Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!
Po naključju se Marion zaposli pri Dominiqueu, lastniku restavracije, ki ima podobno težavo. Njegova žena se trudi v njem znova prebuditi strast, vendar se Dominique zaljubi v Marion.
UNE VIE APRES / A NEW LIFE / FRA / 2018 / TV
Režija: Jean-Marc BRONDOLO / Scenarij: Jean-Marc Brondolo, Pierre Javaux, Emmanuel Mauro Louise Orion, Emmanuel Virton / Igrajo: Émilie DEQUENNE, Frédéric PIERROT, Marilyne CANTO, Laurent BATEAU, François LORIQUET.
“Nisem pesnica, a pišem pesmi. Nisem glasbenica, a ustvarjam glasbo. Nisem pevka, a pojem svoje pesmi. Sem kantavtorica.”
To so besede Katarine Avbar, ki je bila v svojem prekratkem življenju mnogo več kot to. Bila je skladateljica, tekstopiska, pevka, igralka, profesorica slovenščine, žena, mama, prijateljica ter borka za pravice šibkejših.
Venezuela, nekdaj najbogatejša država v Južni Ameriki, je že od leta 2014 v primežu politične in humanitarne krize. Med ljudi v Venezueli je pred dvema letoma iz misijona v Peruju prišla misijonarka, uršulinka, s. Andreja Godnič, ki je bila tudi sama presenečena zaradi razmer in hudih stisk.
V idilični Vipavski vasici, pravzaprav malo nad njo, na hribčku stoji hiša obdana z vrtom, ki sta si jo zakonca Slokar postavila za svoje drugo življenjsko obdobje. Prej sta vrsto let živela v družinski hiši v Ajdovščini in pri svoji drugi, morda tudi zadnji hiši sta točno vedela, kaj želita. V naši oddaji smo videli že kar nekaj prenov starih meščanskih stanovanj, ki so vedno zelo šarmantne. Vendar se takšnih projektov investitorji včasih tudi malo bojijo, saj velja, da so običajno polne presenečenj in praviloma ne potekajo popolnoma po načrtih. V mestnem jedru Ljubljane smo našli prav takšno, ki si je za prenovo zaslužilo nagrado. Vrt Vesne in Bojana Čelana v Pragerskem je resda delo para, ki tudi poklicno ureja vrtove, a to je vendar njun družinski vrt. Nastajal je sproti, skladno željami in možnostmi. Očara s številnimi lepimi, drobnimi motivi in predvsem s plavalnim ribnikom.
WESTWOOD: PUNK, ICON, ACTIVIST / Velika Britanija / 2018 / Režija: Lorna Tucker.
Vikend paket tokrat predstavlja novo oddajo razvedrilnega programa Televizije Slovenija V petek zvečer. Blaž Švab obljublja igranje in petje v živo, nas pa še posebej zanima kdo in kako je sovoditeljica oddaje Melani Mekicar. Bernarda se veseli obiska kantavtorja, ki se je v zadnjem času močno posvetil še enem umetnostnem izzivu, literaturi. Zoran Predin nas bo povabil na koncert, na našem glasbenem odru pa predstavlja pesem Nekega dne. Tokrat na glasbenem odru se z avtorsko pesmijo Ženska razkriva televizijska voditeljica in novinarka Ana Tavčar. Jože bo ob sebi gostil prelestno Melani, da pa mu pozornost ne uhaja, je na videopovezavo za komentiranje družbenega dogajanja povabil še klenega Boštjana Gorenca – Pižamo. Magic Aleksander v maniri zadnjih oddaj izziva pozornost voditeljev oddaje, z nami so iskrivi Modrostniki, objela nas bo Srčna novica, kdo pa je izbranec rap izziva, razkrijemo v oddaji.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Film zajema številne sloge oblačenja v različnih družbenih kontekstih. Obleka ne le ščiti ampak vedno govori. Skriva, odkriva, zapeljuje, nagovarja in umešča. Kako in kaj oblačiti je vedno stvar kulture in družbe, zato se film dotakne narodnih noš, poročnih oblek, steznika, bikinijev, pahljač, titovk, kavbojk, najlon nogavic, oblačil povojnih generacij ipd.. Hkrati odpre teme seksizma, telesa, tradicije, mode in drugih tem, ki se navezujejo na ekonomske in družbene razmere pri nas – vse od tekstilne industrije v socializmu, do globalizacijskih razmer današnjega časa. Avtorica dokumentarnega eseja je Majda Širca.
Da je vse skupaj še bolj zanimivo, v svojo družbo vsak teden povabijo tudi posebnega gosta. Z njimi se boste lahko strinjali ali pa ne, vsaka ima pač svoje mnenje.
Čigava beseda bo Zadnja beseda?
Oddaja je izjemno cenjena tako v strokovni kot laični javnosti, kar dokazuje tudi dejstvo, da je v časovnem pasu, ko je premierno predvajana, najbolj gledana redna oddaja na vseh slovenskih televizijah. Ogledate si jo lahko vsako nedeljo ob 12. uri na prvem programu TV Slovenija in v torek ob 20. uri na TV Maribor.
Štiri različne osebnosti, štiri različne zgodbe, štiri strani neba in ena skupna lastnost. Vsak od njih je pripravljen storiti skoraj vse, da je lahko čim več v zraku. V letalu. Potniškem, vojaškem, akrobatskem, šolskem. Strasti do letenja ne moreš pridobiti, strast do letenja je prirojena. V dokumentarnem filmu, ki je nastal po scenariju in v režiji Dušana Moravca, so glavni portretiranci Alja Berčič Ivanuš, Benjamin Ličer, Primož Jovanović in Miro Majcen. Alja Berčič Ivanuš je prva kapitanka na Slovenskem in nadaljuje tradicijo svoje družine, saj je bil tudi njen oče pilot potniškega letala, prav tako pa tudi njen mož. Za poklic se je odločila že v osnovni šoli, postala je prva slovenska vojaška pilotka, zdaj je kapitanka na potniškem letalu. Benjamin Ličer Benjo je legendarni primorski letalec, ki se v svoji dolgoletni karieri pilota ni zadovoljil samo z letalskimi dosežki, pa čeprav je postal tudi večkratni prvak v akrobatskih letih. Uživanje v zraku je namreč želel združiti tudi s humanitarnim delom. Njegov pogled iz zraka rešuje življenja na tleh. Primož Jovanović je rosno mlad sledil svojemu starejšemu bratu na lokalno letališče, se vpisal na tečaj za jadralnega pilota in se zastrupil z letenjem. Po šolanju na letalski akademiji v Phoenixu v Arizoni je dokončal še ljubljansko strojno fakulteto in postal poklicni pilot. S strastjo do letalske tehnologije in letenja je obnovil in nadel civilno preobleko dvema vojaškima reaktivnima letaloma Galeb. Miro Majcen, fotograf, ki med drugim po naročilu fotografira tudi Rolling Stonese, je pred šestimi leti začel svojo pilotsko pot kot popoln začetnik. Zdaj že sam leti v različnih tipih letal, njegov največji cilj je, da bo čez deset let postal pilot največjih potniških letal.
Manj znano je njeno zasebno življenje, ki ga prikazuje nocojšnji film. Astrid Anna Emilia Ericsson se je rodila 14. 11. 1907 v majhnem švedskem mestu Vimmerby. Že od malih nog si je želela postati pisateljica in veljala je za nekonvencionalno dekle. Mlada Astrid je dobila delo pripravnice – poročevalke pri krajevnem časopisu, ki ga je urejal veliko starejši Reinhold Blomberg, s katerim je še ne devetnajstletna zanosila, čeprav je bil poročen. Starši so bili ogorčeni in zapustila je domače mesto, odšla v Stockholm, a se odločila, da bo rodila v Kobenhavnu, kjer je našla rejnico Mario, da je skrbela za sina Lasseja. Zaradi ločenosti od sina je zelo trpela, in ko je rejnica resno zbolela, je dečka vzela k sebi v Stockholm. Leta 1931 se je poročila s Sturejem Lindgrenom, tri leta kasneje se jima je rodila hči Karin. Astrid Lindgren je umrla 28. 1. 2002.
UNGA ASTRID / Becoming Astrid / Švedska, Danska / 2018
scenarij: Kim Fupz Aakeson, Pernille Fischer Christensen
režija: Pernille Fischer Christensen
v glavnih vlogah: Alba August, Trine Dyrholm, Maria Bonnevie, Björn Gustafsson, Magnus Krepper, Henrik Rafaelsen, Maria Fahl Vikander, Li Bradhe.
WOMAN / Francija / 2019 / Režiserja: Yann Arthus-Bertrand in Anastasia Mikova.
