Film zajema številne sloge oblačenja v različnih družbenih kontekstih. Obleka ne le ščiti ampak vedno govori. Skriva, odkriva, zapeljuje, nagovarja in umešča. Kako in kaj oblačiti je vedno stvar kulture in družbe, zato se film dotakne narodnih noš, poročnih oblek, steznika, bikinijev, pahljač, titovk, kavbojk, najlon nogavic, oblačil povojnih generacij ipd.. Hkrati odpre teme seksizma, telesa, tradicije, mode in drugih tem, ki se navezujejo na ekonomske in družbene razmere pri nas – vse od tekstilne industrije v socializmu, do globalizacijskih razmer današnjega časa. Avtorica dokumentarnega eseja je Majda Širca.
Triglavski narodni park in Kozjanski regijski park letos praznujeta štiri desetletja. Kako se bo v iskanju distance in večje varnosti, uravnavalo turizem v teh krhkih ekosistemih?
Kako pomembna je v času pandemije postala digitalizacija kulturne dediščine?
Na primeru smučišča Krvavec pa smo preverili, kakšna bo prihodnost gorskih centrov, ki veljajo poleg gostinstva za ene večjih žrtev korona pandemije.
Da je vse skupaj še bolj zanimivo, v svojo družbo vsak teden povabijo tudi posebnega gosta. Z njimi se boste lahko strinjali ali pa ne, vsaka ima pač svoje mnenje.
Čigava beseda bo Zadnja beseda?
Oglasili smo se pri nezadovoljnih vaščanih Dražencev, zaselka na Ptujskem polju, ki niso zadovoljni z izidom komasacije. Le dan pred tradicionalnim praznikom žensk, pa smo opozorili na kmečke ženske in predstavili Bernardo Štrajhar, ki je življenje kljub težkim preizkušnjam ni zlomilo.
Štiri različne osebnosti, štiri različne zgodbe, štiri strani neba in ena skupna lastnost. Vsak od njih je pripravljen storiti skoraj vse, da je lahko čim več v zraku. V letalu. Potniškem, vojaškem, akrobatskem, šolskem. Strasti do letenja ne moreš pridobiti, strast do letenja je prirojena. V dokumentarnem filmu, ki je nastal po scenariju in v režiji Dušana Moravca, so glavni portretiranci Alja Berčič Ivanuš, Benjamin Ličer, Primož Jovanović in Miro Majcen. Alja Berčič Ivanuš je prva kapitanka na Slovenskem in nadaljuje tradicijo svoje družine, saj je bil tudi njen oče pilot potniškega letala, prav tako pa tudi njen mož. Za poklic se je odločila že v osnovni šoli, postala je prva slovenska vojaška pilotka, zdaj je kapitanka na potniškem letalu. Benjamin Ličer Benjo je legendarni primorski letalec, ki se v svoji dolgoletni karieri pilota ni zadovoljil samo z letalskimi dosežki, pa čeprav je postal tudi večkratni prvak v akrobatskih letih. Uživanje v zraku je namreč želel združiti tudi s humanitarnim delom. Njegov pogled iz zraka rešuje življenja na tleh. Primož Jovanović je rosno mlad sledil svojemu starejšemu bratu na lokalno letališče, se vpisal na tečaj za jadralnega pilota in se zastrupil z letenjem. Po šolanju na letalski akademiji v Phoenixu v Arizoni je dokončal še ljubljansko strojno fakulteto in postal poklicni pilot. S strastjo do letalske tehnologije in letenja je obnovil in nadel civilno preobleko dvema vojaškima reaktivnima letaloma Galeb. Miro Majcen, fotograf, ki med drugim po naročilu fotografira tudi Rolling Stonese, je pred šestimi leti začel svojo pilotsko pot kot popoln začetnik. Zdaj že sam leti v različnih tipih letal, njegov največji cilj je, da bo čez deset let postal pilot največjih potniških letal.
Manj znano je njeno zasebno življenje, ki ga prikazuje nocojšnji film. Astrid Anna Emilia Ericsson se je rodila 14. 11. 1907 v majhnem švedskem mestu Vimmerby. Že od malih nog si je želela postati pisateljica in veljala je za nekonvencionalno dekle. Mlada Astrid je dobila delo pripravnice – poročevalke pri krajevnem časopisu, ki ga je urejal veliko starejši Reinhold Blomberg, s katerim je še ne devetnajstletna zanosila, čeprav je bil poročen. Starši so bili ogorčeni in zapustila je domače mesto, odšla v Stockholm, a se odločila, da bo rodila v Kobenhavnu, kjer je našla rejnico Mario, da je skrbela za sina Lasseja. Zaradi ločenosti od sina je zelo trpela, in ko je rejnica resno zbolela, je dečka vzela k sebi v Stockholm. Leta 1931 se je poročila s Sturejem Lindgrenom, tri leta kasneje se jima je rodila hči Karin. Astrid Lindgren je umrla 28. 1. 2002.
UNGA ASTRID / Becoming Astrid / Švedska, Danska / 2018
scenarij: Kim Fupz Aakeson, Pernille Fischer Christensen
režija: Pernille Fischer Christensen
v glavnih vlogah: Alba August, Trine Dyrholm, Maria Bonnevie, Björn Gustafsson, Magnus Krepper, Henrik Rafaelsen, Maria Fahl Vikander, Li Bradhe.
WOMAN / Francija / 2019 / Režiserja: Yann Arthus-Bertrand in Anastasia Mikova.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
Laufarija je zelo star pustni običaj. Ime laufar ima korenine v nemški besedi laufen, nekateri laufarji namreč v tem času nenehno tekajo naokrog. Sloviti laufarji pa so našli svojo upodobitev tudi v klekljani umetnini – v znameniti idrijski čipki.
Vlado Poredoš je obraz in duša ene najbolj samosvojih slovenskih glasbenih zasedb – skupine Orleki. V tridesetih letih so s koncerti obredli ves svet in čeprav pojejo izključno v slovenskem jeziku, so jih vedno in povsod odprto sprejeli.
Odgovore na družbeno aktualna vprašanja pa išče tudi vizualna umetnica Maruša Štibelj. Za svoje slikarsko delo je bila nagrajena z nagrado na slovitem pariškem Salonu lepih umetnosti v muzeju Louvre.
Zlate ribice so po vsem svetu razširjene okrasne ribe. Vsi jih zlahka prepoznamo, le malokdo pa ve, da so zlate ribice zunaj svoje domovine v Aziji invazivne.
Oddajo zaključujemo s še enim znanim slovenskim običajem. 12. marca je gregorjevo – star praznik predkrščanskih korenin. Predstavlja prihod pomladi, saj svetli del dneva postane daljši od temnega. V Sloveniji ta dan velja tudi za praznik zaljubljencev – pravijo: ko se ptički ženijo. V Tržiču pa ohranjajo staro šego čevljarskih vajencev, ki so nekoč tako simbolično oznanili daljši dan in prenehanje dela pri umetni svetlobi.
Pater Karel Gržan je v knjigi V znamenju Oriona rekonstruiral kako so nekdanji prebivalci teh prostorov poznali konstelacijo zvezd. Povezanost zemlje in neba so upodobili tako, da so svoja gradišča oziroma svetišča postavili kot ogledalno preslikavo zimskega zvezdnega neba. Ozvezdje Orion je dominantna zvezdna konstelacija zimskega neba. Pas treh zvezd v zemeljski preslikavi označujejo trije med seboj povezani griči. Vprašanje je, ali se pod temi griči res skrivajo megalitske piramidalne gradnje. Če bi se domneva patra Gržana izkazala za pravilno, bi se tudi slovenski zgodovinski prostor vpisal na zemljevid skrivnostnega fenomena evropske in svetovne megalitske kulture. V filmu je govora tudi o prepovedani arheologiji, prazačetkih naše civilizacije, pojmovanju zgodovine in časa, vrednotah mitske zavesti in o simbolni vrednosti kamna za človeka skozi zgodovino.
V napeto bitko za 20.0000 evrov se bo tokrat podal Danilo Kovačič iz Kriške vasi. Magister ekonomije trenutno piše doktorat, sicer pa dela v bančništvu. V prostem času se rad ukvarja s športom, zadnje čase ga najbolj navdušuje nordijska hoja. Ponosen pa je tudi na svojo hiško, ki jo je tako rekoč zgradil sam. Njegova super pomoč bo njegov nečak, Aljaž Glaser, nekoč že tekmovalec v Jokerju.
František Čap je bil uspešen režiser pa zelo osamljen in nesrečen človek. V 31-letni karieri je posnel 32 filmov, v svojem času postal najmlajši uspešni režiser na svetu, prejel nagrado na festivalu v Benetkah in osvojil Grand Prix na prvem festivalu v Cannesu. V dokumentarnem filmu, ki ga je režiral Urban Arsenjuk, se s svojimi pripovedmi in spomini na Čapa zvrstijo igralci Milena Dravić, Franek Trefalt in Demeter Bitenc, znanci iz Marušićev Boro, Dante in Guiseppe, snemalec dveh njegovih filmov Ivan Marinček, sodelavci Janez Marinko, Emilija Soklič in Mirko Mahnič ter filmski publicisti Pavel Taussig, Nebojša Jovanović, Peter Stanković in Zdenko Vrdlovec. Skozi arhivske posnetke pa nastopijo tudi sam Čap, njegov bližnji sodelavec, direktor fotografije Janez Kališnik in direktor Viba filma Branimir Tuma, ki je Čapa pripeljal v Jugoslavijo. Čap je bil izjemen estet. Njegovi filmi niso samo obrtniško odlično posnete drame ali komedije, temveč tudi semantično in vsebinsko pomenljiva dela, v katerih nam med drugim v kodificiranem jeziku sporoča, da “seksualnost ne more biti ločena od ideologije, ker sta obe podrejeni epistemološkim in antagonističnim negotovostim.” Ta misel je za Čapovo življenje tako rekoč ključnega pomena. Bil je tudi prvi, ki se je znotraj ideoloških okvirjev ukvarjal z dvomom posameznika v samega sebe. Življenje je končal kot nesrečen, od filmskega sveta odrezan ustvarjalec. Ob skromni udeležbi dveh ali treh sodelavcev so ga pokopali na piranskem pokopališču.
Mladi Domenico (Marcello Mastroianni) se med drugo svetovno vojno v Neaplju zagleda v lepotico Filumeno Marturano (Sophia Loren). Ob ponovnem snidenju čez nekaj let začneta strastno afero, ki traja dve desetletji. Njuna zveza je nenavadna. Uspešni Domenico vzdržuje Filumeno in njene otroke, a obema je jasno, da poroka ni mogoča, zato njuno partnerstvo nima uradnega pečata. Filumena ne dvomi, da jo ima Domenico rad in da se bo k njej vedno vračal. Nato ji pride na uho, da se namerava poročiti z drugo in izgubi tla pod nogami. Nenadoma jo prešine, da je zapravila leta življenja v naivni iluziji o enakopravnosti z Domenicom in da je bila v tej zvezi vselej prikrajšana. Zato terja pravico: Domenica (tudi očeta vsaj enega od njenih otrok) bo na tak ali drugačen način prisilila, da se bo poročil z njo in popravil življenjsko krivico. V zameno mu obljubi, da mu bo razkrila, kdo je njegov biološki otrok.
Nepozabna, komična, tragična, vročekrvna gledališka igra Filumena Marturano, podlaga za to filmsko adaptacijo, je eden od biserov italijanske dramatike in tudi feministične literature. Napisal jo je mojster neapeljske komedije, privrženec commedie dell'arte, igralec, scenarist in režiser Eduardo de Filippo.
Izvirni naslov: MATRIMONIO ALL'ITALIANA / Italijanski film, 1962 / Režija: Vittorio De Sica / Scenarij: Eduardo de Filippo / Igrajo: Sophia Loren, Marcello Mastroianni, Aldo Puglisi.
Oddaja Dobro jutro uvaja sodobne televizijske formate s poudarkom na kakovostnih vsebinah in je upoštevajoč delež televizijskih gledalcev med najbolje gledanimi oddajami nacionalne televizije. V letu 2014 so ustvarjalci oddaje prejeli eno najprestižnejših slovenskih medijskih priznanj: strokovnega viktorja za najboljšo zabavno TV-oddajo.
V idilični Vipavski vasici, pravzaprav malo nad njo, na hribčku stoji hiša obdana z vrtom, ki sta si jo zakonca Slokar postavila za svoje drugo življenjsko obdobje. Prej sta vrsto let živela v družinski hiši v Ajdovščini in pri svoji drugi, morda tudi zadnji hiši sta točno vedela, kaj želita. V naši oddaji smo videli že kar nekaj prenov starih meščanskih stanovanj, ki so vedno zelo šarmantne. Vendar se takšnih projektov investitorji včasih tudi malo bojijo, saj velja, da so običajno polne presenečenj in praviloma ne potekajo popolnoma po načrtih. V mestnem jedru Ljubljane smo našli prav takšno, ki si je za prenovo zaslužilo nagrado. Vrt Vesne in Bojana Čelana v Pragerskem je resda delo para, ki tudi poklicno ureja vrtove, a to je vendar njun družinski vrt. Nastajal je sproti, skladno željami in možnostmi. Očara s številnimi lepimi, drobnimi motivi in predvsem s plavalnim ribnikom.
V nedeljski popoldanski oddaji Vikend paket z Bernardo Žarn in Jožetom Robežnikom ostajajo stalnica zgovorni in zabavni komentatorji, ki bodo analizirali dogodke in teme preteklega tedna, čakajo pa jih tudi povsem novi izzivi in zabavne preizkušnje. Poleg aktualnega tedenskega dogajanja bodo po novem pod drobnogled vzeli tudi domače rumene novice in trače ter komentirali objave slavnih na družabnih omrežjih. K sproščenemu vzdušju bodo svojo energijo prispevali tudi zanimivi in vedno aktualni gosti pri Bernardi, ki se prav tako ne bodo mogli izogniti presenečenjem, ki jih zanje pripravljata voditelja.
MIDSOMER MURDERS (XX.) / Velika Britanija / 2017
scenarij: Helen Jenkins, Chris Murray, Jeff Povey, Nick Hicks-Beach, Julia Gilbert
režija: Matt Carter, Paul Harrison, Toby Frow, Audrey Cooke, Nick Laughland
v glavnih vlogah: Neil Dudgeon, Fiona Dolman, Nick Hendrix...... IMDb ocena: 7.7/10
.
