O seriji Posebne zgodbe:
Dokumentarna serija Posebne zgodbe daje glas posameznikom, katerih življenje zaznamujejo različne izkušnje, izzivi, spoznanja, prelomni, a tudi na videz bolj obrobni dogodki, ki odpirajo vprašanja in spodbujajo k razmisleku. To so tudi zgodbe otrok in odraslih z izkušnjo telesne ali duševne bolezni, razvojnih in drugih življenjskih težav. Dopolnjujejo jih znanstvena dognanja, besede strokovnjakov.
V posameznih delih dokumentarne serije smo doslej že spoznali življenje z avtizmom, ljudi, ki so za vedno na vozičku, prezgodaj odrasle otroke, posvojene, posameznike z disleksijo, zgodbe o darovanju organov, samomoru, ADHD-ju, tikih, o najboljših prijateljih, (po)moči umetnosti. Pretekle epizode so na ogled v TV-aplikaciji RTV 365. Letos se jim pridružujeta novi: o samozavesti in samopodobi (27. januarja) in o nadarjenih (3. februarja 2025) na TV Slovenija 1 ob 17.50.
Urednica serije je Milica Prešeren, nastaja pa v Uredništvu izobraževalnih oddaj Kulturno-umetniškega programa TV Slovenija.
Gost oddaje je nekdanji diplomat, danes pa poslovnež Jurček Žmauc. Nekaj časa je deloval na avstrijskem Koroškem v Celovcu , kot generalni konzul pa tudi v Clevelandu. Diplomatsko kariero je zamenjal za delo na področju gospodarskega sodelovanja Slovenije z Združenimi državami Amerike.
Dvojezična trgovska akademija letos praznuje 35 let delovanja. Za Slovence na avstrijskem koroškem je bila šola, ki nudi izobraževanje v ekonomsko strokovni smeri nujno potrebna. Šola je po konceptu izobraževanja edinstvena in že od ustanovitve dalje presega meje.
Celostna prenova stanovanja je izziv za vsakega, tudi izkušenega arhitekta. Zato bo še toliko zanimiveje videti, kako se je s tem spopadla študentka arhitekture, sicer opažena tudi v strokovnih krogih. Letos je bila namreč ena izmed prejemnic Vurnikovega študentskega priznanja, ki ga podeljujejo obetavnim študentom arhitekture.
Pred več kot 30 leti sta zakonca v vasici Hrib - Loški Potok, obdani z gozdovi in travniki, zgradila hišo, ki je hitro dobila svojo končno podobo. Vrt pa je živ organizem, ki se skupaj z naravo in letnimi časi ves čas spreminja. A za največje spremembe poskrbijo lastniki, zato smo jih ponovno obiskali po sedmih letih.
NORMAL PEOPLE / koprodukcija / 2020
Scenarij: Alice Birch, Mark O'Rowe, Sally Rooney
Režija: Lenny Abrahamson, Hettie Macdonald
V glavnih vlogah: Daisy Edgar-Jones, Paul Mescal, Sarah Greene, Desmond Eastwood, Aislin McGuckin, Frank Blake, India Mullen, Eliot Salt...... IMDb ocena: 8.4/10
.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Celostna prenova stanovanja je izziv za vsakega, tudi izkušenega arhitekta. Zato bo še toliko zanimiveje videti, kako se je s tem spopadla študentka arhitekture, sicer opažena tudi v strokovnih krogih. Letos je bila namreč ena izmed prejemnic Vurnikovega študentskega priznanja, ki ga podeljujejo obetavnim študentom arhitekture.
Pred več kot 30 leti sta zakonca v vasici Hrib - Loški Potok, obdani z gozdovi in travniki, zgradila hišo, ki je hitro dobila svojo končno podobo. Vrt pa je živ organizem, ki se skupaj z naravo in letnimi časi ves čas spreminja. A za največje spremembe poskrbijo lastniki, zato smo jih ponovno obiskali po sedmih letih.
V vasici Ženavlje na Goričkem so se v tednu molitve za edinost kristjanov zbrali predstavniki treh cerkva, ki kljub liturgičnim razlikam v pokrajini ob Muri sodelujejo in se podpirajo.
Humanitarna akcija Slovenske karitas »ZAupanje« že dvajset let prinaša upanje za družine in posameznike v večjih stiskah. Geslo akcije je: »Z vašim zaupanjem za upanje ljudi v stiski.«
V začetku januarja je Cerkev Jezusa Kristusa svetih iz poslednjih dni v Ljubljani obiskal generalni direktor podjetja Bonneville Distribution iz Salt Lake Cityja, gospod Terry Hritz. Za našo oddajo je spregovoril o programu Music and the Spoken Word – Glasba in govorjena beseda. To je oddaja, ki je na svetu neprekinjeno na sporedu najdlje časa. Na radiu jo predvajajo od junija 1929, na televiziji pa od oktobra 1949.
Na obzorju puščave se pojavita dva človeka. Moški srednjih let, pobegli zapornik, in osirotelo dekle. On je pobegnil iz taborišča, tvega strogo kazen, ampak mora nujno videti prav določene filmske novice, ki jih bodo predvajali v podeželskem kinematografu. Ona se preživlja z majhnimi krajami in prevarami.
Med kopico filmskih kolutov je vsebina, zaradi katere je moški na begu, in sicer v srebrni škatli, ki jo je sunilo dekle. Moški ji že nekaj časa sledi, in kot kaže, mu bo nazadnje le uspelo ujeti tatico in videti zanj tako pomembno novico.
Originalni naslov: YI MIAO ZHONG
Leto produkcije: 2020
Država: Kitajska
Žanr: zgodovinska drama
Režija: Džang Jimov
Scenarij: Džang Jimov in Jingzhi Zou po romanu Geling Yan
Igrajo: Yi Zhang, Haocun Liu, Wei Fan, Yan Li.
Tako je z odlično interpretacijo ob spremljavi Simfoničnega orkestra RTV Slovenija ter njene spremljevalne skupine predstavila skladbe svojih začetkov, narodno zabavne skladbe, se dotaknila kabareta ter zaključila skladbami, ki so zaznamovale njene nastope na Emi in Eurosongu. Predstavila pa je tudi dve novi skladbi – balado Naj mi dež napni dlan in Usojena.
Na odru so se ji pridružili: sin Matevž Derenda v skladbi Unforgettable, Frenk Derenda v skladbi Sanjam o domovini, Mojmir Sepe, ki je za izvedbo skladbe Poletna noč za dirigentsko paličico zamenjal Patrika Grebla, mladinska pevska zbora O.Š. Artiče in Brežice, mešani pevski zbor Viva iz Brežic ter plesalci Pro dance Studia.
Posebno nadgradnjo pa je dodal tudi povezovalec koncerta Tilen Artač, ki je za to priložnost prevzel različne vloge voditeljev TV oddaj.
Tokrat si lahko ogledate 1. del koncerta.
In stojnice na ljubljanski tržnici s piratsko programsko opremo? Igrice Kontrabant na Radiu Študent? Pri zabavnem in nostalgičnem dokumentarnem filmu je sodelovalo kar nekaj ljudi, ki so v tedanjem času z ogromno mero ustvarjalnosti in entuziazma skrbeli za razmah računalniške pismenosti. Poskrbeli so namreč, da so se v Sloveniji kljub prepovedi znašli prvi računalniki za osebno uporabo, za kopije najnovejših igric in programov ter navsezadnje tudi za to, da je v takratni skupni državi Jugoslaviji zakrnela oblast tovrstni tehnologiji prižgala zeleno luč.
Čeprav so bili prvi računalniki z današnjega vidika silno preprosti, povezani s hišnim televizorjem in kasetofonom, je šlo za prvi korak evolucije, ki je do danes digitalizirala in povezala svet. Pa ne le to! V Sloveniji je ukvarjanje z računalništvom pomenilo beg iz socialističnega 'dolgcajta', pripadnost neki avantgardi in dejavnost, ki nas je postavila v korak z globalnim tokom ter spodbujala mnogo vzporednega dogajanja. Dokumentarna zgodba se ne osredotoča na tehnične vidike, temveč nas popelje skozi kulturne pojave, ki so spremljali začetke hišnega računalništva.
V filmu spregovorijo Žiga Turk, ki je v študentskih letih s prijateljem Matevžem Kmetom razvil dve priljubljeni igri Kontrabant, in drugi pionirji domače računalniške scene osemdesetih let prejšnjega stoletja: Jonas Žnidaršič, Primož Jakopin, Jernej Pečjak, Sergej Hvala, Jure Longyka, Saša Albert, Jani Kovačič in Andrej Vihtelič.
Kristalni medved za najboljši film, Berlinale – Generation 2022.
Originalni naslov: THE COMEDY QUEEN
Leto produkcije: 2022
Država: Švedska
Žanr: mladinski film
Režija: Sanna Lenken
Scenarij: Linn Gottfridsson in Jenny Jägerfeld
Igrajo: Sigrid Johnson, Oscar Töringe, Frida Beckman, Ellen Taure.
2. del: V drugem delu dokumentarna serija prikaže, kako je v Kremelj prišel slabo poznani politik Putin, za katerega so oligarhi sprva upali, da ga bodo lahko nadzorovali. A Putin je stvari vzel v svoje roke in se obdal z zavezniki iz KGB-ja. Oddaja osvetli tudi zgodbi Borisa Berezovskega in Aleksandra Litvinenka, ki sta se mu zoperstavila in nato umrla na britanskih tleh.
PUTIN, A RUSSIAN SPY STORY / Velika Britanija / 2020 / Režija: Nick Green.
Vabimo vas, da si pogovor s Tomažem Kšelo v oddaji Dober večer ogledate v ponedeljek 3. februarja ob 20. uri v sporedu Televizije Maribor!
Chicco je redni profesor za jazzovsko improvizacijo na Univerzi za glasbo v Gradcu in nastopa po vsem svetu. Režija Aleksander Šmuc, urednik Daniel Celarec.