seveda nista resnična, temveč plod (ne pretirano bujne) domišljije pisatelja Pabla, ki je za dober honorar privolil v pisanje scenarija za romantično komedijo. Pablo je v nasprotju s svojimi vitalnimi junaki pesimističen in brezvoljen moški srednjih let, ki se spoprijema z bolečim razpadanjem dolgoletne zveze s Claro. In medtem ko se Victor in Marina bližata srečnemu koncu, sta ljubezen in življenje za Pabla in Claro precej bolj zapletena.


Izvirni naslov: SEXO FÁCIL, PELÍCULAS TRISTES / Špansko-argentinski film, 2014 / Režija in scenarij: Alejo Flah / Igrajo: Ernesto Alterio, Quim Gutiérrez, Marta Etura.

21:30
Informativna oddaja Panorama vsak delovnik gledalcem ponuja svež pregled najzanimivejših dogodkov dneva v Sloveniji in tujini ter prinaša poglobljene prispevke in analize, razmišljanja gostov, poročanje novinarjev s terena ter oglašanja posebnih poročevalcev iz svetovnih prestolnic in dopisnikov iz vse Slovenije.
21:40
Informativna oddaja Gospodarstvo vsak petek ponuja gledalcem tedenski pregled najzanimivejših dogodkov in novic s področja gospodarstva ter prinaša poglobljene prispevke in analize, razmišljanja gostov in oglašanja novinarjev s terena.
21:55
Osebna trenerka Alenka Košir bo z nami, da nas spomni, kako na pomlad poskrbeti za dobro počutje. Ob bližajočem se materinskem dnevu smo se pogovarjali o mamah. Žlahtna komedijantka je že petič postala igralka Vesna Pernarčič.
22:00
I: Corbett John, Corbin Barry, Darren E., Geary Cynthia, Miles Elaine, Morrow Rob, Phillips Peg, Polo Teri, Provenza Paul, Turner Janine... Northern Exposure (iii.); 5. del: Truplo

Chris med ribarjenjem najde zamrznjeno truplo moškega. Izkaže se, da gre za francoskega vojaka iz 19. stoletja, njegov dnevnik pa razkrije osupljive stvari. Maurice v tem vidi poslovno priložnost, številni drugi pa menijo, da bi morali prebivalci Cicelyja vojakovo skrivnost zadržati zase. Ed potrebuje denar, zato pomaga Ruth-Anne v prodajalni. In Joel preiskuje svojo vero.


NORTHERN EXPOSURE / ZDA / 1992

scenarij: Joshua Brand, Hohn Falsey, Sean Clark, Charles Rosin, Ellen Herman, Robin Green, Craig Volk, David Assael, Jeff Vlaming, Mark B. Perry, Denise Dobbs, Jeff Melvoin, Barbara Hall idr.

režija: Joshua Brand, Peter O'Fallon, Rob Thompson, Nich March, Miles Watkins, Jim Hayman, Michael Fresco, Charles Braverman, Bill D'Elia, Oz Scott idr.

v glavnih vlogah: Rob Morrow, Barry Corbin, Janine Turner, John Cullum, Cynthia Geary, John Corbett, Darren E. Burrows, Peg Phillips, Elaine Miles, Paul Provenza, Teri Polo.

22:55
Ameriški inženir slovenskega rodu dr. Anton Mavretič se že več kot štirideset let aktivno ukvarja z razvojem vesoljskih tehnologij.


Film Voyager 127AU se osredotoča na prepoznavanje dela dr. Mavretiča, ki se že več kot štirideset let aktivno ukvarja z razvojem vesoljskih tehnologij. Med drugim je zasnoval tudi instrument PLS za vesoljski program Voyager. Film je nastal v koprodukciji z RTV Slovenija in v sodelovanju z MIT Kavli Institute for Astrophysics and Space Research, Harvard University, Boston University, Applied Physics Laboratory, Goddard Space Center, Smithsonian National Air and Space Museum in družino Mavretič.

23:55
Videonoč
06:00
Napovedujemo
07:00
Mozaični izbor najboljših svetovalnih, zabavnih in informativnih vsebin iz oddaje Dobro jutro.

Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!

Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!

08:10
Drago Štoka sodi med najvidnejše predstavnike slovenske skupnosti v Italiji. Rojen je leta 1937 na idiličnem Kontovelu nad Tržaškim zalivom, v vasi, ki je bila takrat še povsem slovenska.

Živo se spominja složnega predvojnega življenja v času fašizma in razdora, ki ga je tudi v te kraje prinesla komunistična revolucija. Komunisti so verne ljudi označili za sovražnike in manjvredne, potem pa so se zaradi resolucije Informbiroja leta 1948 sprli komunisti sami.

Razdelili so se na titovce in tiste, številčnejše, ki so ostali zvesti Stalinu. Slednji so hitro odpadli iz slovenskih šol in bili kasneje za narodno skupnost večinoma izgubljeni. Po končani klasični gimnaziji v Trstu je Štoka najprej v Ljubljani študiral slavistiko, a so ga zaradi zvestobe katoliškemu slovenstvu tako ovirali, da se je vrnil v Trst, doštudiral pravo in postal cenjen odvetnik.

Veliko svoje življenjske energije je posvetil delovanju v edini slovenski stranki v Italiji – Stranki slovenska skupnost. Boril se je za samostojno politično nastopanje Slovencev in bil kar štirikrat izvoljen za deželnega poslanca. V letih 2006 do 2015 je bil predsednik Sveta slovenskih organizacij. Že od začetka svojega političnega delovanja je iskal stike in povezave s slovensko manjšino na avstrijskem Koroškem. Bil je amaterski igralec in avtor več knjižnih del. Njegovo pričevanje je iskrena življenjska zgodba zavednega Slovenca na robu našega narodnega ozemlja in hkrati zgled za naš čas.

Štokovo pričevanje odlikuje niz zanimivih življenjskih izkušenj in podrobnosti, pripoved pa obogati tudi njegova soproga, ki prihaja iz furlanskega okolja.

11:10
Bille; Bridka in hudomušna zgodba o odraščanju majhne deklice v medvojni in povojni Latviji.


Bille je ustvarjalna deklica, ki odrašča na latvijskem podeželju v 30. letih 20. stoletja. Hrepeni po mamini ljubezni, je bistra in nadarjena, a zdi se, da tega nihče v njeni družini ne ceni. Dekletce se prebija skozi leta odraščanja, svet odraslih pa jo vedno znova razočara. Zanese se lahko predvsem nase in na svojo bujno domišljijo.


Gre za natančno priredbo delno avtobiografskega romana latvijske pisateljice, pesnice, esejistke in nominiranke za Nobelovo nagrado Vizme Belševice. Roman velja za eno najpomembnejših del latvijske književnosti 20. stoletja, saj obravnava politično najbolj nemirno obdobje v zgodovini te baltske države: sprehodi se skozi sovjetsko (1940–1941), nacistično (1941–1945) in povojno stalinistično Latvijo.


Izvirni naslov: BILLE / Latvijski film, 2019 / Režija: Inara Kolmane / Scenarij: Vizma Belševica (roman), Arvis Kolmanis / Igrajo: Ruta Kronberga, Elina Vane, Arturs Skrastins.

12:55
V soboto se bodo tekačice in tekači pomerili na zadnjem letošnjem sprintu, ki ga bodo tekli v klasični tehniki. Pri ženskah se za mali kristalni globus borita Švicarka Fähndrichova in lanska zmagovalka, Švedinja Dahlqvistova, pri moških pa je nesporni favorit Norvežan Klabo, ki je letos nanizal že 17 zmag.
15:00
V prvi pomladanski oddaji preizkusimo Volkswagnov električni kombi, s katerim na parkirišču nismo imeli miru. Predstavimo vam lexusa z volanskim obročem, ki ni več okrogel. Mercedesa zaklenemo s telefonom. Primerjamo prvega in petega priusa, oddajo pa zaokroži električni nissan na bencin.
15:55
Zima je zakon
18:00
Zima je zakon
18:15
Dokumentarni film Golica je zgodba o sloviti instrumentalni skladbi, ki je po nekaterih navedbah največkrat izvajana skladba na svetu.


To je zgodba o dobri dve minuti dolgi pesmi, ki se je porodila na nočnem delu v tovarni in naredila neverjetno pot po plesiščih, koncertnih dvoranah ter radijskih in televizijskih postajah ter tudi skoraj šestdeset let po nastanku ostala živa v vseh mogočih priredbah.

Igrano-dokumentarni film kar se da zvesto obnavlja zgodbo Golice skozi pripoved osrednjih akterjev ter njunih najbližjih sodelavcev. To je tudi zgodba o enem od evropskih najprepoznavnejših narodno zabavnih ansamblov, o Ansamblu bratov Avsenik. Slavko Avsenik je skupaj z bratom Vilkom in svojimi muzikanti uvedel lasten slog in postal glasbeni pojem. Film je tudi zgodba o razvoju narodno zabavne glasbe v drugi polovici prejšnjega stoletja v Sloveniji, Nemčiji, Avstriji, o nastajanju zabavne glasbene industrije in njenem razvoju prek industrije plošč. Je zgodba o družini, v kateri kraljuje glasba, je zgodba o ljudeh, ki jim je ansambel bratov Avsenik igral, je zgodba o napornih turnejah, ki si jih ne moremo več predstavljati. Je zgodba o radiu in o iskanju tistega posebnega zvena. Vse to ob zaradi ene same pesmi, ki jo lahko ponovimo neštetokrat in vsakokrat zazveni kot nova.

19:05
Tigers: Hunting The Traffickers; Aldo Kane, ki je bil deset let komandos pri britanskih kraljevih marincih, se zdaj posveča urjenju enot za boj proti divjim lovcem. Razkrinkati hoče nezakonito trgovino s tigri v jugovzhodni Aziji. Kitajske oblasti sicer zatrjujejo, da varujejo prostoživeče tigre, in zato prepovedujejo izdelke, povezane s tigri, a prav na Kitajskem zaužijejo največ tigrov na svetu. Povpraševanje po tako imenovanih luksuznih izdelkih, kot je vino iz tigrovih kosti, pa narašča. Zato ponekod tigre celo vzrejajo na farmah, ki delujejo pod krinko živalskih vrtov. Odrasle tigre tako iz Tajske čez Laos izvažajo v Vietnam in na Kitajsko.


TIGERS: HUNTING THE TRAFFICKERS / Velika Britanija / 2020 / Režija: Laura Warner.

20:05
Parallel Mothers / Madres Paralelas; Zadnji film španskega mojstra Almodovarja poleg izvrstne igralske zasedbe odlikuje tudi zanimiv žanr – zmes melodrame in politično angažiranega filma.


Ženski v pričakovanju poroda si delita bolniško sobo. Obe sta samski in zanosili sta nenačrtovano. Janis, fotografinja srednjih let, se veseli otroka, odraščajoča Ana, ki zanositev obžaluje, pa je prestrašena in negotova. Še posebej zato, ker dvomi, da ji bo mati, ambiciozna igralka, pri tem pomembnem življenjskem dogodku v pomoč. Janis v želji, da bi Ano opogumila, načne pogovor, in med bodočima mamicama se splete tesna vez. Novo prijateljstvo močno zaznamuje njuni življenji: Ani pomaga pri spoprijemanju z negotovo prihodnostjo, Janis pa pri predelovanju težavne družinske preteklosti.


Originalni naslov: MADRES PARALELAS

Leto produkcije: 2021

Država: Španija, Francija

Žanr: drama

Režija: Pedro Almodovar

Scenarij: Pedro Almodovar

Igrajo: Penelope Cruz, Aitana Sánchez-Gijón, Israel Elejalde, Milena Smit, Rossy de Palma.

22:10
Rudi Bučar je izjemen folk glasbenik s prepoznavno interpretacijo. S svojim glasbenim ustvarjanjem ohranja in plemeniti istrsko ter primorsko kulturno dediščino. Po dobrem desetletju ustvarjanja je občinstvu Istro, Primorsko ter njene glasbene korenine ter družbeni naboj predstavil tudi v prestolnici in sicer s posebej za to priložnost okrepljeno zasedbo Istrabendom XL.

Poleg stalnih glasbenih sodelavcev harmonikarja Janeza Dovča, tubista Gorana Krmca in glasbenega producenta Gabra Radojeviča so se mu na odru pridružili še Robert Pikl, Anže Langus Petrović, Boštjan Grabnar, Mitja Bobič, Jure Rozman, Lea Sirk in Frčafele. Repertoarno pa so koncert obogatili tudi gosti: Peter Lovšin, Zdenko Cotič in Matevž Šalehar Hamo.

00:45
Videonoč