Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
ozivalih@rtvslo.si.
Grmovnati sestavi še divje narave v bližini Umaga spomladi skrivajo cenjene prehranske zaklade – divje šparglje. Z njimi popestri jedilnik tudi gospod Marko, lastnik bližnje parcele. Primerno narezane njegova žena doda v rižoto po italijansko.
SVETOVANJA STROKOVNJAKOV
Pred dvema tednoma smo se mudili v Poreču in bližnjih krajih. Tam se je namreč družilo več kot 600 vrtičkarjev. Podaljšan konec tedna so preživeli tudi na predavanjih strokovnjakov kluba Gaia: Nevenke Breznik Beton, dr. Mete Pivec, Miše Pušenjak, Matjaža Mastnaka in Vanesa Husića. Novo znanje in informacije iz prve roke bodo lahko uporabili pri delu na gredicah.
DIVJA KOZJANSKA JUHA
Divjo juho Karmen Gajšek skuha iz rastlin, ki jih je v izobilju takoj, ko stopimo iz domov. Nabiramo čim bolj neoporečne, pa tiste, ki jih poznamo. Juha iz navadne lakote, medvedjih tac, ivanjščice in še česa naj velja kot napoved za 1. festival nabiralništva, ki bo po Sloveniji 3. in 4. junija.
Ostaja vsaj delna neznanka, zakaj je gospod privolil, a oktobra 2015 sta se vselila. V enem samem mesec sta zapuščen in ponekod zanemarjen dvorec preuredila v objekt, ki je pričel privabljati ljudi. Celotno krilo sta posvetila različnim tematskim razstavam ter v pičlem mesecu dvorcu vdihnila novo življenje. Dosežek, ki je Makolčane prepričal, da sta prišleka iz Ljubljane resnična garača.
Grofica, v civilu ji je ime Tanja, je v mladosti oslepela. Ostal ji je en odstotek vida. Preživela je raka. In od nekdaj je sanjala, da bi bila rada grofica. Zaljubljena je v literarne like in resnične osebnosti šestnajstega in sedemnajstega stoletja, v opero, barok. Nič od tega ji ni bilo dano, dokler ni srečala svojega grofa, ki je preživel kap in bil nekaj tednov v komi. Ko se je srečal z grofico je bil neotesan, a dobro stoječ lastnik prevozniškega podjetja. Preklinjal je in hodil na podeželske veselice. A imel je strast, ki je ni delil skoraj z nikomer. Privlačilo ga je starinsko pohištvo. Brez razloga ga je kupoval, restavriral in zbiral. Skladiščil v nekem predmestnem skladišču. Grofica je Grofa, ko ju je usoda združila, pričela preoblikovati. Grof in Grofica sta imela vse, le dvorca ne. Tu vstopi v zgodbo Štatenberg. Ko sta se grof in grofica naselila na dvorcu, sta odprla bistveno vprašanje, s katerim se ukvarja dokumentarni film: »Ali je bolje, da stavbna/grajska dediščina propade, ali pa je bolje, da jo zasebni kapital, čeprav strokovno nekoliko manj dosledno, spravi v funkcijo?«
Danes je Štatenberg turistična točka v velikem vzponu in zbirka grofa ter grofice Štatenberške je pomembna turistična točka v porečju Dravinje.
Najlepše oblikovalske zgodbe so tiste, ki obujajo dotrajane ali uničene predmete ter jim podarijo priložnost, da zasijejo v novi obliki. Zlomljene skejt deske nekomu budijo spomine, spet drugi bi jih brez pomislekov zavrgli. Matej Malenšek pa uničenim skejtarskim deskam omogoči novo namembnost.
-Ni stvari, ki je ne bi bilo mogoče preobraziti. Na prvi pogled se za marsikatero zdi, da je primerna le za kurjavo, za drva. Tako predmeti ostajajo prezrti, jaz pa poskrbim, da ponovno stopijo v funkcijo,- nam je povedal lastnik mansardnega stanovanja. Aleš Belšak je oblikovalec, ki združuje veliko ljubezen do obdelave lesa in reuporabe starih predmetov.
LEGACY, NOTRE HÉRITAGE / Francija / 2020 / Režija: Yann Arthus-Bertrand.
Leonard sredi noči vrže iz postelje Eda, da bi ga ta pospremi k bolnici, saj se uči za šamana in je prav, da vadi. Bonnie je namreč začelo motiti ptičje petje. Joel vodi tečaj za nosečnice, na katerem Holling daje nespodobne opazke. Pri tem navduši še enega mladega bodočega očeta. Shelly je jezna na Hollinga in ga vrže s tečaja. Maggie je razočarana, ker ji je pralni stroj v Mauriceovi pralnici raztrgal perilo, in se odloči, da si bo kupila svoj pralni in sušilni stroj. Eda obišče zelenooki škrat.
NORTHERN EXPOSURE / ZDA / 1994
scenarij: Joshua Brand, Hohn Falsey, Sean Clark, Charles Rosin, Ellen Herman, Robin Green, Craig Volk, David Assael, Jeff Vlaming, Mark B. Perry, Denise Dobbs, Jeff Melvoin, Barbara Hall idr.
režija: Joshua Brand, Peter O'Fallon, Rob Thompson, Nich March, Miles Watkins, Jim Hayman, Michael Fresco, Charles Braverman, Bill D'Elia, Oz Scott idr.
v glavnih vlogah: Rob Morrow, Barry Corbin, Janine Turner, John Cullum, Cynthia Geary, John Corbett, Darren E. Burrows, Peg Phillips, Elaine Miles, Paul Provenza, Teri Polo.
Film ponuja izrazito avtorski pogled na kulturno krajino mesta Maribor, ki jo zadnjih trideset let aktivno in ključno soustvarja Narodni dom Maribor. Avtor ga je opisal tako: »Dokumentarni film ni razpravljanje z uporabo večnih vprašanj o tem, kaj in kakšna je oziroma bi morala biti prisotnost Narodnega doma Maribor in Festivala Lent. Navajeni različnih stališč, ki pa praviloma ne dajejo odgovora, si avtorji filma tudi ne prizadevajo iskati končne 'analitične resnice' o poslanstvu nečesa, kar obstaja v mestu že trideset let in kar bi vsak naredil po svoje, čeprav mnogokrat še sam ne ve kako. Prav tako se film ne dotika številk, seznamov in preostale obilice podatkov, ki sicer veliko govorijo, povedo pa malo o občutkih, tako osebnih kot tudi skupnih. Pravzaprav govori o čudežu dolgotrajnega obstoja nečesa, kar je podvrženo nenehnemu preizpraševanju, kaj mesto potrebuje in česa ne. Ta večna bipolarnost med šansonom in popevko, opero in lunaparkom, odrom in igriščem, ki v mestu trči ob visoko in profano ter s tem spregleda karakter bistva, njegovo razpršenost po različnih delih mesta in med njegovimi identitetami. Kot pove eden izmed protagonistov filma Milan Latin - Muso: 'Saj za vsakega nekaj ni nujno vedno slabo.' In kot mu pritrdita druga protagonista Jure Ivanušič in Vasko Atanasovski, ko ugotavljata, da se mariborska duša giblje od delavca do intelektualca in od kmeta do meščana.«.
Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!
Najboljša bo petkova družba z glasbeniki Maticem Golavškom, Juretom Mlinškom, Juretom Jakličem in Dejanom Potočnikom, z nami bodo tudi Chicas, Barbara Žerjav, Alfi Nipič in Luka Sešek, Žan Serčič, Rok Trkaj, Ansambel Stil, Matjaž Robavs, Ansambel Opoj, Jaša Šaban, Matic Supovec, Mojca Bitenc, Robert Smolnikar trio, Matjaž Mrak, Miha Lesjak, Blaž Verbič, Martin Juhart, Dinamitke Damjana Golavšek, Simona Vodopivec Franko in Alenka Godec, Lea Sir in Martina Majerle, Saša Dragaš, Dejan Dogaja, Eva Černe in Klemen Torkar. Seveda vsi v družbi in spremljavi najbolj vročega ansambla pri nas, Diamantov!
V kolikor bi si želeli biti del petkove glasbene zabave, se za ogled oddaje v studiu prijavite na www.vpetekzvecer.si ali nam pišite na elektronski naslov vpetekzvecer@rtvslo.si.
THE THREE GENERATIONS OF NOMURA KYOGEN FAMILY: MANSAKU, MANSAI AND YUKI DIVINE DANCE IN PARIS / Japonska / 2018.
1. del: Otoki Rjukju
Otoki Rjukju ležijo na najjužnejšem koncu Japonske. Preden si jih je Japonska konec 19. stoletja priključila, jim je 450 let vladala rodbina Rjukju. Zaradi pomorskega trgovanja se je na otokih razvila posebna kultura. Skupino devetih krajev in arheoloških ostalin kraljevine je Unesco leta 2000 razglasil za svetovno dediščino.
THE WORLD HERITAGE SITES IN JAPAN / Japonska / 2019.
Mogočna rimska država se je razprostirala ne le na ozemlju celotnega Sredozemlja, temveč tudi na Bližnjem vzhodu in Severni Afriki in povezovala bogate ter raznovrstne kulture, zato se bomo v filmu posvetili predvsem dvema mestoma z antično zapuščino: Ljubljani, ki je zaradi ugodne geostrateške lege že od prazgodovine predstavljala najugodnejši prehod med Sredozemljem in Srednjo Evropo, in Carigradu, mestu ob Bosporski ožini, nekdaj veličastni prestolnici Vzhodnega rimskega cesarstva na presečišču Evrope in Azije.
Glavni junak, tako imenovani sodobni Emonec, je Vito, arhitekt, ki živi v Ljubljani. Njegova velika strast je numizmatika. Zgodba nas zapelje tudi v Carigrad. Na sled namreč pride novcu, ki je morda del ene od emonskih zakladnih najdb.
BIG PHARMA - GAMING THE SYSTEM / Francija / 2020 / Režija: Luc Hermann in Claire Lasko.
Sestri v srednjih letih se po dolgem času srečata v rodnem mestu. Vedno popolna Maura in divja Kate se odločita v domači hiši, ki jo nameravajo starši prodati, prirediti poslednjo zabavo in tako podoživeti spomine na mladost. Toda ko se sestri zabavata s svojima simpatijama, zabava uide nadzoru, podivjana množica pa začne uničevati hišo in motiti mir v soseski, zato imata sestri kmalu na grbi policijo in jezne sosede.
Originalni naslov: SISTERS
Leto produkcije: 2015
Država: ZDA
Žanr: komedija
Režija: Jason Moore
Scenarij: Paula Pell
Igrajo: Amy Poehler, Tina Fey, Maya Rudolph, James Brolin.
Po večletnih konceptualnih in vsebinskih odvodih ter poigravanju s številkami se je koncert IZŠTEKANIH 10 vrnil h koreninam. K prvotnemu konceptu z majhno, a neizbežno razliko: tokratni izbor izvajalcev se pne prek zadnjih treh let. Toliko je namreč minilo, odkar so Izštekani zadnjič napolnili Kino Šiška.
Mariborski LEONART so se izštekali kmalu po izidu drugega albuma, v razširjeni zasedbi, s krasnimi akustičnimi izvedbami dobro znanih songov. Klavirski kantavtor BALLADERO je v izštekano stratosfero poletel na vesoljski ladji z več kot dvajsetčlansko posadko, v Šiški pa so ga bodo spremljali najzvestejši sopotniki. Dolenjski subtilneži TRETJI KANU so po izštekanih okljukih zaveslali pomnoženi za nekajkrat in tudi tokratso na odru vsi, pričakujte dih jemajoče izkušnje. Samooklicani “mojstri elektroakustične indukcije” GENERATOR so silovito zvišali akustično napetost ter svoj funk poslali skozi izštekani transformator, sestavljen tudi iz nenavadnih, doma narejenih instrumentov. Legendarni prleški alternativci DEŽURNI KRIVCI so si izštekano pokoro naložili vnovič po dvajsetih letih, tokrat še bolj pravoverno, njihov zrnati rock je s harmoniko in violino poletel daleč nad pomurske griče in ravnice. Duhoviti posavski kantavtor ROBERT PETAN je zbobnal več kot ducat glasbenih rojakov z razponom od klarineta do tamburic ter zaigral lep kup dotlej neslišanih pesmi. Še dlje je segel nežni štajerski duo 3:RMA, ki se je pomnožil za osemkrat ter v čudovitih aranžmajih v novih pesmih zapel tudi v slovenščini. Neprekosljivi kolektiv SLADICA se je izštekal v polni postavi na krilih avtorskega albuma; tokrat sta uživaški funk in soul stregla pevca Urban Lutman in Marina Martensson. Odlični mladi trnovski raper SKOVA pa je s svojimi SKOVANIMI dodal repete prearanžiranih zlomljenih ritmov ter potrkal na našo vest: smo res naredili dovolj za vse izštekane?
Devet bendov, devetjnajst skladb, osemdeset glasbenikov in krepki dve uri glasbenih presežkov.
Izštekani so romanje v neznano, s katerega se vrnete bliže sebi. Izštekani so skupnost. Glasbenikov, izvedbenih ekip in zvestega občinstva. Lepo ji je pripadati.
»Zlati naložbi zame in za skupnost - učenje in znanje«. S tem naslovom so pospremili na pot novo »Rastočo knjigo« na OŠ Lava v Celju. V časih velikih sprememb in še večjih preizkušenj, ki vse pogosteje postavljajo pod vprašaj pomen znanja in strokovnosti, so se na OŠ Lava odločili, da se bodo v novi knjigi posvetili mnogoterim vidikom znanja in ustvarjalnosti.
V galeriji Staneta Kregarja v Zavodu sv. Stanislava so se z razstavo »Utrinek časa za vse čase« poklonili 140. obletnici rojstva fotografa Petra Nagliča iz Šmarce pri Kamniku. Na ogled so postavili likovna dela, ki jih je na povabilo Nagličevega vnuka Matjaža Šporarja po motivih Nagličeve fotografske zbirke poustvarilo oz. interpretiralo devetindvajset sodobnih slovenskih likovnih ustvarjalcev.
Srečanja ponujajo priložnost za izmenjavo izkušenj, znanja in notne literature, za druženje in sklepanje prijateljstev ter za predstavitev harmonike na koncertnem odru. Nastope skupin na srečanju spremlja strokovni ocenjevalec, ki vodjem daje smernice za nadaljnje delo in razvoj. Prireditev tako spodbuja dejavnost harmonikarskih orkestrov in utrjevanje vloge harmonike v klasičnem svetu glasbe.
Prekmurje se začne, ko prečkamo reko Muro, kje pa se konča? Na reki Rabi. To malo znano dejstvo so avtorji dokumentarnega filma predstavili skozi zgodovino, kulturo in prebivalstvo tega večini Slovencev manj znanega področja. Kljub burnim političnim dogodkom v preteklosti je slovenstvo v teh krajih preživelo vse do danes. K temu so veliko prispevali jezik in kultura, pisatelji, glasbeniki, znanstveniki in umetniki, pa tudi preprosti ljudje, ki so ohranjali domačo tradicijo. Eden od njih je samouki kipar Jurak, ki ga navdihuje značilna panonska krajina, da upodablja bitja nekdanjega morja in ribe današnjih porabskih rek.
Slovenstvo na Madžarskem živi tudi ob podpori matičnih slovenskih institucij. V Porabju deluje slovenski dvojezični radio in izhaja časopis Porabje. Pomembna je tudi zveza Slovencev v Porabju, dvojezično osnovno in srednje šolstvo in mnoge kulturne in športne dejavnosti tam živečih Slovencev. V Monoštru je tudi slovenski konzulat. Prihodnost slovenstva in Slovencev v Porabju pa je negotova, saj se je mnogo mladih ljudi preselilo v slovensko Prekmurje.
Režiser in scenarist je Aleš Nadai, montažerka pa Alba Korošec.
DEPARTURES / Kanada / 2010 / Avtorja: Scott Wilson, Justin Lukach / Direktor fotografije in režiser: Andre Dupuis.
Kdo ve, koliko neizdelanih mansard se skriva pod strehami zasebnih hiš v naši deželi. Mnoge med njimi bi lahko postale prijazen dom, namesto da se v njih nabirata odvečna krama in prah. Kjer v hiši vladajo zdravi odnosi, je izkoriščeno nekdanje podstrešje lahko tudi dobrodošel povezovalni element za vse hišne prebivalce. Mansarda v hiši staršev, s katero na začetku mlada lastnika nista imela zelo ambicioznih načrtov, je postala sodoben dom.
Zakonca sta dolgo iskala zemljišče za gradnjo nove hiše v okolici Škofje Loke. Razveselila sta se, ko sta našla tako rekoč sanjsko parcelo. Na njej sta zgradila hišo, s katero sta uresničila svoje predstave o toplem domu - za ureditev okolice sta povabila krajinsko arhitektko, ki je oblikovala resnično čudovit vrt, prilagojen okolici.
Slovenski himalajizem je pričel pisati svojo bogato zgodbo v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Moški so bili prvi, ki so vstopili na ta vlak, kot je eksplozijo himalajizma opisal Aleš Kunaver. Slovenke so v Himalajo vstopile kasneje, a s prav nič manjšim žarom in željo po osvajanju najvišjih vrhov in premagovanju težavnih smeri. Danes slovenske alpinistke povsem enakovredno vsem ostalim svetovnim alpinistkam beležijo uspehe v tej deželi – bivališču snega, kar pomeni Himalaja v sanskrtu. Dokumentarni feljton Himalajski vrhovi treh Slovenk je po scenariju Nuše Ekar režiral Božo Grlj.
CHOLITAS / Bolivija, Japonska, Čile, Španija / 2019 / Režija: Jaime Murciego in Pablo Iraburu.
MYTHOS GOTTHARD - PASS DER PIONIERE / GOTTHARD - MOUNTAIN PASS OF PIONEERS / Nemčija / 2018 / Režija: Verena Schönauer.
1 del: Novi dokazi
Skupina znanstvenikov domneva, da je v Badlandsu v Severni Dakoti našla okamnine živali, ki so poginile na dan, ko je pred 66 milijoni let na Zemljo padel asteroid. Po najdišču, na katerem so odkrili tako redke fosile, kot sta zarodek pterozavra, ki je še vedno v jajcu, in dobro ohranjen košček kože triceratopa, so raztrosene tudi drobne kroglice, ki bi lahko bile ostanek silovitega trka. Prvi del serije nas popelje na pot iskanja sledi, ki nam utegnejo izdati, kaj se je dogajalo v zadnjih trenutkih življenja dinozavrov na Zemlji.
DINOSAUR APOCALYPSE / Velika Britanija / 2022 / Režija: Matthew Thompson.
Klinični psiholog dr. Joe OLoughlin ima popolno življenje: ljubečo ženo, čudovito hčer, uspešno kariero in ugled. Težave ima le z zdravjem, saj se spopada s parkinsonovo boleznijo, ki že vpliva na njegovo življenje. Ko v plitvem grobu najdejo truplo ženske, ki ima vbodne rane, se reševanja primera lotita detektiva Vincent Ruiz in Riva Devi, ki za strokovno pomoč prosita OLoughlina. Ta zdravi pacienta Bobbyja, ki se mu zdi sumljiv in to omeni detektivoma. A ko se izkaže, da je Joe žrtev poznal, tudi sam postane osumljenec.
THE SUSPECT / Velika Britanija / 2022
Scenarij: Peter Berry
Režija: James Strong
V glavnih vlogah: Aidan Turner, Shaun Parkes, Camilla Beeput, Anjli Mohindra, Adam James,
Bobby Schofield, Sian Clifford
1. del:
Dr. Joe O'Loughlin je uspešen psiholog, ki postane slaven, ko reši mladeniča pred samomorom. Pravkar je izvedel, da je zbolel za parkinsonovo boleznijo, zdravi ga njegov najboljši prijatelj dr. Owens. Joe poskuša pomagati svojemu pacientu Bobbyju Moranu, ki je napadel žensko, in ga zdaj čaka določitev kazni, Joe pa mora sodniku podati oceno o njegovem psihološkem stanju. Policija ga prosi za pomoč pri primeru umorjene ženske Catherine McCain, za katero se izkaže, da jo Joe pozna.
Žrtev brutalnega napada, fotograf Mark Hogancamp se v mestecu Marwen znova postavlja na noge. V napadu, ki ga je komaj preživel, je izgubil spomin, travme po napadu pa želi preboleti s pomočjo miniaturnega mesta iz 2. svetovne vojne, ki ga je sestavil sam na svojem vrtu. V tej maketi si z lutkami, narejenimi po ljudeh, ki jih pozna, začne napletati svojo zgodbo in tako v njegovem domišljijskem svetu ženske, ki ga v resničnem življenju podpirajo, postanejo junakinje njegove zgodbe in se borijo proti negativnim likom.
Originalni naslov: WELCOME TO MARWEEN
Leto produkcije: 2018
Država: ZDA, Japonska
Žanr: drama
Režija: Robert Zemeckis
Scenarij: Robert Zemeckis in Caroline Thompson
Igrajo: Steve Carell, Falk Hentschel, Matt O'Leary, Merritt Wever.
