Na letošnjem katehetskem tečaju so katehisti in katehistinje razmišljali o krstu, o tem, zakaj je vedno manj otrok krščenih in kako bi mlade družine vključili v življenje župnijskega občestva. V mnogih državah razpravljajo o legalizaciji evtanazije in pomoči zdravnika pri samomoru. Muslimani, judje in kristjani pa pripravljajo skupni dokument proti evtanaziji. O pravici ugasniti življenje je Radio Ognjišče organiziral okroglo mizo. Skozi bolečino in trpljenje gremo lažje s pomočjo bližnjih.
V dvojezičnem gledališču Werkraumtheater v Gradcu so vabili na koncert za otroke s slovenskim pisateljem in glasbenikom Matjažem Pikalom.
Jubilejni, 30. Kmečki ples bo v kulturnem domu Pliberk imela Skupnost južnokoroških kmetic in kmetov.
Tržič igra vidno vlogo v državnem, gospodarskem in kulturnem življenju RS. V Pollakovi kajži ima upravne in razstavne prostore Tržiški muzej. V prvem nadstropju je na ogled stalna razstava obrtnih zbirk, med njimi izstopa čevljarska, ki je najbogatejša zbirka svoje vrste na Slovenskem.
http://slovenci.orf.at.
Bili smo na snemanju filma Preboj o bitki med partizansko in nemško vojsko na Menini planini. Kako se te znamenite bitke spominjajo zadnji preživeli?
Ta konec tedna bomo na Emi izbirali evrovizijsko popevko. Pozivi k bojkotu Eurosonga v Izraelu pa se kar vrstijo, pridružili so se jim tudi nekateri slovenski glasbeniki.
Avtorica oddaje: Melita Kontrec
Režiserka: Tina Novak.
A Pitypang című gyermekműsor a legkisebbeknek, tehát az óvodásoknak és az alsó tagozatos általános iskolásoknak szól. Az adás a szórakoztató jellegen kívül oktató jellegű is, hiszen egy-egy adott témával foglalkozik, amelyről a gyerekek a műsorvezetővel és Makk Palkóval beszélgetnek, a stúdión kívül pedig »élőben« is sok mindent tapasztalnak és kipróbálhatnak.
Ugotovita, da so bruseljski vaflji in ocvrt krompirček najboljši na svetu.
Kolumbija - zlomljeni otroci:
V oddaji avtorica Sonia López obišče revne četrti v Bogoti in Medellinu, kjer sta otroštvo in odraščanje izjemno težka. Popolnoma običajno je, da fantje pri 12-ih letih že morijo za denar, 15-letna dekleta pa prodajajo svoje telo.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah. Upoštevajoč delež televizijskih gledalcev je oddaja med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejžih slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Oddaja Dobro jutro se podaljšuje v Dober dan, s katerim v sodelovanju z RTV centrom Koper ob torkih in RTV centrom Maribor ob četrtkih v živi program vnašamo še več lokalnih vsebin, z gledalci razpravljamo o fenomenih sodobne družbe in pripravljamo številne atraktivne pogovore. Dober dan ima svetovalni predznak in je nadgradnja Dobrega jutra.
G. Czerwinski izpostavlja, da imata obe državi veliko skupnih točk. Pripomogel je da so v poljski Galiciji postavili spomenik našim padlim vojakom v prvi svetovni vojni, poljski vojaki pa so dobili spomenik na Sabotinu. Obe državi je močno zaznamovala tudi druga svetovna vojna pri čemer je bila Poljska napadena s strani nacistične Nemčije in komunistične Sovjetske zveze zaradi česar je njeno vrednotenje vojne precej drugačno.
Poljska, izpostavlja Czerwinski, ima 1000 let državne tradicije, ki je prepletena s katoliškim izročilom. Kot narod imajo trden značaj kar se je pokazalo pri obnovi domovine po obeh vojnah pa tudi ob dejstvu, da je bila prav Poljska prva država, ki je zrušila komunistični režim in izvedla prve demokratične volitve v vzhodni Evropi. Zadnjih 25 let Poljaki beležijo visoko gospodarsko rast tako, da se prebivalstvo po kupni moči že približuje nekdaj veliko bogatejši Sloveniji. Žalosti ga, da je pri nas še vedno pogost predsodek do Poljakov in narodov vzhodne Evrope z izjemo Rusov. Govori o preziru in ignoranci.
Razloge za gospodarski vzpon Poljske vidi sogovornik v dejstvu, da se je politika, kljub političnim delitvam poenotila ob ključnih nacionalnih interesih. Imajo ugodno davčno zakonodajo in posebej tudi družinsko politiko. Za razliko od Slovenije jim že uspeva zaustavljati odliv mladih izobraženih ljudi v tujino. Veleposlanik Czerwinski je odgovarjal tudi na očitke, ki prihajajo iz Evrope, da je trenutna desna oblast ksenofobna in proti migrantom ter da nedemokratično posega v pravosodno vejo oblasti. Napake pri slednjem Czerwinski priznava obenem pa izpostavlja malo znano dejstvo, da je Poljske sprejela poldrugi milijon Ukrajincev, ki so ekonomski migranti. Okrog 100. 000 Ukrajincev, ki prihajajo iz vojnega področja pa je dejansko beguncev. Poljski veleposlanik se sprašuje v čim so ti slabši oz. drugorazredni v primerjavi s tistimi, ki prihajajo iz Bližnjega vzhoda? Ob tem provokativno doda »ali je problem v tem, da so bele rase in krščanske vere in za to ne štejejo«? Konflikt z organi Evropske unije v Bruslju ocenjuje ko problem dvojnih meril. Meni, da je edina rešitev za Evropo upoštevanje temeljnih vrednot, za narode znotraj nje, tudi Slovence, pa je nujna samozavest in spoštovanje različnosti.
Voditelj Jože Možina.
Voditeljica: Polona Balantič.
A Hidak című magazinműsorban a legnagyobb mértékben a nemzetiségi politika, a nemzetiségi kultúra, az oktatás és a hagyományőrzés területe, a gazdaság, mezőgazdaság, környezetvédelem stb. van képviselve. A szerdai Hidakban a következő rovatok váltakoznak: Gazda(g)ság, Magvető, Egészségünkre!, Iskolapad és Emlékezünk…. A pénteki Hidakban pedig két rovat váltakozik: a Köztünk élnek és a Hagyományőrző.
Kviz Male sive celice preverja znanje in veščine sedmošolcev, osmošolcev in devetošolcev. Dvaintrideset tekmovalnih šol iz osmih različnih regij Slovenije se preizkusi v znanju matematike, logike, poznavanju kulturne dediščine, športa, družbe, astronomije, kemije, biologije, tehnike, gospodinjstva, zgodovine, geografije, človeškega telesa in glasbe.
Novinarka: Darja Mihalič
Režiserka: Siena Krušič.
Izvoljena je bila v Grčiji, kamor je prišla kot priseljenka. Sprva je delala kot čistilka in se povzpela vse do mesta sekretarke v sindikatu. Leta 2008 so jo napadli z žveplovo kislino. Dogodek je sprožil proteste in spopade s policijo med civilnimi nemiri v Grčiji leta 2008. Njena osebna izkušnja je Kostadinko pripeljala tudi v evropsko politiko. V evropskem parlamentu je danes ena najprepoznavnejših bork za boljšo vključenost invalidov v EU.
Režija: Sebastián Lelio / Scenarij: Sebastián Lelio, Gonzalo Maza / Igrajo: Daniela Vega, Francisco Reyes, Luis Gnecco, Aline Küppenheim, Amparo Noguera…
Drama. Čile, sodobnost. Marina Vidal (Daniela Vega) živi kot ženska, čeprav je biološko še vedno moški. Je v razmerju s premožnim gentelmanom, Orlandom, ki je precej starejši od nje. Nenadoma Orlando (Francisco Reyes) umre in svet se tudi za Marino bistveno spremeni. Nenadoma se družina umrlega obrne proti njej; spravijo jo iz stanovanja, vzamejo ji psa, ki ji ga je Orlando poklonil, vrniti mora avto in se spopasti z Orlandovo uradno ženo, ki Marino imenuje kar Himera (izrodek domišljije). Tudi na pogreb ji ne pustijo in do nje so skrajno grobi in neprizanesljivi…
Film je presunljiv pogled na sodobno, vendar ksenofobno in homofobno čilensko družbo!
Daniela Vega, ki igra Marino, je tudi resnično transseksualna igralka.
Novinarka: Darja Mihalič
Režiserka: Siena Krušič.
