ozivalih@rtvslo.si.
S setvami v notranjih prostorih pričenjamo novo vrtno sezono. Sejemo plodovke, ki jih želimo do maja vzgojiti v dovolj visoke, močne rastline. Kako vzgojiti ustrezne sadike, svetujeta Drago Belec in Martina Plohl Krevh. Ob tem preverjamo, kako je s setvijo v tulce toaletnega papirja.
REZ RASTLINE GOJI
Februarja opravimo večino zimskih rez sadnega drevja in okrasnih rastlin. Z dr. Darinko Koron smo porezali rastlino goji. Goji jagode spadajo med super živila, goji pa se na vrtu bujno razrašča.
ZNANILCI POMLADI NA KRASU
Pust je vendarle pregnal zimo, proti notranjosti dežele s Krasa že veje vonj spomladanskih cvetlic. Spoznavali smo jih z Mojco Rehar Klančič.
Oddajniki in (dobre) zveze je dokumentarna zgodba o velikih stolpih, parabolah in zanesenjakih, ki so jih gradili, sega v davno leto 1924, ko je Marij Osana v Ljubljani začel poskusno oddajati prek oddajnika, ki ga je na direkciji Pošte sestavil kar sam. Oddajniki so odigrali pomembno vlogo v slovenski zgodovini. Med 2. svetovno vojno so omogočali delovanje ilegalne radijske postaje Kričač, sredi petdesetih let pa tudi javni televizijski program. Prelomen je bil 14. februar 1965, ko je začel na Krvavcu obratovati prvi televizijski oddajnik s poskusnimi oddajami. Prve oddaje v barvah smo lahko gledali leta 1966. Prav zato so oddajnike poimenovali »okno v svet«, saj je prek njih skozi televizijske zaslone prihajal svet v slovenske domove. Pomembno vlogo so odigrali tudi med vojnami, med drugo svetovno vojno so bili tarča nacističnih sil, v zadnji osamosvojitveni pa jugoslovanske armade. Ta je med 10 dnevno vojno napadla šest glavnih in najbolj pomembnih oddajnikov ter jih močno poškodovala. Vsak med njimi nosi svojo zgodbo. Bodisi zaradi zgodovinskega, strateškega ali kakšnega drugega pomena. Danes v času hitre digitalizacije se je njihova vloga spremenila in večina je že ugasnila. 100 odstotno deluje le še Krvavec in kmalu bodo oddajniki postali le še spomin nekega drugega časa.
CONGO: MILLIONAIRES OF CHAOS / Francija / 2019 / Režija: Guillaume Dumant.
Da je vse skupaj še bolj zanimivo, v svojo družbo vsak teden povabijo tudi posebnega gosta. Z njimi se boste lahko strinjali ali pa ne, vsaka ima pač svoje mnenje.
Čigava beseda bo Zadnja beseda?
Boljše od Dobrega jutra je - Najboljše jutro!
Vsak teden premišljeno izberemo najbolj atraktivne in odmevne rubrike iz dnevne oddaje Dobro jutro. Sobotno jutro je Najboljše jutro!
Malči Jakša se je rodila leta 1922 v Zgornjem Kašlju pri Ljubljani v družini
Andreja Hujana, tovarniškega delavca v Papirnici Vevče. Napredne ideje je pila že pred vojno v domačem okolju in leta 1941 se je vključila v delovanje Osvobodilne fronte. Prvič so jo ujeli in zaprli domači domobranci, drugič so jo prijeli in ji sodili italijanski okupatorji. Malo pred italijansko kapitulacijo je Malči leta 1943 odšla v partizane, postala je borka in bolničarka Cankarjeve brigade, s katero je bila v mnogih težkih bojih. Le po srečnem naključju je partizanka Malči Jakša - Miša preživela tragedijo na Javorovici, kjer so domobranci 16. marca 1944 pobili 110 borcev IV. bataljona Cankarjeve brigade.
Življenji premožnega poslovneža Felipeja in revnega fičfiriča Tita ne bi mogli biti različnejši, toda usoda preplete njuni poti. Tetraplegik Felipe išče negovalca in naleti na Tita, ki se na razpis sploh ni prijavil. Služba mu v resnici ne leži, ampak denar dobi vnaprej, zato se skuša prikazati v najslabši luči. Toda Titova spontanost je Felipeju všeč, zato ga najame za stalno, prvotno nezaupanje med njima pa počasi prerašča v iskreno prijateljstvo.
Film prav nič ne zaostaja za izvirnikom, temveč mu doda še malo argentinskega šarma. Prav mogoče je, da si boste po ogledu požvižgavali popevko Bombon asesino.
Originalni naslov: INSEPARABLES
Leto produkcije: 2017
Država: Argentina
Žanr: komedija
Režija: Marcos Carnevale
Scenarij: Marcos Carnevale, Olivier Nakache
Igrajo: Oscar Martinez, Rodrigo De la Serna, Alejandra Flechner, Carla Peterson.
Zvezdanina gostja je Asya Širovnik, ki je živela na različnih koncih sveta, od koder prinaša različna znanja o samospoznavanju, ki jih bo z nami delila v večernem pogovoru. Z Zvezdano se bosta spraševali, kaj je v resnici znotraj našega uma in na kakšne načine to vpliva na naše življenje? Katerih delov sebe se v resnici ne zavedamo? Kdo ustvarja mojo realnost?
Vrba je za Aleksandra nekaj posebnega. Spominja ga na otroštvo in prvo ljubezen. Pesmi so v Vrbi doma.
Hišo, ki vam jo bomo predstavili, je doživela neverjetno spremembo: namesto, da bi se zakonca odločila za gradnjo nove hiše, kot sta načrtovala, ju je arhitekt prepričal, naj raje skladišče preuredita v svoj novi dom.
Spalnica je obvezen del vsakega stanovanja ali hiše, o pomembnosti spanca čivkajo že vrabci na vejah, pa spalnim prostorom namenimo dovolj pozornosti?
Za konec gremo k zgodbi, ki se je začela iz radovednosti, in nadaljevala v velikem slogu: po prvih skromnejših skodelicah sta ambiciozna Slovenca razvila unikatne, filigransko izdelane umetnine iz porcelana, s katerimi sta navdušila vrsto pomembnežev z vsega sveta, celo britansko kraljico. Kje in kako živita, pa je preverila ekipa oddaje Ambienti.
FIRST BEFORE COLUMBUS - THE TRUE DISCOVERERS OF AMERICA / Nemčija / 2019 / Režija: Peter Prestel in Axel Sand.
Zadnjo nedeljsko popoldne v mesecu februarju nas spremi družba edinstvenega igralca, posebneža v družbi in delavca v kulturi Matjaža Javšnika. Pesem s katero nas bo predstavila na festivalu Pesem Evrovizije nam bo predstavila Ana Soklič. Ob Jožetovem omizju se že veselimo dobrih komentarjev pevke Tine Marinšek in igralca Kondija Pižorna. Na glasbenem odru pa bomo slišali izvrsten harmonikarski duet Miha Debevca in Dejana Kušerja ter pesem Kam? Simona Vadnjala. Spomladansko razpoložen nas pozdravlja in zabava Magic Aleksander, iskrivi Modrostniki, objela nas bo Srčna novica, kdo pa bo izzvan z rap izzivom, razkrijemo v oddaji.
