Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
James in Ivy naj bi v parku igrala zaljubljeni par, v resnici pa imata nalogo, da opazujeta lady Agato in njenega novega moškega. A v parku vidita še vse kaj drugega, saj sta tam tudi Teddy in služkinja Rose. Alf pa spet skuša s prevaro zaslužiti nekaj dodatnega denarja. Tokrat je zaposlen s prodajo kolačev, ki jih peče gospa Lipton, misleč, da so za sirotišnico.
YOU RANG, M'LORD? / Velika Britanija / 1988–1993
scenarij: David Croft, Jimmy Perry
režija: David Croft, Roy Gould
v glavnih vlogah: Paul Shane (Alf Stokes), Jeffrey Holland (James Twelvetrees), Su Pollard (Ivy Teasdale), Perry Benson (Henry), Barbara New (Mabel), Brenda Cowling (gospodinja Lipton), Donald Hewlett (Lord George Meldrum), Michael Knowles (Teddy Meldrum), Mavis Pugh (Lady Lavender), Susie Brann (Poppy), Catherine Rabett (Cissy), Angela Scoular (Lady Angela Shawcross), John Horsley (Sir Ralph Shawcross), Bill Pertwee (policist Wilson).
Scenarij: Milica Prešeren, režija: Primož Meško.
2. del:
V drugi epizodi najprej raziskuje Škotsko, kjer se sreča s tkalcem harriškega tvida na Zunanjih Hebridih, spozna -trenerja v kiltu- v dolini Glencoe, odpluje k tretjemu največjemu vrtincu na svetu in obišče destilarno viskija. Nato odpotuje na prizorišče snemanja Igre prestolov v Severni Irski ter pot sklene v zgodovinskem Derryju z zvezdo serije Derry Girls in ustvarjanjem stenske poslikave.
JOANNA LUMLEY'S BRITAIN / Velika Britanija / 2021 / Režija: Ewen Thomson.
- Marjan Šarec védelmi miniszter látogatása a lendvai Nafta hivatásos tűzoltóinál;
- 150 éves a Lendvai Önkéntes Tűzoltóegylet;
- ülésezett az MMÖNK Tanácsa;
- díszfa ültetésével búcsúztak az 1. Számú Lendvai KÁI végzősei;
- Ferenc Katja fuvolakoncertje.
Vsebina oddaje:
- obisk ministra za obrambo Marjana Šarca pri lendavskih poklicnih gasilcih v enoti Nafta;
- 150-letnica PGD Lendava;
- zasedal je Svet PMSNS;
- devetošolci DOŠ I Lendava v slovo zasadili drevo;
- koncert flavtistke Katje Ferenc.
Kaj se dogaja s kožo, ko se staramo? Na katere kožne spremembe naj bodo starejši pozorni, kdaj se odpraviti k zdravniku? Zakaj se staramo tako različno? Katere sestavine naj vsebujejo izdelki za nego zrele kože, čemu pa naj se raje izogibamo? Kako lahko zmanjšamo vpliv škodljivih zunanjih dejavnikov na kožo? Tako kot velja za večino stvari v življenju, je tudi sončna svetloba po eni strani dobra in jo nujno potrebujemo, po drugi strani pa je nevarna in škodljiva, čeprav škodljivih učinkov morda ne vidimo takoj. Pretirana izpostavljenost UV-žarkom je tudi eden izmed pomembnejših dejavnikov za razvoj kožnega raka. Z najnevarnejšo obliko se je spopadla tudi Anja Matušin.
Miladojka Youneed, glasbena jazzovska zasedba iz Ljubljane, je prvo kaseto izdala leta 1986 pri založbi FV ŠKUC in je bila v slovenskem alternativnem prostoru edinstven pojav. Glasbo Miladojke Youneed označuje preplet različnih, običajno nezdružljivih popularno-glasbenih svetov.
Niki se odstirajo dolgo zastrta okna. Je njen oče, vpliven tajkun, vpleten v nečedne posle, ki jih pravno vodi pisarna KRT, kjer opravlja pripravništvo Nika? Je Nikina mama skorumpirana sodnica, ki s svojimi sodbami pomaga kriminalni navezi gradbenikov, medijskih tajkunov, sodne veje oblasti? Nika izve, da je njena mati naredila pred sedemindvajsetimi leti usodno napako. In Nika šteje ravno toliko pomladi. Je napaka ona sama?
V prvi oddaji bomo povezali preteklost in sedanjost. Z voditeljem in urednikom na najbolj poslušanem slovenskem radijskem programu, Valu 202, Andrejem Karolijem in Matejem Praprotnikom, pomočnikom direktorja Radia Slovenija, se bomo spomnili, da je naš Radio še 30 let starejši od televizije in letos obeležuje že 95 let.
Ena prvih televizijskih voditeljic, ki je sodelovala tudi na prvih poskusnih snemanjih, je Helena Koder, ki je v svoji poznejši televizijski karieri zaslovela kot izvrstna avtorica dokumentarnih filmov. Za svoje ustvarjanje je prejela številne nagrade, lansko leto nagrado Franceta Štiglica za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo slovenskih režiserjev in režiserk. Melani Mekicar pa je priljubljena voditeljica zdajšnjih časov. S Heleno Koder bosta primerjali delo nekoč in danes.
V goste prihaja tudi predsednica Nataša Pirc Musar, ki je svojo pestro poklicno kariero začela prav kot novinarka na TV Slovenija.
Nastopila bosta Hauptman, ki je bil lani s skladbo Sledim največkrat predvajan izvajalec na Valu 202, in Kristina Oberžan, pri kateri se predsednica republike uči petja. Kristina bo zapela veliko uspešnico Jožeta Privška iz leta 1958, ko se je rodila naša televizija, Vozi me vlak v daljave.
Michael, Nick in Steven so prijatelji iz otroštva. Živijo v delavskem mestu v Pennsylvaniji in se pripravljajo na odhod v Vietnam. Pred tem jih čakata dve pomembni praznovanji. Najprej se združijo na Stevenovi veličastni poroki, navsezgodaj zjutraj pa že prežijo na jelene v bližnjih gozdovih. Gre za zadnji krik mladostniške naivnosti in razigranosti, pa tudi ritual, ki jim olajša prehod v novo življenjsko obdobje. Rosni mladeniči kmalu odrinejo v Vietnam, kjer se njihove sanje o častnosti vojaškega služenja sesujejo v prah. Brutalnost vojne jih preganja tudi po vrnitvi v rojstni kraj, kjer se vsak na drugačen način spopada z demoni post-vietnamske Amerike.
Izvirni naslov: THE DEER HUNTER / Ameriški film, 1978 / Režija: Michael Cimino / Scenarij: Michael Cimino, Deric Washburn, Louis Garfinkle / Igrajo: Robert De Niro, Christopher Walken, Meryl Streep, John Savage, John Cazale.
Čeprav imajo vsi glavonožci lovke s priseski, ima ta ligenj v njih skrito še posebno nevarno orožje.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
Kaj se dogaja s kožo, ko se staramo? Na katere kožne spremembe naj bodo starejši pozorni, kdaj se odpraviti k zdravniku? Zakaj se staramo tako različno? Katere sestavine naj vsebujejo izdelki za nego zrele kože, čemu pa naj se raje izogibamo? Kako lahko zmanjšamo vpliv škodljivih zunanjih dejavnikov na kožo? Tako kot velja za večino stvari v življenju, je tudi sončna svetloba po eni strani dobra in jo nujno potrebujemo, po drugi strani pa je nevarna in škodljiva, čeprav škodljivih učinkov morda ne vidimo takoj. Pretirana izpostavljenost UV-žarkom je tudi eden izmed pomembnejših dejavnikov za razvoj kožnega raka. Z najnevarnejšo obliko se je spopadla tudi Anja Matušin.
»Zlati naložbi zame in za skupnost - učenje in znanje«. S tem naslovom so pospremili na pot novo »Rastočo knjigo« na OŠ Lava v Celju. V časih velikih sprememb in še večjih preizkušenj, ki vse pogosteje postavljajo pod vprašaj pomen znanja in strokovnosti, so se na OŠ Lava odločili, da se bodo v novi knjigi posvetili mnogoterim vidikom znanja in ustvarjalnosti.
V galeriji Staneta Kregarja v Zavodu sv. Stanislava so se z razstavo »Utrinek časa za vse čase« poklonili 140. obletnici rojstva fotografa Petra Nagliča iz Šmarce pri Kamniku. Na ogled so postavili likovna dela, ki jih je na povabilo Nagličevega vnuka Matjaža Šporarja po motivih Nagličeve fotografske zbirke poustvarilo oz. interpretiralo devetindvajset sodobnih slovenskih likovnih ustvarjalcev.
razmišlja BORISLAV LIVOPOLJAC.
ozivalih@rtvslo.si.
V islamu ženske ne smejo govoriti o spolnosti, toda medicinska sestra in stand up komičarka Khadija Sabriye prav rada krši ta tabu. Ne, da bi provocirala, temveč izrazila samo sebe. Odločila se je za svobodo.
»Kako je lahko umetnik svoboden, če je odvisen od maminega denarja?« se sprašuje Mário Roberto, pisatelj, cineast, slikar, kipar in celo igralec, ki je v središču otoškega mesta Ponte Delgada odprl prodajno umetniško galerijo, v kateri razstavlja svoja dela. Mami je za 90. rojstni dan prinesel prav posebno darilo.
Betina Habjanič nam s svojimi različnimi likovnimi stvaritvami skuša prikazati tisto, kar nam običajno ostane skrito in zamolčano – zakol živali. Želi, da vidimo tisto, od česar mnogi ljudje pogledajo stran. Zaradi njene odločnosti in jasnih izjav je deležna obsojanja, poleg tega je malo ljudi, ki bi jo razumeli.
.
Potonike z barvami in kot puh lahnimi cvetovi izražajo nežnost in nas spominjajo na preteklost. Prve potonike je Sandra Leiner Lebar občudovala na babičinem vrtu. Zdaj jih imata z možem Rihardom nasajenih že preko 300 sort, vzljubila sta jih tudi zaradi preproste vzgoje. Večina je najlepših prav v teh dneh.
NASADA ZA SENČNO IN SONČNO LEGO
V balkonskih koritih ali umetelnih loncih si omislimo zanimive rastline, ki nas razveselijo z lepo razrastjo, barvami ali cvetovi. S klubom Gaia smo nad Laškim znova obiskali Jureta Aškerca in v čudoviti hribovnati pokrajini zasadili nevsakdanja nasada za senčno in sončno lego.
IN MEMORIAM – IZIDOR GOLOB
Poslovil se je Izidor Golob, vrhunski poznavalec mnogih trajnic, ljubitelj in žlahtnitelj predvsem perunik in maslenic, in uspešen ljubiteljski vrtnar. Spomin na Izidorja bo še naprej živel v zavidljivih zbirkah perunik in maslenic v Botaničnem vrtu Univerze v Mariboru in na številnih ljubiteljskih gredah, pa tudi v spominih mnogih generacij vrtnarjev in gledalcev oddaje Na vrtu.
Vaši sobotni gostiteljici sta Lorella Flego in Ana Tavčar.
Kdo ve, koliko neizdelanih mansard se skriva pod strehami zasebnih hiš v naši deželi. Mnoge med njimi bi lahko postale prijazen dom, namesto da se v njih nabirata odvečna krama in prah. Kjer v hiši vladajo zdravi odnosi, je izkoriščeno nekdanje podstrešje lahko tudi dobrodošel povezovalni element za vse hišne prebivalce. Mansarda v hiši staršev, s katero na začetku mlada lastnika nista imela zelo ambicioznih načrtov, je postala sodoben dom.
Zakonca sta dolgo iskala zemljišče za gradnjo nove hiše v okolici Škofje Loke. Razveselila sta se, ko sta našla tako rekoč sanjsko parcelo. Na njej sta zgradila hišo, s katero sta uresničila svoje predstave o toplem domu - za ureditev okolice sta povabila krajinsko arhitektko, ki je oblikovala resnično čudovit vrt, prilagojen okolici.
NORMAL PEOPLE / koprodukcija / 2020
Scenarij: Alice Birch, Mark O'Rowe, Sally Rooney
Režija: Lenny Abrahamson, Hettie Macdonald
V glavnih vlogah: Daisy Edgar-Jones, Paul Mescal, Sarah Greene, Desmond Eastwood, Aislin McGuckin, Frank Blake, India Mullen, Eliot Salt.
Rakel, rahlo nenavadna in precej nedorasla triindvajsetletnica, ugotovi, in to šele v šestem mesecu, da je noseča. Dete, ki raste v njej, je plod samo enega, ne preveč romantičnega večera, ki ga je preživela s študentskim plejbojem. Rakel ob strani stoji njen novi fant, ki ga prav nič ne moti dejstvo, da bo vzgajal tujega otroka.
Ampak Rakel je popolnoma nepripravljena na novo vlogo. Za splav je prepozno, zato začne pripravljati vse potrebno za oddajo otroka v posvojitev. Takrat pa v njeno življenje vstopi Ninjababy, animirani karakter, alter-ego njenega še nerojenega otroka, in jo začne na vse pretege prepričevati, da dela največjo napako svojega življenja. Ninjababy uganja razne vragolije; prileze iz zvezka, skoči v njeno skodelico, ji krati spanec…
Originalni naslov: NINJABABY
Leto produkcije: 2021
Država: Norveška
Žanr: komična drama
Režija: Yngvild Sve Flikke
Scenarij: Johan Fasting
Igrajo: Kristine Thorp, Arthur Berning, Nader Khademi.
Mister Twister II./ Nizozemska / 2020
v glavnih vlogah: Sanne Wallis de Vries, Leendert de Ridder.
razmišlja BORISLAV LIVOPOLJAC.
Kaj je molitev? Kako naj molimo? Krščanski praznik Svete Trojice, enega Boga v treh osebah, nas na prvo junijsko nedeljo spodbuja k razmisleku o odnosu do Boga, sebe in drugih. Prav te razsežnosti obsega človekova molitev. Ena izmed oblik je slavilna molitev, katere priča smo bili na predvečer praznika v dvorani Arena v Zagrebu. V molitvi izhajamo iz izkustva preteklosti in svoje načrte postavljamo v prihodnost.
V ljubljanski stolnici smo prvič doživeli bogoslužje vzhodnega obreda v slovenskem jeziku. Nova generalna tajnica SŠK je sestra Mojca Šimenc. V župniji Slap pri Vipavi je majsko pobožnost spremljala šmarnična razstava. Papež vabi junija k molitvi za odpravo mučenja. Ekumenska žirija je v Cannesu podelila nagrado filmu Wima Wendersa, Popolni dnevi.
V prvi oddaji bomo povezali preteklost in sedanjost. Z voditeljem in urednikom na najbolj poslušanem slovenskem radijskem programu, Valu 202, Andrejem Karolijem in Matejem Praprotnikom, pomočnikom direktorja Radia Slovenija, se bomo spomnili, da je naš Radio še 30 let starejši od televizije in letos obeležuje že 95 let.
Ena prvih televizijskih voditeljic, ki je sodelovala tudi na prvih poskusnih snemanjih, je Helena Koder, ki je v svoji poznejši televizijski karieri zaslovela kot izvrstna avtorica dokumentarnih filmov. Za svoje ustvarjanje je prejela številne nagrade, lansko leto nagrado Franceta Štiglica za življenjsko delo, ki jo podeljuje Društvo slovenskih režiserjev in režiserk. Melani Mekicar pa je priljubljena voditeljica zdajšnjih časov. S Heleno Koder bosta primerjali delo nekoč in danes.
V goste prihaja tudi predsednica Nataša Pirc Musar, ki je svojo pestro poklicno kariero začela prav kot novinarka na TV Slovenija.
Nastopila bosta Hauptman, ki je bil lani s skladbo Sledim največkrat predvajan izvajalec na Valu 202, in Kristina Oberžan, pri kateri se predsednica republike uči petja. Kristina bo zapela veliko uspešnico Jožeta Privška iz leta 1958, ko se je rodila naša televizija, Vozi me vlak v daljave.
Lina je bivša plesalka, ki je ljubezen do književnosti in plesa v zadnjih letih potisnila na stran zaradi skrbi za družino. V želji, da bi si povrnila nekdanjo samostojnost, se zaposli kot profesorica v gimnaziji. A delo je zahtevnejše, kot se ji je sprva zdelo. Hitro se znajde na bojni nogi s kolegi, ki so v letih poučevanja nezainteresiranih dijakov postali zagrenjeni, učiteljski poklic pa vidijo kot Sizifovo delo. Tudi Lina se spopada z neobvladljivimi razredi najstnic in najstnikov, ki imajo do učnega procesa zavrnilen odnos. V nasprotju s kolegi pa še ni zagrenjena in vse svoje moči usmeri v iskanje novih načinov, kako mladostnikom približati snov. Njeni izvirni pristopi omrežijo večino dijakov, a nikakor niso po godu vodstvu šole. V njenem razredu je tudi nekaj arogantnih deklet, ki se novi učiteljici iz principa nočejo pokoriti.
Izvirni naslov: XIa / Bolgarski film, 2015 / Režija: Georgi D. Kostov / Scenarij: Nikolaj Kolev / Igrajo: Jana Marinova, Bašar Rahal, Nikolaj Sotirov.
SANDITON (III.) / 2022 / Velika Britanija
Scenarij: Joe Ainsworth
Režija: Jennie Paddon
V glavnih vlogah: Rose Williams, Cai Brigden, Kris Marshall, Kate Ashfield, Crystal Clarke, Turlough Convery, Anne Reid.
BIGGER THAN US / Francija / 2021 / Režija: Flore Vasseur.
