Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Gre za glasbeni film o ustvarjanju, požrtvovalnosti, ljubezni, hrepenenju, izgubi in o zavzemanju za »malega« človeka. Vse te vrednote izrisujejo podobo Franeta Milčinskega Ježka (1914–1988), ki je bil igralec, pisatelj, režiser, pesnik in predvsem mojster satire. Imenujemo ga lahko kar slovenski Charlie Chaplin. Šanson je Ježkovo polje ustvarjalnosti, na katerem je dosegel največ. Z vsemi svojimi odlikami in splošno veljavnimi vrednotami je navdihnil domače in svetovne glasbenike, ki v dokumentarnem filmu poustvarjajo njegove pesmi vsak v svojem edinstvenem stilu in v domačem jeziku. To so: Tomaž Pengov – Slovenija, Chris Eckman – ZDA, Hugo Race – Avstralija, John Bonnar (Dead Can Dance) – Avstralija, Cesare Basile – Italija, Robert Fisher (Willard Grant Conspiracy) – ZDA, Kimmo Pojonen – Finska, Josipa Lisac – Hrvaška, Bernays Propaganda in Toni Kitanovski s Cherkezi orchestro – Makedonija. Film inovativno povezuje glasbo ter skrbno izbrano vizualno in zvokovno arhivsko gradivo iz obsežne zakladnice dolgoletnega ustvarjanja tega neverjetnega človekoljuba, ki ga je pri delu vodila misel: »Rad bi bil samo navaden klovn za navadne ljudi. Rad bi bil dvorni norec njegovega veličanstva človeka.«
Scenarij za dokumentarni film, ki je nastal v slovensko-avstrijski koprodukciji, je oblikovala Petra Seliškar in ga tudi režirala v produkciji Petra Pan Film Production ter v sodelovanju z avstrijskim producentom Golden Girls Film Produktion Ges. N. b. R.
Dokumentarni film so financirali Ministrstvo za kulturo RS, RTV Slovenija in RAI TV.
Da je vse skupaj še bolj zanimivo, v svojo družbo vsak teden povabijo tudi posebnega gosta. Z njimi se boste lahko strinjali ali pa ne, vsaka ima pač svoje mnenje.
Čigava beseda bo Zadnja beseda?
Oddaja je izjemno cenjena tako v strokovni kot laični javnosti, kar dokazuje tudi dejstvo, da je v časovnem pasu, ko je premierno predvajana, najbolj gledana redna oddaja na vseh slovenskih televizijah. Ogledate si jo lahko vsako nedeljo ob 12. uri na prvem programu TV Slovenija in v torek ob 20. uri na TV Maribor.
Na Kozjanskem, Manca Obersnu, mlada prevzemnica kmetije razvija zgodbo o orehih, kozjanskih jabolkah in sivki.
DOCTOR THORNE / Velika Britanija / 2016
scenarij: Julian Fellowes
režija: Niall MacCormick
v glavnih vlogah: Tom Hollander, Rebecca Front, Ian McShane, Richard McCabe, Phoebe Nicholls, Gwyneth Keyworth, Kate OFlynn, Danny Kirrane, Janine Duvitski, Stefanie Martini, Harry Richardson.
3. del: Wisconsin
Zvezna država Wisconsin je na prejšnjih predsedniških volitvah prevesila tehtnico v korist Donalda Trumpa in tudi na letošnjih bi njeni pretežno beli volivci delavskega sloja utegnili biti odločilni. Grayson Perry bo obiskal skupino upokojenk, gorečih Trumpovih podpornic, in mlade zagovornike pravice do splava. Pogovarjal se bo z materjo, ki nasprotuje cepljenju otrok, in nazadnje obiskal kmetijski sejem, na katerem bo med lepotnim tekmovanjem volov ugotavljal, kako na Združene države Amerike vpliva vse globlji razkol v družbi.
Igrajo: Milena Zupančič, Ratko Polič, Boris Cavazza, Alojz Svete in Nina Valič / Režiser gledališke igre: Dušan Jovanović.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Madžar Lászlo Korima je pred 20 leti prodal stanovanje v mestu, pustil uspešno službo borznega posrednika in se preselil na podeželje. V gozdovih Zempléna, nedaleč od slovaške meje, nabira gobe in išče minerale ter živi mirno življenje sodobnega puščavnika.
Josef Gsell iz Wigratzbada v Allgäuu že 50 let sestavlja nenavadne daljinsko vodene leteče predmete in modele letal vseh oblik in velikosti. Iz lesa balzovca je zgradil celo letečo preprogo, letečo kosilnico in raketoplan.
Elisa Vedovelli in Christian Niedermair sta ljubitelja sibirskih haskijev in dirk s pasjimi vpregami. V domačem Latschu na Južnem Tirolskem skrbita za devet sibirskih haskijev, za katere pravita, da lahko med treningom in divjo vožnjo skozi gozd izživijo svojo neustavljivo željo po teku.
Ta tipični slovenski moški je lahko ojdipovski umetnik, narcisoidni politik ali psihopatski morilec. Glavna junakinja filma Tatjana, ki bi si rada našla slovenskega fanta, s katerim bi si ustvarila dom in družino. Med iskanjem pade v »zajčjo luknjo«, kjer sreča belega zajca - Slavoja Zajčka. Ta jo nato s pomočjo zank in ugank popelje v svet slovenskih moških, ki jim vlada »Slovenska srčna kraljica«. Dokumentarni film Mama je ena sama je bil prikazan na 17-tih mednarodnih filmskih festivalih, po vsem svetu. V New Delhiju je prejel glavno nagrado za montažo, v Jakarti Zlato nagrado festivala, v Franciji pa glavno nagrado festivala - Grand Prix du Festival, mednarodnega filmskega festivala Nancy Lorain.
Prvi val standupa je v Slovenijo butnil proti koncu devetdesetih let prejšnjega stoletja. V Ljubljani sta se izoblikovali dve žarišči: v nekdanjem KUD France Prešeren so eksperimentirali Jurij Zrnec, Boštjan Gorenc Pižama, Janez Usenik in druščina. V približno v istem obdobju so v najetem lokalu sredi mesta - najprej redno, nato pa bolj po redko, pod vodstvom Jerneja Kuntnerja nastopale t.i. Nove zvezde komedije (Matjaž Javšnik, Lucija Ćirović, Violeta Tomić itd.).
Po nekaj letih zatišja je Perica Jerković v koprskem študentskem klubu postavil nove temelje s predstavo »Ceu smeh«. Nadaljevalo se je v Kranju (Miki Bubulj, Ranko Babić, Klemen Bučan), v Mariboru (Slavko Škvorc, Martina Ipša) in na koncu so se spet aktivirali v KUD France Prešeren, kjer je standup večere začel pripravljati Vid Valič. Perica Jerković in Andrej Težak – Tešky sta ustanovila skupino Komikaze, ki je bila ključna za razvoj scene. Prvi množični nastop smo videli na Lentu, 2007, kjer so si naši komiki delili oder s hrvaškimi standuperji. Na pobudo Tina Vodopivca je leto kasneje Tešky organiziral prvi Panč festival na Ljubljanskem gradu.
Kakšno leto prej je v produkciji Špas teatra nastala uspešnica 5 moških.com, ki je skupaj s predstavo 5 žensk.com širši domači publiki približala nekaj prvin standup komedije.
Film prikazuje začetke razvoja te zvrsti komedije v Sloveniji in najpomembnejše mejnike. In seveda komike, ki so pustili sled naslednjim generacijam.
V Sloveniji so si ustvarili družine in kariere ter zaživeli novo življenje. V osebnih izpovedih razkrivajo svoje izkušnje in spomine na čas od prihoda do danes. Razmišljajo o svojih srečevanjih z novim in drugačnim, poudarijo raznolika razumevanja sebe ter se sprašujejo o svoji pripadnosti prvotni in novi domovini. Njihova stališča so zaznamovana s pogledi iz različnih kultur, ki se prepletajo v bogatem doživljajskem svetu. Ob njihovi odločnosti, vztrajnosti in pogumu se nam zastavlja ključno vprašanje današnjega časa: ali lahko občutimo globino izkustva človeka, ki si zmore s svojimi prizadevanji v novem okolju ustvariti dom?
Mladi fotograf François že deset let ni obiskal svoje družine, ki živi v kitajski četrti, kjer je odraščal tudi sam. Poročen je s Sophio in živi življenje običajnega Parižana. Toda ko njegova partnerica zanosi, ga spodbudi, naj novico pove svojemu odtujenemu očetu in poskuša obnoviti stike z družino. Françoisu na popotovanju po kitajski četrti moralno podporo daje najboljši prijatelj Bruno, ki se zaljubi v Liso, Françoisovo prijateljico iz otroštva. Izgubljenega sina toplo sprejmejo vsi razen očeta, s katerim ima François zapletene odnose.
Izvirni naslov: MADE IN CHINA / Francija, 2018 / Režija in scenarij: Julien Abraham / Igrajo: Frédéric Chau, Medi Sadoun, Julie De Bona, Steve Tran, Bing Yin, Mylene Jampanoi, Clémentine Célarié.
A Kanapé című műsor elsősorban a fiataloknak szól és az őket érintő témákkal foglalkozik. Benne magyar, külföldi és szlovén együttesekkel, énekesekkel készítünk riportokat, a Zenevilág című rovatban pedig zenés videoklipeket vetítünk. A Divatsarokban fiatal szlovén és magyar divattervezőket mutatunk be.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Družina s Koroške je vrsto let iskala idilični prostor pod soncem. Še dobro, kajti dlje ko je trajalo iskanje, bolj je zorelo spoznanje, kaj potrebujejo za prijetno bivanje. Naposled so si postavili pasivno hišo za aktivne in vesele ljudi.
V oddaji Ambienti vedno znova iščemo izvirne arhitekturne rešitve. Te smo tokrat našli v zanimivem rustikalnem stanovanju v stari Ljubljani. Zanimivo je iz več razlogov, enega izmed njih obiskovalec zagleda že ob samem vhodu v dnevno sobo
Vrtnice so gotovo najbolj priljubljene okrasne rastline v zahodni civilizaciji. Zato smo se razveselili, ko nam je naša vodilna poznavalka rožnih grmov odprla vrata vrta, na katerem je zbrala svoje priljubljene sorte.
Pripovedko je upesnil Milan Dekleva, uglasbil pa Jaka Pucihar. Nastopajo Otroški pevski zbor RTV Slovenija z dirigentko Anko Jazbec, Tristan Bevc (pastirček Jakob), Boštjan Gorenc - Pižama (zmaj), Uroš Buh (vodič) in Cole Moretti (župan) ter glasbeniki iz vrst Simfoničnega orkestra in Big Banda RTV Slovenija. Urednica je Danica Dolinar, režiserka Barbara Zemljič.
In res se zdi, kot da je sestavljena iz dveh osebnosti. Ima tudi dve imeni. Soča je ženska. Isonzo je moški. Soča je voda protislovij; privlačna in nevarna, znana po smaragdni barvi in krvavi fronti. Prva svetovna vojna v teh krajih ni uničila le življenj, vasi in polj, ampak tudi odnos, ki ga je tedanji človek gojil do narave. Preživeli so morali začeti iz niča in zdi se, da danes še vedno živimo v tem na hitro sklepanem svetu.
Srečanja ob Soči razkrivajo protislovja, ki jih danes živimo v odnosu do narave. V primerjavi z življenjem reke, se človeško življenje zdi nepomembno in vendar človek danes lahko posega v zakone narave. V času, ko se odpravljajo politične meje, si moramo v odnosu do naše skupne reke, meje znati postavljati sami.
Scenaristki in režiserki filma sta Anja Medved in Nadja Velušček.
Oddaja ima odprt konec: 50 minut je na ogled na TV SLO 2, nato pa se pogovor nadaljuje na www.rtvslo.si.
Urednica oddaje je Vida Petrovčič.
THE BAD SEED / Nova Zelandija / 2019
scenarij: Sarah Kate-Lynch, Joss King, Michael Beran
režija: Helena Brooks, Caroline Bell-Booth, Mike Smith
v glavnih vlogah: Matt Minto, Dean O'Gorman, Jodie Hillock, Xavier Horan, Chelsie Preston-Crayford, Madeleine Sami, Zoe Jansson-Bush, Madeleine McCarthy, Vinnie Bennett, Mayen Mehta,
Kelson Henderson, Scott Wills.
V devetdesetih letih sta kmalu po poroki doživela težko prometno nesrečo, kjer je Irena utrpela tako hude možganske poškodbe, da se ni več prebudila. Zdravniki so jo hoteli prepustiti usodi počasne smrti. Avguštin pa jo je vzel iz bolnice in od takrat nesebično skrbi zanjo. Prvih 18 let je bil popolnoma sam, zdaj pa mu pomagajo 3 osebne asistentke. Pri svojih 40-h pa se je po dolgoletni borbi z zdravstvenim sistemom in po tem, ko se je za več deset let odpovedal svojemu življenju, odločil, da bo študiral pravo. Pred Avguštinom je zdaj zaključni pravosodni izpit in iskanje službe, kjer bi lahko opravljal delo odvetnika za človekove pravice in dostojno skrbel za Ireno.
