Vse je tako čarobno, da Lara in njen bratec Tin dobita tudi odgovor na vprašanje, kdo je v resnici Božiček – prepričana sta namreč, da je to prav starec, ki jim je ponudil prenočišče, in nihče drug. In tako ju sani skupaj z njim in z Larino zvezdico na božični večer ponesejo visoko nad prostrane gozdove in nad veliko mesto. Tin v čarobnem razpoloženju popolnoma pozabi na darila, ki si jih je bil prej tako želel, in skupaj z Laro trosi ljudem biserne zvezdice v dar.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
ozivalih@rtvslo.si.
Kitajska artičoka je trajnica iz družine mete. Njeno listje se uporablja kot zelišče. Pozimi, ko rastlina miruje, njene okusne gomolje pojemo sveže ali kako drugače pripravljene. Z Jernejem Mazejem pogledamo, koliko gomoljev zanimivega videza je pridelal.
JELKE IN SMREKE
Sebastjan nam bo najprej pokazal, kako najlažje ločujemo smreko od jelke. Med visokoraslimi pohorskimi iglavci bomo spoznali tudi nekaj najpogostejših predstavnic: omoriko ali Pančičevo smreko, srebrno smreko in pritlikavo omoriko.
DRUŽINSKO OKRAŠEVANJE SMREČICE
Z družino Tement bomo okrasili novoletno drevesce in se podučili, kako skrbeti zanjo med prazniki. Pomagajo tudi otroci, ki kakšen okrasek namesto na smrečico mimogrede snejo. Klementina je pripravila tudi sušene jabolčne in pomarančne krhlje.
DREVESCE IZ PAPIRJA
Lahko izdelamo tudi smrečico iz odpadnih materialov. Dr. Sabina Šegula je posegla po papirju. S stiskanjem in zvijanjem je ustvarila kompaktno osnovo. Povila jo je z mahom in jo okrasila v trendu Snežinka.
DARILA IZ DOMAČE SHRAMBE
Ni treba daleč in porabiti mnogo ur za izbiro popolnega, osebnega darila. Če pobrskamo po shrambi, lahko iz zelišč in lupinic agrumov ustvarimo zanimive zvarke. Dr. Tina Mele nas reši zadrege z darilci, pripravljenimi v zadnjem hipu.
Njegova umetniška vizija in življenje nam razkrivata, zakaj so bili pesniki vedno osrednji del človeške zgodbe. Več kot 50 let je bil na svoji poti popolnoma predan umetnosti in je za to včasih plačal visoko ceno. Zaradi svojih verzov, osebne karizme in srčne podpore drugim pesnikom je bil čaščen po vsem svetu, zlasti v ZDA, njegovo zasebno življenje pa so zaznamovali številni boji in zavračanje kompromisov na področju umetnosti.
S proslavo bomo zaznamovali 34. obletnico plebiscita o samostojnosti Slovenije, na katerem se je skoraj 90 odstotkov volilnih upravičencev odločilo za samostojno Slovenijo.
Umetniški del proslave bo tokrat v znamenju Izštekanih. Navdih so namreč ustvarjalci poiskali pri oddaji Izštekani na Valu 202, ki je lani praznovala tridesetletnico. V več kot tristo oddajah na radiu, televiziji in na koncertnih odrih so Izštekani ponudili več sto ur kakovostne slovenske popularne glasbe ter postali njen pomemben sopotnik.
Na soroden način smo se pred tremi desetletji »izštekali« kot narod, plebiscitarno enotni smo se podali v neznano, z ustanovitvijo samostojne države smo zgodovinsko presegli sami sebe, sporočajo ustvarjalci proslave. Ta sporočila prinašajo tudi kratki filmski portreti, ki jih je zasnoval režiser Klemen Dvornik. V njih bodo nastopili posameznice in posamezniki, ki so morali zaradi zunanjih okoliščin ali notranje nuje na svoji poti velikokrat preseči sami sebe, pogledati na stvari z drugega zornega kota, se boriti z izključenostjo in omejitvami, za seboj pustiti marsikaj dragocenega. Toda na koncu jim je uspelo. Postali so vzor, ki bogati in krepi vso skupnost.
Umetnica je oboževala avstrijskega spiritualista Rudolfa Steinerja. Pod vplivom njegovih idej je razvila poseben postopek, ki ga je uporabljala pri slikanju. Njeno romantično življenje je bilo nekonvencionalno, imela je partnerico, a se je hkrati spopadala z mizogino družbo, ki je nasprotovala temu, da se ženska svobodno in na svoj način izraža …
Dramo je režiral odlični Lasse Hallström, ki v svojih filmih (Muharjenje v Jemnu, Dragi John, Kaj žre Gilberta Grapa, Čokolada, Hačiko: Zgodba o zvestem psu) izvrstno prepleta življenjske zgodbe značajnih žensk, ki živijo pred svojim časom …
HILMA/ŠVEDSKA/2022
Režija: Lasse Hallström/Scenarij: Lasse Hallström/Igrajo: Tora Hallström, Catherine Chalk, Lily Cole, Rebecca Calder, Maeve Dermody, Jazzy De Lisser, Tom Wlaschiha, Adam Lundgren, Lena Olin, Karolis Kasperavicius, Paulius Markevicius, Emmi Tjernström, Jens Hultén, Anna Björk ….
SHOCKING SCHIAPARELLI! / Francija / 2022 / Režija: Élise Chassaing.
Krasna zgodba o prijateljstvu, pogumu in pustolovščini, ki jo lahko delite z vso družino.
Kako smo živeli? Kaj si bomo najbolj zapomnili? O vsem tem z gosti, ki so vsak na svojem področju zaznamovali leto. V oddaji pa bo tudi veliko glasbe.
Tukaj smo. Slovenija v letu 2024.
Voditelji: Katarina Golob Veselič, Katja Štok in Dejan Ladika.
Jezusovo rojstvo je vzpostavilo povsem nov odnos med Bogom in ljudmi in posledično med vsemi nami. Jezus ni literarni junak ali mit. Poročilo o njegovem rojstvu se ne začne, kot se začenjajo pravljice: »Nekoč, pred davnimi časi,« ampak nam je evangelist Luka zapustil zgodovinska dejstva o času in kraju njegovega rojstva. Krščanstvo se je in se še vedno širi po svetu predvsem kot novica o rojstvu, delovanju, smrti in vstajenju Jezusa Kristusa. V pogovoru sodelujejo igralka Milada Kalezić, alpinist Andrej Štremfelj, ljubiteljska etnologinja Alenka Veber in stalni diakon Matic Vidic.
avtor glasbe: Leopold Belar
Oddaja osvetli zgodovinski in glasbeni vidik najbolj znane in priljubljene slovenske božične pesmi, Glej zvezdice božje, ki jo je uglasbil Leopold Belar. Najbolj znana in priljubljena Sveta noč je nastala za božič leta 1816, in sicer v Oberndorfu pri Salzburgu in je prevedena v več kot 300 jezikov. Tudi v sodobni pop kulturi ima božična glasba posebno mesto. V pogovoru z zborovodkinjo bo tekel pogovor o današnjem dojemanju te posebne pesmi. Belarjevo melodiko označujejo kot tekočo, naravno in lahko dojemljivo. Je to skrivnost, da je prav ta pesem tako priljubljena?
Čar umetnosti je tudi v združevanju moči različnih umetnikov. Tako sta si podala roke likovni umetnik, slikar in risar stripov Izar Lunaček in Boštjan Narat, glasbenik in pisatelj.
Koper se je nekoč ponašal z veliko tovarno motornih koles Tomos, ki pa je žal propadla. Svoje prostore pa je dobil muzej Tomos.
V rokah umetnice Sonje Prosen iz okolice Ilirske Bistrice se najpogosteje znajdejo cvetlice ali drugi naravni materiali, ki jih najde na domačem vrtu ali na sprehodu. In tako nastanejo prav posebne umetnine, okrašene z živim cvetjem.
Vasi Zgornje Bohinjske doline so vsak december prizorišče prav posebnega običaja – otepanja. Običaj se je skozi stoletja spreminjal. Danes ga ohranjajo mladi fantje, zamaskirani v različne like, ki hodijo od hiše do hiše, pobirajo darove in želijo srečo in zdravje.
Lahko rečemo, da vrta, kakršnega bomo predstavili tokrat, do zdaj še nismo imeli priložnosti pokazati. Vrt na Opčinah, kraju tik za mejo z Italijo, obdaja čudovito vilo, ki so jo postavili pred dobrimi 120 leti. Vendar vrt ni iz tistega obdobja, ampak so ga znova uredili nedavno, sočasno s prenovo vile.
Odprli so nam še vrata enega od stanovanj te spoštljivo obnovljene stare vile. Stanovanje sta kupila Američana, navdušena tako nad okolico vile kot nad svojim novim domom.
MADE TO MEASURE / Nemčija / 2022 / Režija: Moritz Riesewieck, Cosima Terrasse, Hans Block.
Uspešna, vendar osamljena akademska predavateljica dr. Alithea Binnie je zadovoljna s svojim življenjem, ki ga živi povsem razumsko. Na konferenci v Istanbulu pa nepričakovano sreča duha, ki ji v zameno za svojo svobodo ponuja izpolnitev treh želja. S tem pride do dveh težav. Učenjakinja namreč dvomi, da je resničen, poleg tega pa je znanstvenica s tega področja in zelo dobro pozna vse zgodbe o “napačnih” željah. Duh jo vseeno poskuša prepričati o nasprotnem in ji pripoveduje neverjetne zgodbe o svoji preteklosti. Na koncu učenjakinja le pove željo, ki preseneti oba.
Originalni naslov: THREE THOUSAND YEARS OF LONGING
Leto produkcije: 2022
Država: Avstralija, ZDA
Žanr: fantazijska drama
Režija: George Miller
Scenarij: Augusta Gore in George Miller po kratki zgodbi A.S. Byatt
Igrajo: Tilda Swinton, Idris Elba, Matteo Bocelli, Erdil Yasaroglu.
Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!
Danes širšemu občinstvu malo znani Ivan Regen (1868–1947), je bil človek, ki je preučeval murnove samičke, ki je znal govoriti z žuželkami in načrtovati fonografske naprave. Rojen je bil v Lajšah pri Gorenji vasi leta 1868, študiral in doktoriral je na Dunaju, kjer je tudi večinoma živel in preučeval zvočno komunikacijo žuželk. Leta 1935 je bil izvoljen za častnega člana Prirodoslovnega društva Slovenije, leta 1940 pa za dopisnega člana Slovenske akademije znanosti in umetnosti.
Njegov največji projekt je bil geobiološki laboratorij, velik terarij oziroma insektarij,v katerem je preučeval fonotaksijo – usmerjeno premikanje žuželk proti viru zvoka.
Dokazal je,da žuželke slišijo s posebnim organom na prvem paru nog.
Dokumentarni portret Ivana Regna odstira delo velikega, slabo znanega slovenskega znanstvenika, hkrati pa osvetljuje pomen zvoka okoli nas tudi za tiste namene, na katere v našem vsakdanu niti ne pomislimo. Mnogokrat smo potopljeni v zvok, ki ga ne poslušamo, ker se ga ne zavedamo in ga zato tudi ne slišimo. Ti zvoki pa so lahko konstitutivni element glasbene umetnosti. Delo, ki ga je Ivan Regen začel ob koncu 19. tega stoletja, je našlo svoje mesto tudi v umetnosti – v bioakustični glasbi. Prav zato se film poetično konča z besedami: “Če ne bi bilo Ivana Regna, človeka, ki je govoril z žuželkami, in znanstvenikov moderne dobe, tudi bioakustične glasbe verjetno ne bi bilo. Hvala znanosti, da je nahranila umetnost!”
Scenarij Boštjan Perovšek in Boštjan Vrhovec, režija Boštjan Vrhovec.
1. del: Na poti do uspeha
Prvi del dokumentarne oddaje osvetljuje de Funesov vzpon od težavnega otroštva in mladosti, preživete v pomanjkanju, skozi vojna leta v okupiranem Parizu do prvih
povojnih filmskih uspehov in zaslužene slave. To je dosegel šele pri petdesetih letih, ko se je po številnih travmatičnih izkušnjah in nizu slabo plačanih priložnostnih
zaposlitev z neomajno vztrajnostjo in kančkom sreče prebil v sam vrh evropske filmske komedije.
THE MAD ADVENTURES OF LOUIS DE FUNES / Francija / 2020 / Režija: Lucie Caries.
THE THROWBACK/ZDRUŽENE DRŽAVE AMERIKE/2024
Režija: Mario Garcia/Scenarij: Mario Garcia
Igrajo: Will Sasso, Bobby Lee, Justina Machado, Michelle Randolph, Gregg Sulkin, Rhonda Shear, Greg Pitts, Tanya Christiansen, Joseph Aviel, Kylee Nicole Peck ….
THE PURSUIT OF LOVE / Velika Britanija / 2021
Scenarij in režija: Emily Mortimer
V glavnih vlogah: Lily James, Emily Beecham, Dominic West, Andrew Scott, Emily Mortimer, Dolly Wells, Assaad Bouab, Shazad Latif, Freddie Fox, Beattie Edmondson.
33/45 je tedenska glasbena oddaja o ustvarjalcih različnih glasbenih zvrsti, kreativnih procesih in zaodrju. Oddaja sledi dogodkom na sceni, jih napoveduje in gosti glasbenike. Predstavljen bo tudi spot tedna, ki ga gledalci izberejo na spletu. Vsako soboto zvečer na 2. programu TV Slovenija. Voditeljica: Leila Aleksandra Jelić.
Ob okrogli obletnici delovanja na glasbeni sceni je ovekovečil svojo kariero z velikim koncertom septembra 2024 v ljubljanskih Križankah . Na odru so se mu pridružili številni gosti: Polona Kasal, Grega Skočir, Joker Out, Peter Dekleva, Leyre, Urban Koritnik (Jet Black Diamonds) ….