Slovenske TV

Podnaslovljene TV

Lokalne TV

EX YU TV

Angleške TV

Nemške TV

Italijanske TV

Ostale TV

SLO 2
06:00
Napovedujemo
06:50
Mozaični izbor najboljših svetovalnih, zabavnih in informativnih vsebin iz oddaje Dobro jutro.

Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!

Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!

08:50
Žarko Zalokar se je rodil 8. marca 1925 v Ljubljani, v znani zdravniški rodbini Zalokar iz Metlike. Kot dijak ljubljanske gimnazije in član Sokola je bil dejaven domoljub. Ob napadu na Jugoslavijo leta 1941 se je kot 16-letni prostovoljec pridružil obrambi domovine. Po razpustitvi enote se je vrnil v Ljubljano in se vključil v Osvobodilno fronto. V družinskem stanovanju je deloval tudi radio Kričač.

Leta 1942 je bil prvič aretiran, nato interniran v italijanski Gonars, pozneje pa še v nemški Dachau, kjer mu je znanje struženja rešilo življenje.

Po vojni je začel študij strojništva, a bil leta 1948 zaradi podpore Informbiroju aretiran, skoraj tri leta preživel v zaporu in nato še leto na Golem otoku.

Po vrnitvi je dokončal študij, diplomiral leta 1953 in se kot konstruktor zaposlil v Industrijskem biroju, kjer je ostal do upokojitve leta 1985. Z ženo Olgo ima tri hčerke: Polono, Živo in Nino. Njegovo življenje je izjemna pripoved o osebni pokončnosti, tehnični ustvarjalnosti in soočanju z najtežjimi zgodovinskimi preizkušnjami.

11:30
R: Hren Slavko... Kultni slovenski film Na svoji zemlji je v letu 2018 obeleževal 70-letnico nastanka.


Prebivalci Baške grape – »živega spomenika filma« - krajev, kjer je bila posneta večina filma in so v teh desetletjih spomine na snemanje spremenili v materializirano dediščino (spomenik filmu, spominska soba, tematska pot), se zavedajo, da v goste vabijo zadnje žive pričevalce pionirskega filma. Projekt Filmoljubje je rastel z željo osrednjega avtorja Slavka Hrena, da bi osvetlil turbulentni čas in razmere po koncu 2. svetovne vojne, ko je dozorela ideja, da bi Slovenci posneli svoj prvi celovečerni igrani film.

13:15
Ennio; Portret italijanskega skladatelja filmske glasbe Ennia Morriconeja


Če je kakšna glasba presegla filme, za katere je bila ustvarjena, in definirala kulturo 20. stoletja, je to gotovo glasba Ennia Morriconeja, očeta svojevrstnega zvoka špageti vesternov in avtorja ponarodelih napevov tako iz filmov, zapisanih v zgodovino, kot tistih, ki jih pozna le cinefilska peščica. Pričujoče delo, pod katerega se je podpisal Morriconejev redni sodelavec, filmski režiser Giuseppe Tornatore (Cinema Paradiso), je definitivni dokumentarni poklon velikanu filmske glasbe. Kronološki pregled Morriconejevega opusa z brezmejnim razponom in obsegom lepo dopolnjujejo osebna pričevanja samega skladatelja, prijateljev in sodelavcev. Tudi glasbeni poznavalci ne bodo šli žejni čez vodo, saj film predstavi pronicljive analize kompozicij in skladateljevega edinstvenega, tudi zelo raznovrstnega glasbenega sloga. Nastopajo Ennio Morricone, Quentin Tarantino, John Williams, Clint Eastwood, Lina Wertmüller, Liliana Cavani, Hans Zimmer, Terrence Malick, Bernardo Bertolucci, Bruce Springsteen …


Izvirni naslov: ENNIO / Koprodukcijski dokumentarni film, 2021 / Scenarij in režija: Giuseppe Tornatore.

15:50
Earth's Great Rivers (ii.); Serija opisuje tri večje svetovne reke, afriški Zambezi, eno najbolj divjih rek na svetu, na kateri so tudi slavni Viktorijini slapovi, Donavo, najbolj mednarodno reko na svetu, saj njeno porečje prepreda kar 19 držav in katere pritok je tudi Sava, ter Jukon s pestrim rastlinskim in živalskim svetom, ki že stoletja omogoča življenje staroselcem.


Jukon

Legendarni Jukon teče po eni najhladnejših in prometno najbolj nepovezanih pokrajin na svetu. Redka naselja so pozimi skoraj odrezana od sveta, saj je reka šest mesecev zaledenela in jim morajo težji tovor pripeljati z ladjami še pred zimo. Tudi živali je v tej odročni tundri in tajgi manj: med njimi so risi, moškatno govedo in več vrst lososov, ki so še vedno glavna hrana nekaterih staroselskih ljudstev.


EARTH'S GREAT RIVERS (II.) / Velika Britanija / 2022 / Režija: Louisa Gilbert.

17:00
SP: smučarski skoki (M), ekipna tekma, posnetek iz Trondheima, pon.
19:05
R: Švigelj Tomaž... Posnetek priljubljene Beethovnove Simfonije št. 3 v Es-duru, Eroice, v izvedbi Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in dirigenta Mihaila Agafite. Simfonija Eroica velja za eno najbolj priljubljenih vseh časov in je po ocenah najuglednejših dirigentov največja simfonija vseh časov. Beethoven jo je prvotno posvetil Napoleonu, ko pa se je ta okronal za cesarja, jo je skladatelj preimenoval in posvetil vsem junakom našega časa. Režiser posnetka Tomaž Švigelj, urednik oddaje Daniel Celarec.
20:05
R: Giapponesi Giulia... Bella Ciao; Priljubljeni italijanski napev Bella ciao se je razširil s protifašističnim odporniškim gibanjem tik pred Mussolinijevim padcem in še vedno velja za pesem upora proti avtoritarnim režimom po svetu. Prevedena je v več kot 40 jezikov. Od kod pa v resnici izvira? Režiserka Giulia Giapponesi v dokumentarnem filmu raziskuje, ali so jo res napisali italijanski partizani. Raziskovalce napeva so sledi pripeljale vse do judovskega klezmerja in normansko- francoskega napeva iz leta 1530. Pesem pa ne glede na izvor prepevajo povsod, kjer se bojujejo proti krivicam. Postala je stalna spremljevalka človeštva v boju za svobodo.


BELLA CIAO / Italija / 2022 / Režija: Giulia Giapponesi.

21:45
Dokumentarna oddaja ''Samostan Stična – zakladnica stoletij'', ki je nastala v Uredništvu izobraževalnih oddaj, predstavlja Stično kot stoletno duhovno, gospodarsko, kulturno in umetnostno središče. Ustvarjalci so želeli predstaviti zgodovino opatije in cistercijanskega reda, poseben poudarek pa je na arhitekturnih in likovnih zakladih samostana, cerkve in Muzeja krščanstva na Slovenskem. Zgodbo so sooblikovali gostje v oddaji: opat Maksimilijan File, direktorica Muzeja krščanstva na Slovenskem Nataša Polajnar Frelih ter umetnostni zgodovinarji Mija Oter Gorenčič, Katra Meke in Luka Vidmar. V oddaji je nastopil tudi Ingenium ensemble, ki je z moteti Jacobusa Gallusa glasbeno dopolnil zgodbo o slovitem dolenjskem cistercijanskem samostanu. Oddaja bo obogatila prazničen velikonočni program na TV Slovenija, njeni ustvarjalci pa so scenarist Andrej Doblehar, režiser Božo Grlj, snemalec Artur Rutar.
22:20
In Viaggio; Papež Frančišek je na svojih potovanjih obiskal številne države ter s spori, vojnami in nasiljem zaznamovana območja. Pred verniki, zaporniki, politiki, verskimi voditelji in številnimi drugimi je spregovoril o temah, ki so zanj zelo pomembne, zlasti o migrantski krizi, revščini in vojni. Obiskal je tudi kraje, ki jim je prisilno pokristjanjevanje prineslo nepojmljive posledice, ter se opravičil za dejanja kristjanov.


IN VIAGGIO / Italija / 2022 / Režija: Gianfranco Rosi.

23:45
Napovedujemo
06:00
Napovedujemo
07:30
Glasbena matineja
08:00
R: svetlana dramlić... Pod vodstvom dirigentke Anke Jazbec se je Otroški pevski zbor RTV Slovenija predstavil ob inštrumentalni spremljavi članov Simfoničnega orkestra. Skupaj so pripravili program ljudskih pesmi iz različnih pokrajin Slovenije in jih popestrili z uprizarjanjem otroških iger, plesov, izštevank in pregovorov.
08:30
R: Bastič Aljaž... 500 mladih pevcev je združilo svoje glasove na koncertu izbranih mladinskih pevskih zborov Potujoča muzika, s katerim so počastili mednarodni dan zborovskega petja. Ob tokratnem izboru skladb bomo potovali Od doma, kakor se imenuje prvi sklop skladb slovenskih avtorjev preko pesmi iz oddaljenih dežel sklopa Od daleč, pevci pa bodo ob spremljavi Godalnega orkestra Glasbene šole Zavoda sv. Stanislava v družbi gostov koncert sklenili v prazničnem duhu. Na program, skozi katerega bodo pevce vodili Tadeja Vulc, Jasna Drobne in Damijan Močnik, sta tokrat uvrščeni tudi dve krstni izvedbi slovenskih skladateljev in nekatere skladbe, ki jih vsi dobro poznamo.
09:25
Ambienti; Ko se s tirno vzpenjačo peljemo na Ljubljanski grad, nam pogled na tistem delu griča, kjer je bila nekdaj prazna razpadajoča stavba, ukrade ponosna lesena lepotica, zgrajena nedavno. V njej so urejene pisarne in servisni prostori za vzpenjačo, v zgornjem nadstropju pa se je prostor našel še za dva studia. Da imata edinstven razgled na mesto, verjetno ni treba posebej omenjati, potrudili pa so se tudi pri njunem opremljanju.

Prizidkov se morda res drži slab sloves. Sploh ker ga prepogosto utrjujejo ponesrečeni samograditeljski primeri po vseh naših krajih. A v resnici je strokovno izveden prizidek lahko ne samo prostorska, ampak tudi estetska nadgradnja osnovnega objekta. In točno takega so dodali Varstveno delovnemu centru Ince iz Mengša. Lesen prizidek je velika pridobitev za zaposlene, še bolj pa za uporabnike z motnjami v duševnem razvoju in so pogosto gibalno ovirani.

Prenova stare domačije ni le gradbeni izziv – to je pogovor z zgodovino, poklon preteklosti in iskanje duše, ki prebiva med kamnom, opeko in lesom. Medtem ko novogradnje rastejo hitro, stare hiše zahtevajo potrpljenje in skrbno roko. To boste spoznali tudi v našem prispevku iz vasice Sveto na Krasu, kjer sta se lastnika podala na posebno potovanje skozi čas.

10:10
Oddaja Migaj z nami. Oddaja o razgibanem življenju, v katerem migajo vsi, mladi in stari, navdušeni rekreativci in vrhunski športniki. Oddaja nastaja pod pokroviteljstvom Olimpijskega komiteja Slovenije.
10:40
R: Kuclar Špela... Partizanski pevski zbor je bil ustanovljen pod imenom Invalidski pevski zbor (IPZ) leta 1944 v partizanski bolnišnici na Planini pod vrhom Mirne gore v Kočevskem rogu. Njegov ustanovitelj, prvi umetniški vodja in dirigent je bil slovenski skladatelj Karol Pahor. Danes zbor ohranja bogato zakladnico narodnih partizanskih pesmi in pesmi upora, ter je z njenim poustvarjanjem nosilec pomembne zgodovinske in kulturne dediščine. Leta 2022 je vodstvo zbora prevzel mladi dirigent Jakob Barbo, pod njegovim vodstvom je na koncertu ob 80-letnici predstavil izbrane partizanske pesmi: Pesem o svobodi, Hej brigade, Jutri gremo v napad, Naša vojska in Pesem Cankarjeve brigade.
10:50
»Upor ni zgolj oboroženi boj. Ni zgolj nacionalna epopeja. Odpor je najprej neposreden in spontan odgovor na grožnjo razčlovečenja. Je temeljna etična norma, ko so poteptane temeljne vrednote družbenega tkiva. Zgodba o pomoči internirancem iz številnih držav za ceno lastne varnosti dokazuje prav to. Zgodba o koncentracijskem taborišču na Ljubelju, ki je bilo ustanovljeno zaradi gradnje tunela, je zgodovinski in narativni okvir, ki v ospredje postavlja prav tovrstni upor domačinov, ki ni temeljil le na sovraštvu do okupatorja, temveč na spoštovanju človeškega dostojanstva ne glede na nacionalno pripadnost. Nesebična pomoč slovenskih ljudi popolnim neznancem, humanost, ki ji ni primere, ob boku neizmerni krutosti, je vredna vsega spoštovanja. Prav tako kot oboroženi boj, saj se napaja iz temeljne človeškosti in je luč na koncu tunela tudi v najtemnejših časih. S tem sporočilom iz zgodovinskega spomina stopamo tudi v naš čas, ki je vse temnejši, in sporočamo, kako pomembna je zavest o družbeni odgovornosti slehernega med nami, da se kaj takega nikoli več ne zgodi. Konformizem je družbeni problem našega časa. Upor Slovencev, ki ga na podlagi neponarejenih zgodovinskih dejstev ter s pomočjo francoskega dokumentarnega filma, v katerem pričajo preživeli francoskih interniranci, predstavljamo na proslavi, nam je vsem v opomin in vzor,« je zapisal scenarist in režiser pripreditve Tomaž Letnar.

Slavnostna govornica na proslavi bo predsednica Državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.

11:50
R: Kuclar Špela... Nastop združenih zborov Partizanskega pevskega zbora in Primorskega akademskega zbora Vinko Vodopivec v mogočni izvedbi kantate Radovana Gobca z naslovom Hej, partizan!. Gre za delo v katerem se prepletajo besedila in glasbeni motivi številnih partizanskih pesmi in je bilo napisano za zbor s spremljavo pihalnega orkestra leta 1945. Priredbo za simfonični orkester in pevska solista je priredil dirigent Iztok Kocen. V izvedbi sodelujejo sopranistka Gaja Sorč, baritonist Marko Erzar in Simfonični orkester Ad Hoc.
12:40
R: ANDRINA MRAČNIKAR... Režiserka Andrina Mračnikar se v svojem najnovejšem dokumentarcu Izginjanje poda v svojo južnokoroško domovino po sledi vprašanja, zakaj slovenski jezik in kultura čedalje bolj izginjata iz vsakdanjega življenja. Mračnikar skozi svoje družinske zgodbe razkriva sto let avstrijske zgodovine, ki je na Koroškem zaznamovana z zapravljeno priložnostjo, da bi slovenščino cenili kot obogatitev in kot nepogrešljiv del Avstrije.
14:20
SP: smučarski skoki (Ž), srednja skakalnica, posnetek iz Trondheima, pon.
15:45
Andre Rieu: Welcome To My World 5; André Rieu je s svojim Orkestrom Johanna Straussa, 150-članskim moškim pevskim zborom, godbo Edelweiss in posebno gostjo navduševal na trgu Vrijthof v Maastrichtu ob soju mesečine.


Welcome to my World, Režija: Michael Wiseman, Odrska režija: Michel Fizzano, Lida Huver, Produkcija: Andre Rieu Studios, 2024.

16:40
Zmaj iz Kosez, o tem, kako je Gogi iz malega stanovanja prišel do košarkarskih nebes. Pa o vsem, kar je bilo prej in vmes. Še posebej pa o tem, kako je Goran Dragić doživljal dogodek Noč zmaja, na katerem se je dobrodelno in veličastno v ljubljanskih Stožicah poslovil letošnjega avgusta. Izvedeli pa boste tudi, kaj danes zlati kapetan počne v daljnem Miamiju.
17:15
Gold Rush; Mineva sto let, odkar je Charles Chaplin posnel enega svojih najboljših filmov


V brezčasni klasiki Charlesa Chaplina njegovemu junaku Potepuhu sledimo v Ameriko, kjer se v obdobju zlate mrzlice kot številni drugi reveži peha za zlatom, a mora za večerjo vseeno kuhati čevlje in žvečiti vezalke. Komedija prekipeva od nepozabnih komičnih pripetij, ki so se vpisale v zgodovino filma in sodobne kulturne zavesti.


Izvirni naslov: GOLD RUSH / Ameriški film, 1925 / Režija in scenarij: Charles Chaplin / Igrajo: Charles Chaplin, Mack Swain, Tom Murray.

18:50
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
20:00
Mammals; V šestih epizodah dokumentarne serije Sesalci bomo videli, kako so sesalci izrabili prednosti vseh večjih okolij na Zemlji. Odkar se je pred 66 milijoni let končala vladavina dinozavrov, so zavzeli skoraj vse kotičke sveta. To jim je uspelo z neverjetno prilagodljivostjo, edinstveno družabnostjo in neprekosljivim umom, ki omogoča učenje, pomnjenje, reševanje problemov, starševstvo in sodelovanje. Danes jih najdemo v vseh morjih in na vseh celinah.


4. del: Mraz

Zaradi velike iznajdljivosti in toplega kožuha sesalci preživijo tudi tam, kjer druge živali ne morejo, na zamrznjenih območjih planeta. Severni medved si je pridobil izjemne lovske veščine, skrivnostni rosomah pa mora vso zimo skrbeti za svojo družinico.


MAMMALS / Velika Britanija / 2024 / Režija: Will Lawson.

20:55
Loto je najbolj priljubljena igra na srečo v Sloveniji, saj jo igra več kot 860 tisoč polnoletnih Slovencev. Voditeljica nas popelje skozi žrebanje Lota in Lota plus, poleg rezultatov obeh žrebanj pa si ogledamo tudi aktualne dobitke igre Joker.
21:05
Trom; Kriminalistka Karla Mohr postaja v preiskavi Sonjine smrti vse bolj pristranska, saj se boji, da je vpleten tudi njen sin. Hannis raziskuje sledi po prispevku, ki ga je Sonja pripravljala z radijskim voditeljem Pállom, s čimer ogroža tudi svojo varnost. Páll se prebudi iz umetne kome in hoče govoriti s policijo.


TROM / Danska / 2021

Scenarij: Torfinnur Jákupsson, Donna Sharpe

Režija: Kasper Barfoed, Davi? Óskar Ólafsson

V glavnih vlogah: Ulrich Thomsen, Maria Rich, Olaf Johannessen, Mariann Hansen, Frida av Flotum, Helena He?insdóttir, Gunnvá Zachariassen.

22:00
A Year From Space; Več kot tisoč satelitov vsak dan posname na milijone fotografij Zemlje. Te nam omogočajo edinstven in pogosto čaroben pogled na lepoto in krhkost našega planeta ter razkrivajo skrito resnico za velikimi zgodbami. Dokumentarni film prikaže, kakšen je bil svet videti iz vesolja leta 2022 in kako je bilo to povezano z dogajanjem na njem. Ne glede na to, ali gre za človekove dejavnosti ali sile narave, lahko s temi podobami svoj planet in sebe ugledamo na povsem nov način.


A YEAR FROM SPACE / Velika Britanija / 2023 / Režija: Sean Smith.

23:20
Videonoč
06:00
Napovedujemo
07:00
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
08:00
Počitniški program
08:05
I: Derganc Maša (mama (Cili)), Hribar Škrlec Lena (Binka), Slakonja Klemen (oči (Beno)), Zupančič Jana (Brina); R: Milčinski Nana... Na pikniku Brina, Binka in mami na očiju igrajo lutkovno igrico. Kot ročne lutke se odpravijo na pustolovščino do Modre gore, da bi našle najmehkejšo in najtoplejšo posteljo na svetu. A pot jim prekriža zviti gospod Lisjak – očijeva roka, ki jim hoče preprečiti, da bi dosegle svoj cilj.
08:10
I: Derganc Maša (mama (Cili)), Hribar Škrlec Lena (Binka), Slakonja Klemen (oči (Beno)), Zupančič Jana (Brina); R: Milčinski Nana... Oči se z Brino in Binko odpravlja kopat v bazen. Z Brino zasmehujeta mami, da je preveč malenkostna, ker jih opozarja, naj vzamejo torbo z vso plavalno opremo, ne le tistih reči, ki so zgolj za zabavo. Saj to je vendar dolgočasno. A izkaže se, da je lahko le s temi dolgočasnimi rečmi čofotanje v bazenu sproščeno in zabavno.
08:15
I: Gračner Nataša Barbara, Čušin Gregor, Cavazza Sebastian, Smolej Uroš, Svete Lojze, Tribušon Matjaž, Jamnik Bor, Jamnik Živa; R: Jamnik Jaša... Zverjasec je polurni animirani film posnet po slikanici, ki jo je napisala Julia Donaldson in ilustriral Axel Scheffler. Čarobna zgodba govori o miški, ki gre na sprehod v gozd, da bi našla lešnik. Tam sreča tri plenilce, lisico, sovo in kačo, ki jo želijo pojesti. Pogumna miška mora uporabiti svojo pamet in iznajdljivost, da bo preživela. Vsem trem pove, da gre na obisk k 'Zverjascu', ki je grozljiva zverina in plenilci vsi prestrašeni zbežijo.


Miška postaja vedno bolj drzna. Nihče v gozdu se je ne upa dotakniti. Za zadnjim ovinkom pa se znajde iz oči v oči z zverjo, ki je plod njene domišljije, z Zverjascem. Znova mora biti miška dovolj premetena, da uide nevarnosti. Končno najde svoj lešnik in ga v miru poje.

08:40
I: Cavazza Sebastian, Slakonja Klemen (Mavgli)... Mavgli najde krokodilčka in ga vzame s seboj. Balu jima pripoveduje o živalih, ki ležejo jajca: o rakunastem psu, lososih in strmoglavcih.
08:55
Sraka je v velikem drevesu spletla gnezdo in krade po vsej kmetiji. Gnezdo kmalu napolni s plenom. Jon pripravi prima načrt, kako bo premagal tatinsko ptico.
09:00
R: Maravič Njegoš... So zajčki res strahopetne živalce? Kje pa! Kar dobro prisluhnite pesmici, ki se je bodo učili otroci skupaj z ribičem Pepetom. Zajčki so prav tako neustrašni kot Kakadudu in Foksner, ki se rada pomerita v znanju. Le kdo bo v kvizu zmagal tokrat? Nas pa še bolj zanima, kaj bodo izdelovali spretni prstki.
09:20
I: Dora Lukan, Jamnik Jaša, Pišek Tadej; R: Krivec Jaka... Le kaj zanimivega se lahko dogaja v starinarnici? Vsak dan nove dogodivščine! Med policami se spretno suče lastnik Viki, gospod Štef, ki se dela, da je star, in deklica Zoja, ki jo zanimajo stari predmeti. V starinarnico pa kdaj pa kdaj zaidejo tudi zanimivi ljudje. Tako kot glasbenik, ki ne igra samo na več glasbil, ampak glasbo spravi skoraj iz vsakega predmeta. Med veselo druščino Boštjan Gombač zaigra na mišnico, žago in druga zanimiva glasbila z neznanimi imeni – skratka, na vse, kar mu pride pod roke.
09:45
I: Coppejans Remco (Robbe), Huysentruyt Bert (Markus), Janssens Maxine (Ellis), Stocker Marit (Esther)... Kosmo I. & Ii.; V najboljši ribji restavraciji v mestu se več ljudi zastrupi s hrano. Restavracijo morajo začasno zapreti in zavreči vso hrano. Lastnik je prijeten gospod, ki resno jemlje svoje delo in ga to hudo prizadene. Robbe mu pomaga pri pospravljanju restavracije in odkrije, da naj bi bile ribe, s katerimi so se ljudje zastrupili, sveže. S Kozmom se odpravita v ribarnico raziskat, kaj se dogaja.
10:05
Coppelia; Za otroke in mlade: Klasični balet Léa Delibesa po sloviti zgodbi E. T. A. Hoffmanna v novi, aktualni preobleki


Mlada Swana živi v idiličnem mestecu, kjer odnosi med prebivalci temeljijo na zaupanju. Nekega dne se v mestecu ustavi kozmetični kirurg Dr. Coppelius, ki vsem razkaže svoj najnovejši izdelek, realistično lutko popolne ženske. Nenadoma vsi v mestu podležejo čarom Coppeliusove umetnine, med njimi tudi Franz, Swanin izvoljenec. Le ona spregleda pokvarjenost Dr. Coppeliusa, ki želi s fantazijo omrežiti prebivalce in jih spremeniti v ubogljive potrošnike njegovih izdelkov. Swana se upre, da bi svojemu domu in življenju povrnila človečnost.


Gre za baletni film, ki je slovito pripovedko E. T. A. Hoffmanna moderniziral z vključitvijo sodobne tehnologije in jo prelevil v kritiko sodobnega potrošništva. Občudovanja vredna produkcija spretno meša animacijo in balet, ciljno občinstvo pa so otroci vseh generacij in nedvomno tudi odrasli.


Primerna starost: 8+


Izvirni naslov: COPPELIA / Koprodukcijski film, 2021 / Scenarij in režija: Steven de Beul, Ben Tesseur, Jeff Tudor – adaptacija zgodbe E. T. A. Hoffmanna (Der Sandmann) in baleta Léa Delibesa (Coppelia) / Plesalci: Michaela De Prince, Vito Mazzeo, Daniel Camargo, Darcey Bussell, Erica Horwood / Glasba: Maurizio Malagnini.

11:25
Začnite teden z oddajo Dobro jutro! Po pregledu dnevnega tiska in aktualnega dogajanja vam še pred osmo povemo, kakšno vreme nas čaka in kaj je zapisano v zvezdah. V rubriki »Miti in resnice« raziskujemo in iščemo odgovore na večne dileme in trditve, strokovnjaki pa jih pojasnijo in argumentirajo. Terenska ekipa je vedno v pripravljenosti in na lovu za dobrimi zgodbami v centru in okolici glavnega mesta. Ponedeljek je tudi v znamenju zdravstvenih minut. V rubriki Zdravje, po poročilih ob osmih, gostimo specialiste UKC LJ, ki svetujejo in pomagajo na daljavo. V Domači lekarni z zeliščarji, aromaterapevti, nutricisti predstavljamo naravne rešitve za vsakodnevne težave. Stalnici ponedeljkovih juter sta tudi Jezikovni kotiček ter rubrika oziroma podkast Ženska, kjer predstavimo posebne in drugačne predstavnice ženskega spola. Ponedeljkova jutra zaokrožijo Jutranji tobogan z mladimi in perspektivnimi pevskimi talenti ter Znani pari, kjer gostimo prepoznavne medijske zakonske dvojice. Voditelja: Ana Tavčar in Andrej Hofer.
14:05
Danes Gaber in Primož kuhata v duhu » Hranozavesti », saj je 24. april dan brez zavržene hrane.

Primož z zasaditvijo v vrtu poskrbi, da bodo sveža zelišča vedno pri roki, kar je osnova, da se z Gabrom lotita priprave jedi iz ostankov. Ker jima je od piknika ostalo kar nekaj kosov mesa, se odločita, da bosta iz njih skuhala enolončnico. Iz kosov suhega kruha bistroumno ustvarita cmoke.

Tudi velikonočna pojedina je poskrbela za ostanke potice in čokoladnih jajčk ter zajcev, zato si zamislita prav posebno sladico.


En velik dober tek vam želimo!

14:35
Danes se Bernarda in Jože veselita Katje Stojnić in Borisa Kokalja, mlada in nadebudna sodelavca Radija Slovenija ter enega pionirjev in največjih mojstrov komedije v Sloveniji, Perico Jerkoviča.

Glasbeno nas bodo razvajali Kokosy in Kvatropirci z gostom Markom Škugorjem. Tjaša Platovšek je obiskala premiero v ljubljanski Drami in znane Slovence povprašala kako praznujejo in počivajo ob prazničnem 1. maju.

Rubriko Imamo to! sta zavzeli Duo Kamikazete!


Za prijavo imetnikov različnih spretnosti, ki bi se želeli predstaviti v rubriki Imamo to!, za ogled snemanja oddaje, in sodelovanje v igri za Vrednostni bon Zavarovalnice Sava v Kvizu, nam pišite na naslov: nedelja@rtvslo.si.

15:45
OPRAVILA PO SETVENEM KOLEDARJU (26.4. – 2.5.)

Po setvenem koledarju so zadnji aprilski dnevi ugodni za ukvarjanje z vrtninami, pri katerih uživamo predvsem podzemne dele. V začetku maja pa se bolj posvetimo cvetnicam. Fižola na prosto še ne sadimo, a če želimo pohiteti z začetkom sezone, ga zdaj posejemo in vzgojimo sadike. Kako, svetuje Fanči Perdih.


V RASTLINJAKU NAD TOLMINOM

Ekipa oddaje Na vrtu je s strokovnjakinjo kluba Gaia obiskala Alenko Kenda nad Tolminom. Gostiteljica pove, da je vrtnarjenje na strmem pobočju precejšen izziv in prilagajanja, kot je npr. ureditev prezimovališča v pokritem bazenu, so nujna. V manjšem rastlinjaku so aprila že posadili paradižnik in paprike, ob tem spregovorili o gnojenju in krepitvi sadik.


TRAJNOSTNI DEKORACIJI

O trajnostnem ravnanju vse bolj razmišljajo tudi cvetličarji, ki se pri svojem ustvarjanju trudijo uporabiti rastline z domačega vrta, dodatke in ogrodja dekoraciji pa uporabiti večkrat. Kako biti hkrati inovativen in sonaraven, sta prikazala dr. Sabina Šegula in Lucas Jansen, učitelj floristike iz Nizozemske.


DROBNJAKOV PESTO

Stebla mlade čebule, kopriv ali drobnjaka narežemo in jih dodamo k skuti. Rahlo začinimo in tako v nekaj minutah dobimo okusno spomladansko malico.

16:15
Obiskali smo rehabilitacijski center za živali Petra v Orovi vasi, ki deluje pod okriljem Društva za zaščito konj in ostalih živali. Če želite podpreti njihove živalske prebivalce lahko odslej tam, v posebej opremljeni hišici med živalmi, preživljate tudi počitniške dni. Prizadevanja, da bi pasma koroški žigec dobila tudi priznanje mednarodne kinološke zveze, so že obrodila sadove. Dokaz je specialna razstava žigcev, ki je bila na Igu. Opozarjamo na bolezni, ki jih prenašajo klopi. Opazovali smo spomladansko selitev ptic. Da boste še z večjim veseljem potovali skupaj s svojim psom, smo zbrali nekaj nasvetov za njegov varen prevoz v avtomobilu. Vabljeni k ogledu.

ozivalih@rtvslo.si.

16:45
Poklici vedno so in vedno bodo izumirali. Razlogi so lahko ekonomski, družbeni, tehnološki ali preprosto spremembe v načinu življenja, poudarja sociolog dr. Primož Krašovec s Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani, s katerim bomo pogledali tudi v prihodnost poklicnega življenja in dela. Pokazali bomo nekatere dejavnosti, s katerimi se ukvarja le še peščica posameznikov. Pipe ali fajfe za kajenje tobaka v celotni Sloveniji izdelujeta samo še dva mojstra v Gorjušah na Gorenjskem. Na obisku smo bili pri Sreču Lotriču. Tudi slamnikarstvo kot obrt izumira, da pa ne bi popolnoma, skrbi tudi Ana Cajhen, ki ohranja in oživlja ta pomembni del slovenske kulturne dediščine.

Nekatera znanja, veščine in obrti v sodobnem življenju res nimajo več pravega mesta, a kot zagotavlja etnologinja mag. Anja Jerin iz Slovenskega etnografskega muzeja, so dragocen del nesnovne kulturne dediščine. V register slovenske nesnovne kulturne dediščine je vpisana tudi suhozidna gradnja. Kako gradijo brez uporabe malte, so nam pokazali člani Partnerstva kraške suhozidne gradnje.

V rubriki Ah, ta splet! bomo predstavili spletni portal Seniordela.si, ki je namenjen iskanju in ponudbi dela za seniorje, oddajo pa kot vedno v dobrem vzdušju končali z zabavnim in poučnim kvizom (Spo)znanje generacij.

17:40
R: Šmuc Aleksander... Uživali boste lahko v brezčasni glasbi Jožeta Privška v izvedbi Nine Strnad in Big banda RTV Slovenija z dirigentom Lenartom Krečičem. Poleg Privškovih zimzelenih hitov (Nad mestom se dani, Samo nasmeh je bolj grenak, Jokala bom brez solz, Ne prižigaj luči v temi, Zlati prah imaš v očeh) boste spoznali tudi nekaj manj znanih skladb iz Privškovega bogatega opusa. Urednik oddaje Daniel Celarec, režiser Aleksander Šmuc.
18:20
Oddaja je posvečena Gorici in Novi Gorici, v ospredju pa so predvsem mladi, ki v teh dveh mestih živijo. Voditelj Romeo Grebenšek se z dijaki s tržaških licejev pogovarja z novogoričanko Lauro Drašček in goričanom Emilom Sabadinijem. Epizodo bogatijo tudi izjave dijakov višjih srednjih šol, tokrat pa tudi dva prispevka s terena, ki so ju z uredništvom soustvarili goriški dijaki. Uredništvo Nataša Ferletič, Poljanka Doljak, Antje Gruden in Jan Leopoli, ki podpisuje tudi režijo.
18:55
Videotrak je video-glasbeni časovni pas urbanega slovenskega 'mainstreama', ki sega od popa in rocka, rapa, r'n'b-ja ter elektronike in vse tja do metala in alternative.
20:00
Tutankhamun: Allies And Enemies; Britanski arheolog Howard Carter je leta 1922 odkril znamenito grobnico egipčanskega faraona Tutankamona in v njej poleg vladarjeve mumije tudi številne dragocenosti, med drugim zlato posmrtno masko. Dokumentarna serija v dveh delih razišče skrivnosti življenja in okoliščine prezgodnje smrti dečka – kralja. Pojasni tudi ozadje verske in kulturne revolucije, ki jo je sprožil njegov oče, in vpliv tistih, ki so svetovali faraonu ob njegovem vzponu na prestol. Na koncu pa se gledalcu razkrije tudi vladarjevo obličje …


1. del:

V prvem delu se egiptovska zgodovinarja odpravita na raziskovalno popotovanje od Kaira do ruševin nekdanje prestolnice Amarne in Doline kraljev ter spotoma odstirata neznane podrobnosti iz Tutankamonovega življenja: od tega, kako je pri komaj devetih letih po očetovi smrti zasedel prestol, do boja za oblast, ki je potekal med njegovimi svetovalci. Med sogovorniki v oddaji se krešejo mnenja o tem, ali je bila njegova mati kraljica Nefreteta ali morda neidentificirana ženska, katere mumijo so prav tako odkrili v Dolini kraljev.


TUTANKHAMUN: ALLIES AND ENEMIES / ZDA / 2022 / Režija: Hossam Aboul-Magd.

21:00
At Our Neighbours Table Ii.; Močvirnata pokrajina Camargue leži zahodno od Marseilla. V pokrajini so odlični pogoji za pridelavo sadja in zelenjave, predvsem pa za gojenje riža. Jacques Rosiere je zagnan pridelovalec riža, goji ga kar 15 različnih sort. Zaradi spora z očetom je ostal brez obdelovalne zemlje, vendar ima zaradi svoje prizadevnosti že 200 hektarjev riževih polj, ki jih namerava v obdelovanje predati svojemu sinu.

Njegove sosedje vzrejajo bike in redno sodelujejo na nekrvavi camarški bikoborbi Course camarguaise; bikoborci morajo med tekom z bikovih rogov odrezati trofeje. Camarški biki, ki se ne uvrstijo na bikoborbo, končajo v loncu in veljajo za pravo poslastico. Jacquesova soseda Françoise pripravlja tradicionalno dušeno jed gardiane, za katero mora meso 24 ur marinirati v rdečem vinu.

21:35
Discovering Film / Stars Of The Silver Screen 2; O največjih filmskih igralcih, njihovi karieri, zasebnem življenju in o pomenu njihovega ustvarjalnega dela za zgodovino filma govorijo pronicljivi poznavalci sedme umetnosti. Med njimi sta Derek Malcolm, dolgoletni filmski kritik pri britanskem dnevniku Guardian, in Ian Nathan, filmski publicist in nekdanji urednik pri britanski filmski reviji Empire.


Epizoda: WILLIAM HURT

William Hurt, ki je umrl 13. marca 2022, star 71 let, velja za enega od najzanimivejših igralcev svoje generacije. Ustvaril je nepozabne vloge v številnih kultnih filmih. Izvrstno je odigral številne karizmatične, težavne, intenzivne in pogosto odtujene posebneže, genije in manijake.


Izvirni naslov: DISCOVERING FILM / Britanska dokumentarna oddaja, 2022 / Režija: Lyndy Saville / Nastopajo: Derek Malcolm, Wendy Mitchell, Ian Nathan, Neil Norman.

22:30
Glasbeni večer
22:50
R: Vojko Vidmar... Mlada slovenska baletna plesalca plešeta enega najlepših plesnih duetov iz baleta Gusar.
23:05
Lidija pozno ponoči vošči Ramonu za 30. rojstni dan. Ramon je pravkar zamenjal še eno službo, medtem ko mu Lidija potoži, da njena kariera ne napreduje, odkar je spala s svojim šefom Jožetom. Ramon jo povabi na žur, kamor se Lidija odpravi z umetniško cimro Enjo, Ramon pa z anksioznim cimrom Jako. Skupaj preživljajo noč, polno zabave, drog in seksa. Ramon sanja o novih poslovnih priložnostih, medtem ko se Lidija zbudi v hotelski postelji.
23:45
Videonoč