Najprej dolgoletno izpostavljanje rakotvornemu azbestu, zdaj strah zaradi pogubnih posledic izpustov pri sežigu odpadkov. Prebivalci Kanala ob Soči so že pred leti na referendumu rekli Salonitu odločen ne, vendar jih odgovorni ne slišijo. Bodo po spremembi zakona vendarle zadihali čistejši zrak?
Zakaj je postal TikTok tako sporen, da nekatere države, denimo ZDA in Belgija razmišljajo o omejitvi in celo prepovedi te aplikacije? Je to družbeno omrežje res neprimerno za mlajše od 15 let in v čem se razlikuje od drugih omrežij? Katere vsebine so najbolj sporne in kako bi jih lahko omejili?
3. del: Monserat
Monserat je vulkanski otok v Karibskem morju in del britanskega čezmorskega ozemlja. V najboljših časih je imel več kot 12.000 prebivalcev in glasbeni studio, v katerem so snemali ugledni glasbeniki z vsega sveta. Bil je tudi živahno letovišče. Vendar je na njem narava večkrat sprostila vso svojo moč. Najprej ga je razdejal orkan, nato pa se je leta 1995 silovito prebudil ognjenik Soufriere Hills. Pepel in skale so pod sabo pokopali prestolnico Plymouth. Prebivalci so se morali zateči na redko poseljeni sever. Številni so se odselili. Ben Fogle raziskuje, kakšna je prihodnost otoka.
BEN FOGLE'S LOST WORLDS / Velika Britanija / 2022 / Režija: Jo Young.
A Kanapé című műsor elsősorban a fiataloknak szól és az őket érintő témákkal foglalkozik. Benne magyar, külföldi és szlovén együttesekkel, énekesekkel készítünk riportokat, a Zenevilág című rovatban pedig zenés videoklipeket vetítünk. A Divatsarokban fiatal szlovén és magyar divattervezőket mutatunk be.
Avstrijka Claudia Heckl je že več kot desetletje ena redkih prebivalk malega starega kraja Podol na otoku Cresu. Iz skoraj zapuščene vasice je vzpostavila popolnoma edinstven način globalnega mreženja.
Moritz Bacher iz Rosenheima v svoji delavnici oživlja odslužene rolke, ki bi sicer končale v smeteh. Iz njih izdeluje nove predmete: namizne svetilke, sklede ter klubske mizice.
Člani desetih veteranskih godb, ki delujejo po vsej Sloveniji, so zasnovali tudi Združeni slovenski veteranski orkester - Godbo ljubljanskih veteranov.
Maša in Petra si bosta med tednom predajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuharske navdušence ter tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.
Danes je beseda dneva čokolada! Petra ne skriva, da je čokoholik in da za čokolado zmeraj najde prostor. Tako je tiramisu še zvestejši sam sebi, saj »tira mi su« v italijanščini pomeni »dvigni me«. Verjetno zaradi vsebovane kave, pa tudi dodatni odmerek čokolade deluje poživljajoče. Povsem navaden pa tokratni tiramisu seveda ne bo, saj bomo piškote spekli sami! Domači savojski piškoti, ki jim rečemo tudi bebe piškoti, so ob ugrizu rahlo hrustljavi, v notranjosti pa mehki in zračni. Prvič so jih spekli konec 15. stoletja na dvoru vojvodinje Savojske, ob pripravah na obisk francoskega kralja. Pozneje so zato dobili ime savoiardi in bili priznani kot uradni dvorni piškoti. Tiramisu je idealna sladica za pripravo vnaprej, saj potrpežljivo čaka v hladilniku, marsikdo celo trdi, da je naslednji dan še boljši. Taka kremna zloženka omogoča številne različice; premislimo, kaj nam je všeč, kaj spada skupaj in se prepustimo ustvarjalnosti!
DON'T FORGET THE DRIVER / Velika Britanija / 2019
Scenarij: Tim Crouch, Toby Jones
Režija: Tim Kirkby
V glavnih vlogah: Toby Jones, Claire Rushbrook, Marcia Warren, Danny Kirrane, Erin Kellyman, Luwam Teklizgi...... IMDb ocena: 7.2/10
.
POLAND: A DIVIDED COUNTRY / Francija / 2023 / Režija: Mathilde Gautry, Lucas Gregorio.
Izkusili so italijansko preganjanje in zlasti oče mu je kot večina primorskih ljudi kljuboval. -Italija nas je uničevala, kulturno, jezikovno, gospodarsko, lahko rečem na vseh področjih. Oni so računali na asimilacijo Slovencev … Največ je storila za Slovence prav duhovščina. Veste, oni so še zmeraj, čeprav so bile maše v glavnem latinske, ampak oni so uvajali tudi slovenščino,- poudarja Almira. Oče je bil izredno narodno zaveden, saj je bil po prvi svetovni vojni Maistrov borec za severno mejo in v bojih tudi ranjen.
Mama je bila izredno preudarna gospodinja; v družini je bilo šest otrok: Benjamin, Rado, Jožko, Almira, Silvan in Ernesta. Pred vojno je prevladovala revščina,
še huje pa je bilo med vojno. Januarja 1943 so se pojavili prvi partizani, domačini so jih podpirali, saj so se želeli rešiti italijanske nadvlade. Razmere so se spremenile po
razpadu Italije in prihodu Nemcev. Do partizanov so odtlej imeli previden odnos, saj je bila zaradi njih vas izpostavljena nevarnosti in požigu, dogajali pa so se tudi umori nedolžnih ljudi.
O vsem živo pričuje Almira, ki je kot otrok preprečila, da bi njihova hiša zgorela. V njihovi vasi se je zgodilo več napadov, padlo je tudi več partizanov. Almira je bila z drugimi dekleti partizanska kurirka. Navodila za kurirsko delo jim je dajal oče. Partizanski napad na okupatorsko kolono med Rihemberkom in Komnom je botroval okrutnemu maščevanju, požigu obeh naselij, predvsem zato, ker so se partizani izživljali nad trupli padlih okupatorjev in jih zažgali.
Almira opisuje tudi zanimivo usodo bratov, okupatorjevo nasilje, ki je prizadelo njeno družino, in neizmerno razočaranje očeta, ki je podpiral partizane, a je kmalu po vojni ugotavljal, da se za to niso borili. Sprva je bil celo predsednik občine Branik (nekdanji Rihemberk), a so ga silili v partijo, kar je zavrnil in je zato funkcijo tudi opustil. Pričevalka je pogumna oseba, premočrtnost je bila njeno vodilo vse življenje. Kot izjemno uspešno in priljubljeno učiteljico in zborovodkinjo so jo silili v Komunistično partijo, kar pa je zavračala. Bila je in ostala je verna, takšni pa so bili v takratnem režimu na stranskem tiru. Kot učiteljica je naredila veliko dobrega, sploh na področju zborovskega petja za mladino, na katerem je dosegala tudi najvišje uspehe. O vsem tem in še številnih drugih temah bo
govor v pričevanju, ki bo pritegnilo še tako zahtevnega gledalca. Avtor se je s pričevalko sprehodil po prelepi vasici Pedrovo s čudovitimi razgledi na Vipavsko dolino – in tudi to je vključeno v pričevanje.
To so vprašanja, ki si jih zastavljajo ljudje, ki se jim je v poplavah avgusta 2023 podrl svet. Od ponedeljka, 25. septembra, bodo ta vprašanja lahko zastavljali strokovnjakom in predstavnikom pristojnih ustanov, ki bodo gostovali v studiu Televizije Slovenija. Oddaja Arena, pogled naprej bo vsak ponedeljek osvetlila eno od problemskih področij odpravljanja posledic vremenskih ujm. Voditelji pogovorne oddaje bodo poskrbeli, da bo vsako vprašanje dobilo odgovor. Novinarji Informativnega programa TV Slovenija bodo preverjali, kako poteka popoplavna obnova, kje prihaja do zastojev in zakaj ter kaj še bi bilo treba storiti, da bomo kot družba solidarni, učinkoviti in usmerjeni v prihodnost.
MY BEAUTIFUL STUTTER / ZDA / 2019 / Režija: Ryan Gielen.
- Petőfi Sándor válogatott verseinek szlovén nyelvű fordítása;
- Pál Péter: Túlföld – könyvbemutató;
- kézimunka-kiállítás és műhelymunka Gyertyánosban;
- Ringató Radamosban;
- a LESzSz Társulat új bemutatóra készül;
- Magvető: itt a szüret.
Vsebina oddaje:
- slovenski prevodi izbranih pesmi Sándorja Petőfija;
- Péter Pál: Svet onkraj – predstavitev pesniške zbirke;
- razstava ročnih del in veziljska delavnica v Gaberju;
- program Ringató v Radmožancih;
- Gledališka skupina LESzSz se pripravlja na premiero;
- rubrika Sejalec: trgatev.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe. V posebni rubriki Hitri lončki pa svoje spretnosti preizkusijo še druge trojke osnovnošolcev od petega razreda naprej.
V filmu je predstavljeno Ljubljansko barje, ki je kulturna krajina, saj ga oblikujejo in vzdržujejo naravni procesi in človekovi posegi. Zaradi izjemnosti pokrajine je bil večji del območja leta 2008 razglašen za krajinski park. Tu živijo številne ogrožene živali in rastline, zato je Ljubljansko barje del evropskega omrežja varovane narave Natura 2000. Zaradi kulturne dediščine nekdanjih kolišč je tudi svetovno priznano UNESCO območje. Pomembna je njegova funkcija zadrževanja vode v prostoru, blaženja klime in čiščenja vode. Dejavnik, ki vse to omogoča, pa je poleg posegov človeka, prisotnost vode.
Film je nastal v okviru projekta PoLJUBA, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Maša in Petra si bosta med tednom predajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuharske navdušence ter tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.
Gotovo na naš dan pomembno vpliva to, kako ga začnemo. Zato bomo pripravili dva domiselna recepta za zajtrk v vseh tistih jutrih, ko potrebujemo več energije. Pripravili bomo jajca z zeliščnim maslom, pečena kar v francoski štruci ali bageti, in nekoliko bolj domačo različico jajc s slanino.
Francija leta 1963. Anne je nadarjena študentka iz delavske družine, ki ji napovedujejo svetlo prihodnost. A ko nepričakovano zanosi, se začne svet okoli nje podirati. Želja po dokončanju študija in po osvoboditvi od delavskega okolja se naenkrat zdi vse bolj oddaljena. Zaključni izpiti se hitro približujejo, zato se Anne odloči, da bo ukrepala. Kolegice ji povedo za žensko, ki naj bi za izdatno plačilo v strogi tajnosti opravljala splave. Anne se mora na tej veliki preizkušnji spopasti s sramom in bolečino, pa tudi z grožnjo zaporne kazni …
Odlične ocene kritikov in zlati lev 78. beneškega mednarodnega filmskega festivala.
HAPPENING / DOGODEK / FRA / 2021
Režija: Audrey Diwan / Scenarij: Marcia Romano, Audrey Diwan, Annie Ernaux / Igrajo: Anamaria Vartolomei, Anna Mouglalis, Kacey Mottet Klein, Luana Bajrami ….
Kristina Gorišek se je kot poštna uslužbenka vpisala med letalke. Postala je prva šolana pilotka na Balkanu. Njena kariera pilotke se je končala s poroko in selitvijo na tuje. Spomin nanjo ohranjajo v Stični, kjer je preživela otroštvo.
V filmu je predstavljeno Ljubljansko barje, ki je kulturna krajina, saj ga oblikujejo in vzdržujejo naravni procesi in človekovi posegi. Zaradi izjemnosti pokrajine je bil večji del območja leta 2008 razglašen za krajinski park. Tu živijo številne ogrožene živali in rastline, zato je Ljubljansko barje del evropskega omrežja varovane narave Natura 2000. Zaradi kulturne dediščine nekdanjih kolišč je tudi svetovno priznano UNESCO območje. Pomembna je njegova funkcija zadrževanja vode v prostoru, blaženja klime in čiščenja vode. Dejavnik, ki vse to omogoča, pa je poleg posegov človeka, prisotnost vode.
Film je nastal v okviru projekta PoLJUBA, ki ga sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Akcija gre v nos Petričevema, ki bi od čolnarne imela korist in zato poskušata vse, da bi jo preprečila ...
NATURAL DISASTERS: MEGA REGULATORS / CATACLYSMES - LES GRANDS RÉGULATEURS / Francija, Belgija / 2022 / Režija: Christine Tournadre.
A Súlypont című műsor stúdióbeszélgetés, amelyben a műsorvezető egy adott égető problémáról beszélget a vendégeivel. Néhány adást előre rögzített témafelvezető összeállítás és a témáról szóló tudósítások is színesítenek.
Maša in Petra si bosta med tednom predajali kuharsko štafeto, ob petkih pa bosta v prenovljenem kuharskem studiu združili moči, druga drugo učili novih kuharskih trikov in skupaj opogumljali kuharske navdušence ter tiste, ki radi dobro jedo, da tudi sami postanejo kuharski šefi v svojih domačih kuhinjah.
Za današnje kuhanje bo osnova krompir. Lotili se bomo najokusnejše in najbolj fotogenične metode priprave krompirja. Krompir bomo narezali na tanke, enakomerne plasti, te pa nadevali in obogatili z dodatnimi aromami.
Petra bo pripravila še čips na palčki in krompir, nadevan z jajcem, nasekljano šunko in čebulo.
3. del: Akropola, Periklejeva mojstrovina
Tretji del dokumentarne serije Čudesa Evrope nas popelje 2500 let nazaj, v čas gradnje znamenitih templjev na atenski Akropoli, simbolu zlate dobe antične Grčije.
Oddaja razkriva, kako so politične spletke, vojne in korupcija ovirale uresničevanje življenjskih sanj slovitega atenskega generala in voditelja Perikleja, ki si je zastavil
velikopotezni projekt pozidave svetega griča v zibelki demokracije.
THE WONDERS OF EUROPE / LEUROPE DES MERVEILLES / Francija / 2022 / Režija: Christophe Widemann.
.