Pa packajmo! - z vrtnim palčkom Primožem.
7. del, Zvok:
Nigel bi rad prebil zvočni zid, toda pri tem z bičem prebije še kaj drugega. Za merjenje hitrosti zvoka uporabi zanimiv poskus, pri katerem sodeluje 150 učencev z zastavicami, in z avtomobilom, ki je opremljen s sireno, predstavi temeljne lastnosti zvočnega valovanja.
Znanstveniki lahko s pomočjo najnovejših tehnologij in metod ugotovijo, od tega, kako so ljudje v starejši železni dobi poseljevali in spreminjali krajino, v kateri so živeli, pa vse do tega, kaj je bilo na jedilniku železnodobnega človeka in kako so nastajale upodobitve na znameniti situlski umetnosti. Podobe na teh umetelno okrašenih bronastih predmetih razkrivajo predvsem svet bojevnikov in veljakov, železnodobno družbo, ki je bila močno razslojena. Prizore z najbolj znane bronaste vedrice, situle z Vač, imamo Slovenci tudi na osebnih izkaznicah in v potnih listih. Iz starejše železne dobe izhaja torej eden naših nacionalnih simbolov.
Z železovo rudo, eno najpomembnejših strateških surovin prazgodovinskega sveta, so se znali okoristiti tudi železnodobni Dolenjci. O tem, da so bili vešči matalurgi ni dvoma, saj o tem pričajo metalurški centri kot so na primer Dolenjske Toplice. S svojimi središči, kot so denimo Vače, Magdalenska gora in Novo mesto, je bila železnodobna Dolenjska brez dvoma tudi pomemben sestavni člen razvejane trgovine na dolge razdalje, ki je povezovala takratne skupnosti od Sredozemlja do Srednje Evrope.
V filmu strokovnjaki spregovorijo tudi o dinamičnih odnosih, ki so se pred več kot poltretjim tisočletjem spletali med železnodobnimi skupnostmi, živečimi na območju današnje Slovenije, Hrvaške in Bosne in Hercegovine.
Režija: Hiroaki Sawafuji
Producent: Kiyoshi Noda
Pripovedovalec: Keiichi Fujimura
Tokrat bomo obiskali termalne vrelce v japonski pokrajini Tohoku, ki jih že dolgo izkoriščajo zaradi zdravilnih učinkov. Ogledali si bomo gostišča, kjer se obiskovalci lahko sprostijo v bazenih s termalno vodo. Kljub pozni jeseni, ko v pokrajini že sneži, se lahko namakajo tudi na prostem, saj je voda zelo topla. Privoščijo si lahko krajevne specialitete, kot so različne vrste gob in juha ramen z dodatkom kalčkov. Te gojijo kar na toploti, ki jo oddajajo termalni vrelci.
Nish in Joel obiščeta Mongolijo, kjer skoraj 40 odstotkov prebivalcev še vedno živi kot nomadi. Poseljujejo poldrugi milijon kvadratnih kilometrov odprte stepe, kjer se temperatura spusti do minus 40 stopinj Celzija. V tej neprijazni pokrajini živijo v gerih, šotorih, ki jih selijo z letnimi časi, da ubežijo surovim vremenskim razmeram. Mongolski nomadi so odporni, krepki in iznajdljivi. Joel in Nish precej manj, toda zdaj bosta živela in delala kot oni.
Bili smo na prvi vožnji Mercedesa, s katerim se lahko pogovarjate, nove izkušnje so z nami delili naši toyotini testni vozniki, testirali pa smo Kio stonic.
Država: ZDA
Žanr: kriminalna drama
Režija: J.C. Chandor
Scenarij: J.C. Chandor
Igrajo: Oscar Isaac, Jessica Chastain, David Oyelowo, Albert Brooks
Zgodba filma je umeščena v leto 1981, ko je bilo v New Yorku zabeleženo največ kriminalnih dejanj v zgodovini mesta. V teh nevarnih časih skuša priseljenec Abel Morales, tudi s pomočjo moralno spornih rabot, razvejati svoj dobro utečeni posel. Zaplete se v labirint politične in poslovne korupcije, ob tem pa dregne tudi v kroge vplivnežev, ki dejansko držijo mesto v šahu. Trmast in brezkompromisen niti ne opazi, da bi lahko bilo najbolj nasilno leto v Velikem jabolku tudi pogubno leto za njegov posel in njegovo družino.
Napet in stilsko dovršen film je podpisal eden bolj zanimivih ameriških režiserjev, J.C. Chandor, ki je med drugim odgovoren tudi za filma Vse je izgubljeno in Naklepno tveganje. V glavnih vlogah sta se odlično znašla Oscar Isaac in Jessica Chastain.
Lestvica je na sporedu v petek in v soboto pozno zvečer in zgodaj zjutraj, med tednom pa predvajamo spote po izboru uredništva Točke in lestvičnega zmagovalca tedna.
Pa packajmo! - z vrtnim palčkom Primožem.
Režija: Boris Dolenc
Produkcija: INVIDA
Igrajo: Marko Mandič (Muri), Alojz Svete (Miki), Polona Juh (Maca), Nina Valič (Liza), Janez Hočevar (Marko), Jernej Šugman (Čombe), Bojan Emeršič (Mijalko).
Ulovi poljub
Tamara bi se rada igrala ulovi in poljubi, da bi lahko poljubila Battieja. Ker se fantu ne ljubi tekati, se domisli drugega načrta – na igrišču priredi olimpijske igre.
Reč v pesku
Melanie je prepričana, da je v peskovniku našla oposumovo lobanjo. Ne more se sprijazniti, da naj bi bila le Roryjev likovni izdelek. Morda zato, ker žaluje za svojim zajčkom.
ozivalih@rtvslo.si.
Permakulturno biodinamično visoko gredo na sejmišču v Gornji Radgoni so pred dvema letoma temeljito obnovili, plasti so zdaj še dovolj hranljive, da lahko sejemo in sadimo nove vrtnine. Z vrhnjega dela smo najprej umaknili slamo, pobrali še zadnji motovilec, gredico pa plitko prerahljali in poravnali. Pri sajenju vrtnin smo najprej naredili jamice, vanje nalili vodo in počakali, da ta nekoliko odteče.
2. CEPITEV BOSKOPSKEGA KOSMAČA
Boskopski kosmač je naključni sejanec, najden v 19. stoletju. Plodovi te jablane so debeli, zelenkastorjave barve in kiselkastega okusa. Sorta je nagnjena k izmenični rodnosti, ker pa je odporna proti boleznim, so se v nasadu v Krškem odločili, da jo začnejo znova vzgajati. Že pozimi so požagali stara drevesa, ter jih pomladili in požlahtnili s cepljenjem v za lub.
3. JARICA – LEPOTICA Z BOHORJA
Na planoti Bohor se še zdaj bohotijo pomladanske cvetlice. Med njimi je tudi živorumena jarica. Bogata humusna tla Bohorja so njena redka avtohtona rastišča v Sloveniji. Ker je, enako kot recimo navadni mali zvonček, zaščitena, smo v prekršku, če jo izkopavamo ali nabiramo semena. V aprilsko deževnem dnevu smo jo občudovali s kamero.
To je le nekaj vprašanj, ki jih avtor dokumentarnega filma ''Revolucionarne zabave naših mladosti'' Zvezdan Martič postavlja ljudem, ki so osebno ustvarjali ali spremljali dogajanje v različnih povojnih obdobjih. Pregled različnih mladosti začne po drugi svetovni vojni, ko so mladi obnavljali porušeno domovino in ga konča v obdobju interneta, ki sedanjo mlado generacijo dela najbolj drugačno od predhodnih. Ob tem v veliki meri uporablja bogato arhivsko gradivo TV Slovenija, ki gledalca slikovno in z izjavami takratnih akterjev preseli v različna obdobja naše polpretekle in novejše zgodovine.
Vsaka generacija je imela svoje značilnosti in najbolj pogosto se je upor staršem in oblastem, dogajal na zabavah. In vsaka oblast to ve. Zato je UDBA nadzorovala glasbenike, ki so igrali jazz, varuhi družbe so prekinjali ''pohujšljive'' plese. Dolgolase rokerje so metali iz šol, punkerje pa so zapirali. V novi državi so prišle nove vrednote, osrednje mesto v medijih je dobila narodno zabavna glasba. Današnja mladina pa revolucionarnih genov ni izgubila, ampak samo čaka na potrebo po spremembah.
V dokumentarnem filmu sodelujejo številni glasbeniki (Kameleoni, Buldožer, Pankrti, Šank rock, Ali En, Modrijani, N'Toko, Koala Voice…), glasbeni uredniki, promotorji, managerji in drugi in delijo z gledalci svoje spomine, predvsem pa analizirajo takratna obdobja in jih primerjajo z današnjim časom.
Dokumentarni film je nastal v okviru dokumentarnega programa TV Slovenija. Avtor Zvezdan Martič, montažer Matjaž Jankovič, snemalec Aleš Živec, producent Matjaž Ham, tajnica režije Ana Magajna, producent programa Jaka Hemler, urednik programa Andraž Pöschl, odgovorna urednica KUP Živa Emeršiči.
Sicer pa bosta Zvezdana in njena gostja v pogovoru trčili ob različne tabuje: spregovorili bosta o spolnosti med hendikepiranimi osebami, o gostjini obsmrtni izkušnji in seveda – o odločitvi, ki bo morda pomembno zaznamovala Alenkino življenje. Je to zgodba o obupu ali upanju? Kdo smo, da bi o tem sodili ….
Lestvica je na sporedu v petek in v soboto pozno zvečer in zgodaj zjutraj, med tednom pa predvajamo spote po izboru uredništva Točke in lestvičnega zmagovalca tedna.
Mozaični izbor najboljših svetovalnih, zabavnih in informativnih vsebin iz oddaje Dobro jutro.
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro in jih povežemo v 120-minutni tedenski izbor.
Sobotno jutro je Najboljše jutro!
Ko Rok in Ana stopita čez Hudičev most v bližnji soteski ob Bohinjskem jezeru, spoznata tudi zgodovinsko plat hidromorfoloških sprememb jezera skozi tisočletja.
Angela Piskernik (1886-1967) je bila zavedna Korošica iz Lobnika pri Železni Kapli, prva Slovenka z doktorskim nazivom s področja naravoslovja, prva slovenska naravovarstvenica. Zaslužna je za ustanovitev Triglavskega narodnega parka in pravno zavarovanje naravnih območij v Sloveniji. Po drugi vojni se je kot direktorica Prirodoslovnega muzeja zavzela, da se je ohranil Alpski park Julijana v Trenti in so zavarovali 56 ogroženih rastlinskih vrst, nato tudi nekaj živalskih. Dosegla je zakonsko prepoved izvoza ptic pevk iz Jugoslavije. Napisala je priročnik Ključ za določanje cvetnic in praprotnic.
Kot zavedna Slovenka kljub doktorskemu naslovu na Koroškem ni mogla dobiti službe in je delala kot domača učiteljica v družini odvetnika Janka Brejca. Vodilno je sodelovala pri pripravah na koroški plebiscit, predsedovala različnim ženskim organizacijam ter bila podpredsednica Kluba koroških Slovencev, po vojni ob predsedniku Prežihovem Vorancu. Do 1926 je bila botaničarka v Narodnem muzeju, nato pa je bila do aretacije jeseni 1943 gimnazijska profesorica naravoslovnih predmetov in nemškega jezika. Bila je avtorica več učbenikov za nemški jezik, predavala pa je tudi na valovih radia Ljubljana.
Zavest o pomenu Angele Piskernik je obudila družina Stergar – zgodovinarja Janez in Nataša ter hčerka Katja. Spodbudili so Angelino sorodnico Bredo Resman, da sta z možem Francem pobrskala po zapuščini na podstrešju in dragoceno gradivo predala Arhivu RS. Za dokumentarec TVS so spregovorili strokovnjaki z različnih področij: njena naslednica v Prirodoslovnem muzeju Nada Praprotnik, pa Stane Peterlin, ki jo je nasledil na Zavodu za spomeniško varstvo. Piskernikova je zbirala tudi etnografsko gradivo, ki ga danes raziskuje Martina Piko Rustia. Maja Haderlap je začela pisati dramsko besedilo, katerega glavna junakinja nosi poteze Piskernikove. V filmu sodelujejo še Edgar Piskernik, Metka Gombač, Tina Bahovec, Katarina Bogataj Gradišnik, Vanda Trampuž, Anja Dular, Anton Janko, Poldej Zunder, Danijel Grafenauer, Bredica Županc, Willi Ošina in Franc Jožef Smrtnik.
V tokratni oddaji bomo pripravili njihovo tradicionalno jed imenovano Boršč. Kot priloga boršču se dobro podajo skutini »Vareniki«, a ker ata in vnukinja ne bosta imela dovolj časa za izdelavo le - teh, bo vnukinja ''skočila '' v pekarno po skutine štruklje, ki po svojih sestavinah podobni »varenikom« . V jedilnem kotu se bo atu, vnukinji ter babici bo pridružila imenitna Ukrajinska gostja .
V midsomerskem Bellvillu poteka razstava malih živali, ki jo na svojem posestvu že vrsto let prireja neuničljiva gospa Delphi Hartley. Potem ko stojničarka v zgodnjem jutru odkrije, da so kletke v razstavnem prostoru odprte, kunci pa se gnetejo ob truplu nepremičninskega agenta Seba Huntingtona, zadevo v roke vzameta Barnaby in Winter, ki kmalu ugotovita, da nič ni tako, kot se zdi ….
Podrobneje bomo spoznali reprezentanco Senegala. Predstavili bomo dva mladeniča, ki bi lahko navduševala v Rusiji, in lepotico turnirja leta 2010. Oddajo pa začenjamo več kot 13 000 kilometrov jugozahodno od Moskve - v Urugvaju, pri ekipi, ki je v južnoameriških kvalifikacijah zasedla drugo mesto.
Lestvica je na sporedu v petek in v soboto pozno zvečer in zgodaj zjutraj, med tednom pa predvajamo spote po izboru uredništva Točke in lestvičnega zmagovalca tedna.
