Ustalila se je na otoku Tasmanija, kjer je pred leti skupaj z okoljevarstveniki preprečila, da bi na rekah Gordon in Franklin na Tasmaniji sredi najlepše džungle zgradili hidrocentralo. V filmu pripoveduje tudi o svojih srečanjih z domorodci Aborigini med katerimi je živela dalj časa in sporočala svetu o krivicah, ki se jim godijo. Film sta na Tasmaniji letos spomladi posnela Marjan Šrimpf in Robert Kranvogel.
Orkester vrhunskih glasbenikov v sodelovanju z gostujočimi pevskimi zvezdniki in mladimi upi skrbi za čisto sveže izvedbe tako legendarnih hitov kot tudi novih pesmi vseh zvrsti slovenske glasbe - od popularne do narodno-zabavne - predvsem pa - vse v živo!
Aleš Bartol, Marko Vozelj in Daniela Burjan sestavljajo ekipo ta lepih, Slavko Ivančić, Blaž Jenkole in Leja Plut pa ekipo ta luštnih. V oddaji pojejo Mambo Kings, Samuel Lucas, Jernej Tozon, skupina Vivere, Rok Ferengja. V studiu bodo tri simpatična dekleta Monika Lavrič, Larisa Majcen in Urška Lužar, ki bodo presenetila z izvedbo pesmi Sinko, ne sprašuj, v sodelovanju z ans. Naveza. Ditka in Nina Pušlar nam bosta privoščili že znano uspešnico Ne bodi kot drugi, igrali bodo še Raubarji, po dolgem času bomo slišali Matjaža Zupana. Ekipi bosta tekmovali v zabavnih igrah, voditelja pa sta Melani in Blaž.
Vinko Möderndorfer je med ljudmi pustil globoko sled s knjigo Koroške narodne pripovedke. Kot učitelj je poskusil z novim pedagoškim procesom, ki ga je teoretično in praktično utemeljil v dveh knjigah. Menil je, da je treba slovensko šolo postaviti na nove temelje, kjer pedagog ni več avtoritarni trinog temveč resnično učitelj in prijatelj. S svojim bogatim etnološkim opusom je Vinko Möderndorfer brez dvoma tudi eden pomembnih slovenskih etnologov. Politika mu ni bila nikoli naklonjena. Njegovo življenje so spremljali politični procesi in zapori, v socialistični Jugoslaviji so ga celo zaprli na zloglasni Goli otok. Koroška trma in občutek za pravičnost sta mu pomagala preživeti v vseh režimih. Tisti, ki je zgradil šolo, je samo ena izmed mnogih tragičnih zgodb iz prve polovice dvajsetega stoletja, ki je usodno zaznamovalo naš čas.
Res nam ni težko odpraviti se malo dlje, da pokažemo številne raznolikosti bivanja in arhitekture, ki jih premore naša dežela. Ogledali si bomo zgleden primer prenove starih cimprač na Goričkem, ki danes lastnikom nudijo izjemno udobno bivanje in kar kličejo po pobegu iz mestnega vrveža.
Kako urediti majhno stanovanje na pičlih 25 kvadratnih metrih na tak način, da bo v njem vse, kar potrebujete za svoj način bivanja in bo hkrati še ličen, svetel in domač? Ni prav lahka naloga. Zato se je tudi mlada lastnica stanovanja v Ljubljani obrnila na arhitektko in tu so rezultati.
Za konec gremo še na morje. Ko gre za nepremičnine ob obali, je najbolj zaželena in ekskluzivna oznaka: prva vrsta ob morju! Ampak mi smo šli še korak naprej in našli hiško, kjer si v prvi vrsti ne OB ampak NA morju!
ozivalih@rtvslo.si.
Martina Plohl Krevh plodovke vzgaja sama. Zdaj jih še hrani v toplem kabinetu, kjer jih dodatno osvetljuje. Ko se bodo nočne temperature ustalile pri 5 stopinjah Celzija, pa jih bo prenesla v rastlinjak. Nedavno so postavili novega, velikosti 4 x 3 m. Kaj moramo vedeti pri postavljanju rastlinjaka, je povedal Rok Simončič iz podjetja Rastlinjaki Gajšek.
2. PREVIDNO NABIRAJMO ČEMAŽ
Čemaž je zelo priljubljena in vsestransko uporabna zel. Najraje nabiramo njegove liste, ki jih sesekljamo v pesto ali dodamo v juho. Čeprav ima rastlina močan vonj po česnu, jo lahko zamenjamo. Čemažu podobne, a strupene rastline, predstavljamo v oddaji z Dušanom Klenovškom.
3. DOZOREL JE ANANAS
Na mariborski Fakulteti za kmetijstvo in biosistemske vede smo jeseni občudovali ananase, ki so jih najprej vzgojili iz semena, nato pa s stranskimi poganjki. Plod, ki smo ga posneli takrat, je medtem že dozorel, smo pa odrezali in se posladkali z drugim...
Osredotoča se na njegovo delovanje v polju likovne umetnosti od konca 1980-ih do njegove smrti. Skozi film spoznavamo, kako se je v tem prelomnem času, na preseku 20. in 21. stoletja, (post)moderne in sodobne umetnosti, lokalnega in mednarodnega umetnostnega prostora, socializma in kapitalizma, Vzhoda in Zahoda, umetnosti in družbenega, skozi svoje delo soočal z velikimi spremembami, konflikti, hkrati pa tudi z možnostmi novega.
Film, ki ga je po scenariju Urše Jurman režiral Damjan Kozole, je portret človeka, ki notranjim protislovjem sveta umetnosti navkljub vztrajno verjame v moč umetnosti. Hkrati pa je tudi portret časa in prostora, v katerih je Igor Zabel deloval in ju sooblikoval.
Po krožnici sta nas vodila scenarist Andrej Karoli in režiserka Tina Novak.
Laura po 14 letih iz Buenos Airesa, kjer si je z možem Alejandrom ustvarila družino, odpotuje v domačo vas blizu Madrida, da bi se udeležila sestrine poroke. Snidenje je nadvse prisrčno, znova pa se sreča s staro ljubeznijo Pacom, ki je zdaj poročen z učiteljico Beo. Ko nenadoma ugrabijo Laurino najstniško hčerko Irene in ji prepovejo, da bi poklicala policijo, se njena družina s tem strinja. Alejandro sklene, da bo priletel iz Argentine, v Španiji pa se medtem vrstijo zemljiški spori, stare družinske zamere in ugibanja o bogastvu. Pri reševanju Irene iz rok ugrabiteljev prosijo za pomoč upokojenega policista. Razkrivanje družinskih skrivnosti postane neizbežno.
Originalni naslov: TODOS LO SABEN
Leto produkcije: 2018
Država: koprodukcija
Žanr: drama
Režija: Asghar Farhadi
Scenarij: Asghar Farhadi
Igrajo: Penélope Cruz, Javier Bardem, Inma Cuesta, Bárbara Lennie, Ricardo Darín.
Da je vse skupaj še bolj zanimivo, v svojo družbo vsak teden povabijo tudi posebnega gosta. Z njimi se boste lahko strinjali ali pa ne, vsaka ima pač svoje mnenje.
Čigava beseda bo Zadnja beseda?
2. del:
Enajstega novembra 1918 se je končalo najstrašnejše vojskovanje vseh časov, vendar traja še pet let, da se vsi spopadi poležejo. Novi svetovni red, ki so ga zasnovale zmagovalke, izzove povojne spopade v obliki revolucij, protirevolucij, ljudskih vstaj in državljanskih vojn. Mir, ki končno le zavlada, in blaginja, ki jo prinese gospodarsko okrevanje, zaslepita svet, da ne opazi vzpona totalitarizma. Kmalu bodo izbruhnila stara sovraštva in zamere ter svet bo neizogibno zdrsel v novo apokalipso.
Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!
Nekaj časa je bil tudi župan Tržiča.
.
.
Te reke so nepoškodovane - čiste, divje in nezajezene. A z več kot 2.700 načrtovanimi jezovi človeški pohlep kruto posega tudi v te zadnje koščke evropske divjine.
Film odkriva pot udarne ekipe kajakašev, snemalcev, fotografov in prijateljev, ki so sklenili, da se bodo rekam postavil v bran. Med Slovenijo in Albanijo so med
36-dnevno odpravo veslali in organizirali kreativne akcije proti nepotrebnim zajezitvam na 23 rekah v 6 državah z namenom, da svetu pokažejo skrivnostni svet rečnih dolin Balkana.
Tu so zgodbe o strastnih lokalnih aktivistih, ki bijejo boj za te reke v vsakodnevnem življenju. Hkrati pa vabijo ljudi iz sveta, da se temu početju pridružijo.
Film dokazuje, da je takšen način naravovarstva ne samo učinkovit ampak tudi zabaven.
uničeno okolje znova vrnile ptice. Geografsko središče filma so
jezera v Šaleški dolini, ki jih avtor spremlja leto dni. Pri tem odstira osupljive
podrobnosti iz življenja ptic, od katerih mnoge živijo v neposredni
bližini ljudi, a jim ne pridejo tako rekoč nikoli pred oči. Film je odličen
prikaz, kako lahko človek nekoč uničeno industrijsko območje spremeni
v prijazno okolje, kamor se vrne življenje. Zgodbe o vsakdanjem življenju ptic, ki ostajajo prikrite vičini od nas.
Jezera v okolici Velenja so nastala kot posledica posedanja tal nad rovi premogovnika. Ta je začel obratovati konec 19. stoletja, sredi 20. stoletja pa je začela tu delovati še termoelektrarna, ki je povzročila hudo onesnaženje jezerske vode in izginotje življenja v njej. Posledično so izginile tudi mnoge ptice. Po dolgotrajnem ekološkem sanacijskem programu, ki se je začel sredi 80. let, se je v vodo vrnilo življenje. Sčasoma so se vrnile tudi ptice, prišle so celo nekatere vrste, ki jih prej ni bilo. Danes lahko na naših jezerih opazujemo preko 200 vrst ptic.
Prenos pogrebne slovesnosti princa Filipa bosta s komentarjem pospremili Mojca Mavec in dramska igralka Polona Vetrih.
Ko Emily obleži zaradi skrivnostne bolezni, Kumail spozna njene starše, Beth in Terryja, obenem pa mora zdržati pritisk doma. Kumailovi starši vztrajajo pri svojem, srce pa fanta vleče v drugo smer.
THE BIG SICK / ZDA / 2017
Režija: Michael Showalter; Scenarij: Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani; Igrajo: Matthew Cardarople, Holly Hunter, Zoe Kazan, Kumail Nanjiani, Adeel Akhtar, Ray Romano, Vella Lovell, Bo Burnham, Linda Emond, Aidy Bryant, Anupam Kher, Celeste Arias, Shenaz Treasurywala, Kurt Braunohler, Rebecca Naomi Jones, Andrew Pang, Isabel Shill, Myra Turley, Lawrence Ballard, Shunori Ramanathan.
Zvezdanina gostja je igralka Iva Babić, ki se je po razkritju Mie Skrbinac o spolnem nadlegovanju na akademiji najbolj glasno in javno izpostavila ter nemudoma stopila v bran svoji kolegici. Z Zvezdano bosta pogumno spregovorili o svojih spominih in izkušnjah z nadlegovanji, seksizmi in mizoginijo, ki očitno še vedno prežemajo našo družbo. Je bilo zdaj končno dovolj?
