Tradicijo s sedanjostjo izvirno povezuje šivilja noš in izdelovalka gumbov, punkovka Sandra-Janine Müller, ki v svoje kolekcije vpleta pisanost in barvitost dežele Bavarske.
Hiša arhitekture Oris v Zagrebu je sedež arhitekturnega biroja Andrije Rusana in zbirališče ljubiteljev arhitekture, oblikovanja in umetnosti.
Prazgodovinski kraški svet, ki so ga odkrili po zaprtju rudnika mangana na območju gričevja Bakony, velja za geološko čudo Madžarske.
Film postavlja v ospredje zgodbo dveh umetnikov, vdovca samohranilca in upokojenke. V skoraj nenehni socialni in ekonomski stiski živi osmina prebivalcev Slovenije. Kljub vsakodnevni borbi in volji je nenehno prisotna nemoč posameznika v borbi proti sistemu, ki je čedalje bolj zbirokratiziran, ki se vse hitreje oddaljuje od pojma in pomena socialne države. Film ne išče odgovorov, čeprav jih nekaj ponuja. Dokumentarni film Pod mostovi razgalja bedo zato, da bi očem nevidno postalo vidno.
V uri sproščene zabave se bo z Jokerjem soočil kmet Jože Judež iz Prapreč pri Šentjerneju. Lastnik 30-ih konj in velike kmetije se lahko pohvali z več kot 500 kasaškimi nastopi doma in v tujini. V svoji karieri je nanizal okoli 60 zmag. Zaradi dela ne potuje veliko, ga pa navdušuje Pariz, seveda zaradi konjeništva. Kot super joker mu je na pomoč priskočil prijatelj in kasaški kolega Vito Šadl.
Mladi levi so se po štirih desetletjih odločili za vrnitev na glasbene odre. V dokumentarnem filmu Mladi levi: polnost časa režiserja Dejana Batoćanina jih spremljamo skozi mesece priprav in številnih vaj ter se vračamo v čas njihove mladosti, ko so prek glasbe stkali prijateljske vezi, ki so uresničile to, kar se je marsikomu zdelo nemogoče.
Film je festivalsko premiero doživel v tekmovalnem programu Festivala slovenskega filma 2016 v Portorožu, bil pa je uvrščen tudi na Festival evropskega in mediteranskega filma 2016 v Piranu, festival MUVI 2016 v Lizboni, Ouchy festival (nominacija za najboljši dokumentarni film) in L.A. Cinefest.
Glasbeni dokumentarec Mladi levi: polnost časa ni le zgodovinski dokument in posvetilo legendarni glasbeni skupini, ampak tudi zgodba o tem, kako ljubezen do glasbe in pravo prijateljstvo premagata čas.
STOLEN BLOOD ANTIQUITIES / LES ANTIQUITÉS DE SANG / Francija / 2020 / Režija: François Cardona.
Do zadnjega diha je prvi film Jean-Luca Godarda, ki je v naslednjih letih postal najdrznejši zagovornik ustvarjalnih svoboščin francoskega novega vala. Proslavil se je z nenavadno montažno tehniko presenetljivih rezov, ki je bila prvič uporabljena v filmu. Režiser se je odločil za tedaj nenavadno potezo, da igrani film posname kot reportažo ali dokumentarec, s kamero iz roke in z naravno osvetljavo. Za snemanje na lokacijah v Parizu ni pridobil dovoljenj, zato je pogosto improviziral in nekatere prizore posnel kar skozi niše poštnih zabojnikov.
Izvirni naslov: A BOUT DE SOUFFLE / Francoski film, 1960 / Režija: Jean-Luc Godard / Scenarij: François Truffaut / Igrajo: Jean-Paul Belmondo, Jean Seberg, Daniel Boulanger.
MIDNIGHT OIL: 1984 / Avstralija / 2018 / Režija: Ray Argall.
Res nam ni težko odpraviti se malo dlje, da pokažemo številne raznolikosti bivanja in arhitekture, ki jih premore naša dežela. Ogledali si bomo zgleden primer prenove starih cimprač na Goričkem, ki danes lastnikom nudijo izjemno udobno bivanje in kar kličejo po pobegu iz mestnega vrveža.
Kako urediti majhno stanovanje na pičlih 25 kvadratnih metrih na tak način, da bo v njem vse, kar potrebujete za svoj način bivanja in bo hkrati še ličen, svetel in domač? Ni prav lahka naloga. Zato se je tudi mlada lastnica stanovanja v Ljubljani obrnila na arhitektko in tu so rezultati.
Za konec gremo še na morje. Ko gre za nepremičnine ob obali, je najbolj zaželena in ekskluzivna oznaka: prva vrsta ob morju! Ampak mi smo šli še korak naprej in našli hiško, kjer si v prvi vrsti ne OB ampak NA morju!
Nagel v odločanju, karizmatičen in zato ključen za številne kulturne projekte v času med obema vojnama. Tako je, recimo, prepričal dediče Dragotina Hribarja, da so prispevali pretežni del denarja za gradnjo Moderne galerije, in vplival na njeno podobo. Izidorjevi Obiski, kjer se srečuje s sodobniki, so pomemben vir za razumevanje tistega časa, S poti velja za enega najboljših slovenskih modernih romanov. Uvod v umevanje likovne umetnosti in Zgodovina likovne umetnosti v Zahodni Evropi sta še danes temeljni besedili slovenske umetnostne zgodovine.
Kot enega najbolj izobraženih slovenskih duhovnikov so ga pripravljali za katoliškega političnega voditelja. Potem pa je vse presenetil, ko je leta 1926 izstopil iz katoliške vere in se poročil s premožno Ljubljančanko Ničo Hribar. Njuno razmerje se je zrahljalo po tragični smrti prvorojenke Kajtimare. Po letu 1936 se je Cankar umaknil iz Slovenije v Argentino in pozneje v Kanado, kjer je bil poslanik kraljevine Jugoslavije. Za kratek čas je kot minister vstopil v vlado Ivana Šubašića v Londonu. Iz tega obdobja je ohranjen Londonski dnevnik.
Njegovo diplomatsko kariero je v knjigi opisal zgodovinar dr. Andrej Rahten. Bolgarska raziskovalca dr. Ljudmil Dimitrov in Ljudmila Malinova-Dimitrova pa v svoji knjigi odkrivata Izidorjevo razmerje z enigmatično bolgarsko pesnico Bagrjano. Zadnja leta je Cankarju pri urejanju izdaj pomagal dr. Lojze Gostiša, ki je bil priča tudi njegovim zadnjim dnem v sanatoriju Emona leta 1958.
Izidor Cankar je bil rojen leta 1886 v Šidu. Bratranca Ivan in Karlo Cankar sta ga pripeljala na šolanje v Ljubljano. Na Dunaju je doktoriral iz umetnostne zgodovine in postal profesor na ljubljanski univerzi. Zaznamoval je dejavnost Narodne galerije, ustanovil Umetnostno zgodovinsko društvo in Zbornik za umetnostno zgodovino, urejal revijo Dom in svet in časopis Slovenec ter Slovenski biografski leksikon. Bil je med ustanovitelji slovenskega PEN-a. Pod psevdonimi je pisal leposlovna besedila in prevedel vrsto pomembnih romanov, med njimi Guliverjeva potovanja. Uredil je ter z uvodi opremil Zbrane spise Ivana Cankarja.
V filmu o Izidorju Cankarju spregovorijo dr. Tomaž Brejc, dr. Janko Kos, dr. Tone Smolej, dr. Špelca Čopič, dr. Janez Bogataj, Janez Stergar, dr. Andrej Smrekar, Angelika Hribar, dr. Lev Kreft, dr. Bogo Zupančič, Maja Hren Brvar, Breda Ilich Klančnik in mag. Andrej Aplenc.
Vse se je začelo, kot se začne veliko zgodb. Nekega dne sem ob kavi bral Večer, regionalni časopis z lokalnimi vsebinami in zasledil novičko o mariborskem godalnem kvartetu, ki ga sestavljajo mladi iz glasbeno nadarjene družine Feguš. Prebral sem, da so v Londonu igrali »Kantato za Janeza Godca« in da je bil Janez Godec naš rojak, ki je rešil London! Debelo sem pogledal, spil kavo in začel raziskovati. In izbrskal sem zgodbo, ki se bere kot napeta kriminalka. Zgodbo o Janezu Godcu, medvojnem internirancu, ki je v podzemnem taborišču v Zgornji Avstriji izvedel sabotažo in tako ogrozil zadnji Hitlerjev načrt za napad na Anglijo – bombardiranje Londona z raketami V-2.
V Sloveniji je natančno raziskan vsak dan med letoma 1941–1945. Na tisoče imen. Na stotine junakov. Človeška množica, vržena v mešalec velikega klanja. Poznamo vzroke in posledice. Delimo odpustke in propagiramo slavo. Smo beli, črni, rdeči. Vse barve mavrice, združene v globalnem marketingu morije. Samo sivine ni. Nihče ne govori o usodah med skrajnostmi. O laži za preživetje, izdajstvu za upanje, strahu za kasnejše junaštvo. O tem govori zgodba o Janezu Godcu scenarista in režiserja Marka Radmiloviča.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Ustalila se je na otoku Tasmanija, kjer je pred leti skupaj z okoljevarstveniki preprečila, da bi na rekah Gordon in Franklin na Tasmaniji sredi najlepše džungle zgradili hidrocentralo. V filmu pripoveduje tudi o svojih srečanjih z domorodci Aborigini med katerimi je živela dalj časa in sporočala svetu o krivicah, ki se jim godijo. Film sta na Tasmaniji letos spomladi posnela Marjan Šrimpf in Robert Kranvogel.
Orkester vrhunskih glasbenikov v sodelovanju z gostujočimi pevskimi zvezdniki in mladimi upi skrbi za čisto sveže izvedbe tako legendarnih hitov kot tudi novih pesmi vseh zvrsti slovenske glasbe - od popularne do narodno-zabavne - predvsem pa - vse v živo!
Aleš Bartol, Marko Vozelj in Daniela Burjan sestavljajo ekipo ta lepih, Slavko Ivančić, Blaž Jenkole in Leja Plut pa ekipo ta luštnih. V oddaji pojejo Mambo Kings, Samuel Lucas, Jernej Tozon, skupina Vivere, Rok Ferengja. V studiu bodo tri simpatična dekleta Monika Lavrič, Larisa Majcen in Urška Lužar, ki bodo presenetila z izvedbo pesmi Sinko, ne sprašuj, v sodelovanju z ans. Naveza. Ditka in Nina Pušlar nam bosta privoščili že znano uspešnico Ne bodi kot drugi, igrali bodo še Raubarji, po dolgem času bomo slišali Matjaža Zupana. Ekipi bosta tekmovali v zabavnih igrah, voditelja pa sta Melani in Blaž.
Vinko Möderndorfer je med ljudmi pustil globoko sled s knjigo Koroške narodne pripovedke. Kot učitelj je poskusil z novim pedagoškim procesom, ki ga je teoretično in praktično utemeljil v dveh knjigah. Menil je, da je treba slovensko šolo postaviti na nove temelje, kjer pedagog ni več avtoritarni trinog temveč resnično učitelj in prijatelj. S svojim bogatim etnološkim opusom je Vinko Möderndorfer brez dvoma tudi eden pomembnih slovenskih etnologov. Politika mu ni bila nikoli naklonjena. Njegovo življenje so spremljali politični procesi in zapori, v socialistični Jugoslaviji so ga celo zaprli na zloglasni Goli otok. Koroška trma in občutek za pravičnost sta mu pomagala preživeti v vseh režimih. Tisti, ki je zgradil šolo, je samo ena izmed mnogih tragičnih zgodb iz prve polovice dvajsetega stoletja, ki je usodno zaznamovalo naš čas.
Res nam ni težko odpraviti se malo dlje, da pokažemo številne raznolikosti bivanja in arhitekture, ki jih premore naša dežela. Ogledali si bomo zgleden primer prenove starih cimprač na Goričkem, ki danes lastnikom nudijo izjemno udobno bivanje in kar kličejo po pobegu iz mestnega vrveža.
Kako urediti majhno stanovanje na pičlih 25 kvadratnih metrih na tak način, da bo v njem vse, kar potrebujete za svoj način bivanja in bo hkrati še ličen, svetel in domač? Ni prav lahka naloga. Zato se je tudi mlada lastnica stanovanja v Ljubljani obrnila na arhitektko in tu so rezultati.
Za konec gremo še na morje. Ko gre za nepremičnine ob obali, je najbolj zaželena in ekskluzivna oznaka: prva vrsta ob morju! Ampak mi smo šli še korak naprej in našli hiško, kjer si v prvi vrsti ne OB ampak NA morju!
