Vendar pa je spopad s silami starega režima zahteval veliko časa in energije. Tudi ob tem, ko so namesto trboveljskega premoga Ljubljani zagotovili veliko čistejši indonezijski premog in enkrat za vselej zmanjšali količino smoga, ki je škodoval mestu in zdravju njegovih prebivalcev. Zasluga župana Strgarja ter njega in njegove vlade je bila, da se je Ljubljana, prej umazana in zanemarjena provincialna prestolnica, začela urejati in razvijati. Žal mu je, da niso ob prestavljanju stebrov s komunističnimi zvezdami ob vpadnicah takrat izpeljali še prestavitve spomenikov komunističnih veljakov v kak spominski park.
Sedanji napredek v Ljubljani opaža, vendar dodaja, da je bistveno vprašanje, za kakšno ceno se je vse to naredilo: »To ni evropski način reševanja. Jaz ne maram biti bogat, če moram krasti. To me pa res ne zanima.« V pričevanju se dotakne svojih prijateljskih vezi s številnimi zanimivimi ljudmi, med drugim dr. Jožetom Pučnikom, duhovnikom dr. Otmarjem Črnilogarjem, disidentom Viktorjem Blažičem, umetnikom Vlastom Kopačem in zlasti dr. Francetom Bučarjem, pri čemer odstre nekaj zanimivih detajlov iz Bučarjevega partizanskega življenja po koncu vojne na Koroškem, ko je, po Vidmarjevih besedah, sodeloval pri nalaganju ujetih domobrancev na transporte, ki so jih prisilno vračali v Jugoslavijo.
Pogovor z Marjanom Vidmarjem je zaradi epidemije covida 19 potekal pred nekdanjo gostilno na Vrhovcih v Ljubljani, ki je delovala od leta 1940 pa do leta 1995. Za točilnim pultom pričevalec za prijatelje in zase še skuha odlično kavo na velikem italijanskem kavnem avtomatu in ob tem obuja spomine na zanimive ljudi, ki so se nekdaj srečevali v tej gostilni. Sem sta zahajala tudi Bučar in Blažič, pa veliko drugih, pove Vidmar, ko se ozira po stenah, kjer so zanimive fotografije in predmeti, ki pričajo o bogati preteklosti teh prostorov. Ustvaril si je družino, ima hčerki in vnuke, s katerimi se lepo razumejo, stanuje drugje, a skoraj vsak dan se vrača v »svojo« gostilno na Vrhovce, kjer s prijatelji razpravlja, ne le o politiki, ampak tudi o ženskih vprašanjih, pri katerih je moška pamet, kot se pošali, premalo, da bi jih razumel. Rad ima Vipavsko dolino in njena vina, sam pa ima vinograd na Krasu in njegov teran velikokrat zmaguje na tekmovanjih. V času epidemije pogreša druženje in komaj čaka, da bo grožnja popustila. Za konec pa vsem skupaj želi: »Bodite dobronamerni, potrpežljivi pa dobri. To je rešitev, druge ni.«.
Zvezdanin gost je dr. Ranko Rajović, ki bo z nami delil dragocena in znanstveno podprta znanja o zgodnjem razvoju otroške inteligence. Predšolsko obdobje je izjemnega pomena za miselni razvoj otroka. Otrokovi možgani se razvijajo z gibanjem. Pomembno je tudi, da naši otroci učenje doživljajo kot igro. Preveč zaščitniški starši s svojimi ravnanji prepogosto nenamerno zaviramo razvoj svojih otrok. »Če bi imela vse te informacije pred leti, ko sem vzgajala svoje otroke, bi bila bolj samozavestna mama,« je po pogovoru povedala Zvezdana.
Toni si hoče ves vesel ogledati novo stanovanje, kamor bo končno preselil svojo družino, a žalostno ugotovi, da je stanovanje namenjeno še nekim drugim dejavnostim znanih političnih osebnosti.
Toni v škripcih najde rešitev. Pod pretvezo medkulturnega dialoga pripelje Strunjanove domov in jih predstavi kot eksotično diplomatsko misijo na obisku v Sloveniji. Medkulturni dialog zaživi v vseh mavričnih barvah....
V majhnem kraju gasilsko društvo pripravlja veselico. Na njej bodo podelili častno priznanje nekdanjemu predsedniku, priredili lepotno tekmovanje in odigrali srečelov. Dekleta so preveč sramežljiva, da bi se razkazovala, na odločitev o zmagovalki poskušajo vplivati družinski člani, nagrade za srečelov pa ves čas izginjajo. Za nameček v vasi zagori domačija. In ker so vsi gasilci na veselici, z gašenjem požara začnejo prepozno, zato kmetija zgori do tal. Nekdo ukrade prav vse loterijske dobitke, celo častno gasilsko sekirico, s katero namerava vodstvo gasilcev nagraditi svojega nekdanjega predsednika.
Zadnji film Miloša Formana, posnet na Češkoslovaškem, je bil v tej državi od nastanka leta 1967 do leta 1988 prepovedan, leta 1989 pa je obveljal za mojstrovino, brezkompromisno satiro komunistične družbe.
Izvirni naslov: HOŘÍ, MÁ PANENKO / Češkoslovaško-italijanski film, 1967 / Režija: Miloš Forman / Scenarij: Miloš Forman, Jaroslav Papousek / Igrajo: Jan Vostrcil, Josef Sebánek, Josef Valnoha.
Zvezdanin gost je dr. Ranko Rajović, ki bo z nami delil dragocena in znanstveno podprta znanja o zgodnjem razvoju otroške inteligence. Predšolsko obdobje je izjemnega pomena za miselni razvoj otroka. Otrokovi možgani se razvijajo z gibanjem. Pomembno je tudi, da naši otroci učenje doživljajo kot igro. Preveč zaščitniški starši s svojimi ravnanji prepogosto nenamerno zaviramo razvoj svojih otrok. »Če bi imela vse te informacije pred leti, ko sem vzgajala svoje otroke, bi bila bolj samozavestna mama,« je po pogovoru povedala Zvezdana.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Gre za glasbeni film o ustvarjanju, požrtvovalnosti, ljubezni, hrepenenju, izgubi in o zavzemanju za »malega« človeka. Vse te vrednote izrisujejo podobo Franeta Milčinskega Ježka (1914–1988), ki je bil igralec, pisatelj, režiser, pesnik in predvsem mojster satire. Imenujemo ga lahko kar slovenski Charlie Chaplin. Šanson je Ježkovo polje ustvarjalnosti, na katerem je dosegel največ. Z vsemi svojimi odlikami in splošno veljavnimi vrednotami je navdihnil domače in svetovne glasbenike, ki v dokumentarnem filmu poustvarjajo njegove pesmi vsak v svojem edinstvenem stilu in v domačem jeziku. To so: Tomaž Pengov – Slovenija, Chris Eckman – ZDA, Hugo Race – Avstralija, John Bonnar (Dead Can Dance) – Avstralija, Cesare Basile – Italija, Robert Fisher (Willard Grant Conspiracy) – ZDA, Kimmo Pojonen – Finska, Josipa Lisac – Hrvaška, Bernays Propaganda in Toni Kitanovski s Cherkezi orchestro – Makedonija. Film inovativno povezuje glasbo ter skrbno izbrano vizualno in zvokovno arhivsko gradivo iz obsežne zakladnice dolgoletnega ustvarjanja tega neverjetnega človekoljuba, ki ga je pri delu vodila misel: »Rad bi bil samo navaden klovn za navadne ljudi. Rad bi bil dvorni norec njegovega veličanstva človeka.«
Scenarij za dokumentarni film, ki je nastal v slovensko-avstrijski koprodukciji, je oblikovala Petra Seliškar in ga tudi režirala v produkciji Petra Pan Film Production ter v sodelovanju z avstrijskim producentom Golden Girls Film Produktion Ges. N. b. R.
Dokumentarni film so financirali Ministrstvo za kulturo RS, RTV Slovenija in RAI TV.
Da je vse skupaj še bolj zanimivo, v svojo družbo vsak teden povabijo tudi posebnega gosta. Z njimi se boste lahko strinjali ali pa ne, vsaka ima pač svoje mnenje.
Čigava beseda bo Zadnja beseda?
Oddaja je izjemno cenjena tako v strokovni kot laični javnosti, kar dokazuje tudi dejstvo, da je v časovnem pasu, ko je premierno predvajana, najbolj gledana redna oddaja na vseh slovenskih televizijah. Ogledate si jo lahko vsako nedeljo ob 12. uri na prvem programu TV Slovenija in v torek ob 20. uri na TV Maribor.
Na Kozjanskem, Manca Obersnu, mlada prevzemnica kmetije razvija zgodbo o orehih, kozjanskih jabolkah in sivki.
DOCTOR THORNE / Velika Britanija / 2016
scenarij: Julian Fellowes
režija: Niall MacCormick
v glavnih vlogah: Tom Hollander, Rebecca Front, Ian McShane, Richard McCabe, Phoebe Nicholls, Gwyneth Keyworth, Kate OFlynn, Danny Kirrane, Janine Duvitski, Stefanie Martini, Harry Richardson.
3. del: Wisconsin
Zvezna država Wisconsin je na prejšnjih predsedniških volitvah prevesila tehtnico v korist Donalda Trumpa in tudi na letošnjih bi njeni pretežno beli volivci delavskega sloja utegnili biti odločilni. Grayson Perry bo obiskal skupino upokojenk, gorečih Trumpovih podpornic, in mlade zagovornike pravice do splava. Pogovarjal se bo z materjo, ki nasprotuje cepljenju otrok, in nazadnje obiskal kmetijski sejem, na katerem bo med lepotnim tekmovanjem volov ugotavljal, kako na Združene države Amerike vpliva vse globlji razkol v družbi.
Igrajo: Milena Zupančič, Ratko Polič, Boris Cavazza, Alojz Svete in Nina Valič / Režiser gledališke igre: Dušan Jovanović.
